۱۶۶ مقاله علمی به جشنواره ملی نخود ارسال شد/ استان کرمانشاه ۹۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد

ایرسا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه 166 مقاله علمی در خصوص نخود به جشنواره ارسال شده است، گفت: جشنواره علمی نخود فردا دوشنبه در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار و مقالات و تحقیقات برگزیده ارائه خواهد شد.

به گزارش ایرسا آنلاین، علی چاله چاله در نشست تخصصی نخود که در سالن جلسات اتاق بازرگانی کرمانشاه با حضور مسوولان کرمانشاه و سایر استان ها برگزار شد اظهار کرد: استان کرمانشاه ۹۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که ۷۳۰ هزار هکتار آن تحت پوشش دیم قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه با کمک واحد تحقیقات و ایستگاه شناسایی دو ارقام نخود در حال تولید و عرضه است گفت: دو نمونه ارقام نخود “عادل” و “منصور” در حال تولید است که جز بهترین بذر های نخود میباشد که راندمان بالایی دارد.

رئیس‌ سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بخش در محل روستا بازار شهر کرمانشاه نمایشگاهی برگزار شده است، بیان کرد: این نمایشگاه به طور تخصصی  شیرنی جات و غذاهایی که از نخود استفاده می‌شود در حال انجام شد.

وی افزود: عصر امروز در روستای مراد آباد شهر روانسر برنامه روز مزرعه ملی با رویکرد مزارع الگویی و مکانیزه نخود را داریم که اتفاقات خوبی در این شهرستان انجام شده و صندوق بیمه، بیمه روستایی، بازی های محلی در این روستا اجرا خواهد شد.

به گفته چاله چاله ارتباط بین کشاورزان و محققین از اهداف این جشنواره بوده است.