گیاهان خودروی بهاری چه فوایدی دارند؟

ایرسا_ یک کارشناس تغذیه درباره فواید مصرف گیاهان خودروی بهاری برای سلامت افراد توضیح داد.

به گزارش ایرسا آنلاین به نقل از ایسنا، فرشاد رشیدی با اشاره به رویش انواع گیاهان خودرو در فصل بهار، اظهار کرد: برخی از این گیاهان خوراکی‌اند و مصرف آنها فواید زیادی برای سلامت بدن دارند.

وی ادامه داد: تنوع این گیاهان زیاد است و از مشهورترین آنها می‌توان به کنگر و ریواس، پاغازه، شنگ و پیچک اشاره کرد که هرکدام خواص خاص خود را دارند، اما فوایدی هم هست که به‌صورت مشترک در همه این گیاهان وجود دارد.

مصرف گیاهان خودرو برای مبتلایان به دیابت و چاقی مفید است

رشیدی گفت: گیاهان بهاری با توجه به اینکه در طبیعت به‌صورت خودرو رشد می‌کنند و در پرورش آنها از کودهای شیمیایی و انواع سموم استفاده نشده است، کاملاً ارگانیک هستند. این گیاهان سرشار از فیبرند که به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کنند. به‌دلیل فیبر بالا، مصرف این گیاهان موجب افزایش حرکت غذا در دستگاه گوارش می شود و فرصت جذب قند را کاهش می‌هد. همین امر موجب می‌شود مصرف این گیاهان برای افراد مبتلا به دیابت و افراد چاق مفید باشد.

این کارشناس تغذیه بیان کرد: در میان گیاهان بهاری، آنها که سبزرنگ هستند منبع غنی انواع ویتامین مانند ویتامین B و بعضاً ویتامین C هستند. همچنین تحقیقات مختلف نشان می‌دهد مصرف گیاهان خودروی بهاری نقش موثری در دفع سنگ‌های کلیوی و صفراوی دارند. این گیاهان همچنین به‌دلیل داشتن سدیم و پتاسیم موجب دفع مواد مضر از بدن می‌شوند و از تشکیل سنگ‌های صفراوی و کلیوی جلوگیری می‌کنند.

در مصرف گیاهان خودرو زیاده‌روی نکنید

او با هشدار دادن نسبت به زیاده‌روی در مصرف گیاهان خودرو، گفت: برخی افراد با این تصور که این گیاهان برای سلامت مفیدند، در مصرف آنها زیاده‌روی می‌کنند، در حالی که زیاده‌روی در مصرف هر نوع خوراکی، هرچند سالم، برای سلامت انسان زیان‌آور است.

رشیدی ادامه داد: درباره قارچ‌ها نیز باید سمی بودن برخی از آنها مورد توجه باشد، چون کشندگی آنها زیاد است و مصرف‌شان می‌تواند جان افراد را به خطر بیندازد.

وی افزود: برخی افراد باتجربه شیوه‌های مختلفی برای شناسایی این نوع قارچ‌ها دارند، اما باز هم ریسک خطر وجود دارد و ترجیحاً مصرف قارچ‌های خودرو توصیه نمی‌شود، مگر اینکه افراد در حجم زیاد قارچ پیدا کنند و از طریق آزمایش در آزمایشگاه‌های معتبر متوجه تایید سلامت آنها شوند.