گزینه جدی تصدی مسئولیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کیست؟ آیا رییس جمهور در معرفی فرد مورد نظر لابی های اطرافیان و سهم خواهی های سیاسی را لحاظ میکند، یا مصالح کشور، نظام و خواست بدنه این وزارتخانه را؟! 

ایرسا- وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی که از آن به عنوان ابر وزارتخانه یاد میشود و گسترده ترین امورمردم از معیشت، بیمه و بازنشستگی تا آموزش فنی و حرفه‌ای، امور بهزیستی ، صندوقهای متعدد مالی و بزرگترین هلدینگهای تخصصی کشور را دارد، مدتی است، با سرپرست اداره میشود . 

به گزارش ایرسا آنلاین، وزیر پرحاشیه و مستعفی، که در مدیریت این وزارتخانه ی مهم کشور، کمتر از ۹ ماه دوام نیاورد و مجبور به ترک صندلی وزارت شد، زاویه و شکافی عمیقی با بدنه کارشناسی این وزارتخانه داشت، مثلا او مدام از وجود هزار مدیر فاسد دراین وزارتخانه یاد میکرد، و اقدام به عزل تمامی آنها نمود، و حتی یک مدیر را از بین کارکنان‌ رسمی آنجا به کار نگرفت، و به خاطر همین حس، اعتماد و اعتبار خود را بین کارکنان به کلی از دست داد، و کار به تحصن، اعتراض، فریاد و قهر بدنه با وی و مدیرانش کشید. تا جایی که به نظر می‌رسد،گزینه بعدی برای موفقیت باید علیرغم لابی های معمول، برای کسب صندلی وزارت، تلاش نماید، مقبول کارشناسان و مدیران میانی این وزارتخانه نیز قرار گیرد، تا بتواند به بقای مدیریتی خود امیدوار و به خوبی هدایت و مدیریت نماید.

یک مدیر با سیاست، باتجربه و آگاه متوجه این موضوع میشود، و این را در برنامه خود قرار میدهد.

اما سرپرست فعلی وزارتخانه نه تنها راه وزیر مستعفی را میرود، بلکه به طرز عجیبی از مصاحبه و پاسخگویی به رسانه ها پرهیز می نماید.

شنیده ها حاکی از این است، که یکی از گزینه های جدی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی که بر اساس درخواست شخص رییس جمهور برنامه کاری خود را برای اداره وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه و تحویل داده است، روز دوشنبه در جلسه ای با حضور اساتید مطرح و بنام اقتصادی کشور و تعدادی از مدیران عامل بانکهای بزرگ از برنامه خود به خوبی دفاع کرده و مورد تایید و تحسین آنها قرار گرفته است. شواهد نشان میدهد، برنامه ای که این گزینه ارائه داده، عملیاتی و منطبق با امکانات و مقتضیات کشور است، و با تمرکز برحفظ و توسعه اشتغال میتواند، ناجی معیشت مردم و تحول در این وزارتخانه باشد. ازجزئیات برنامه ایشان اطلاعاتی در دست نیست، اما گفته میشود، این برنامه حاوی نکات مثبت در مبارزه با فقر معیشتی و توسعه رفاه با رویکرد تعاون و اشتغال می‌باشد، و محل تامین بودجه ای آن نیز مشخص شده است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از وزارت خانه های تاثیرگذار و استراتژیک درنظام اقتصادی،اجتماعی و سیاسی کشور است، که انتصابهای غیرمتخصصان کاملا “سیاسی، به خصوص انتصابات مدیران توسط آخرین وزیر مستعفی درکمتر از یکسال باعث سقوط سیزده پله ای این وزارتخانه در حوزه عملکرد و شفافیت شد، تا جایی که در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ برای اولین بار درطول تاریخ ایران، کارکنان یک وزارت خانه آنقدر از دیدن و شنیدن صدای اعتراض خود مأیوس شده بودند، که باحضور و تحصن در ساختمان مرکزی وزارتخانه و دادن شعار و ابراز مخالفت خود، مجالی برای طرح اعتراض صنفی شان یافتند.

این اتفاق نامیمون و همچنین مشکلاتی که وزیر وقت، با تصمیمات غیرکارشناسی برای معیشت مردم، کارفرمایان،کارگران، صندوقهای بازنشستگی و غیره ایجاد کرده بود، و فشارهای افکار عمومی و مجلس شورای اسلامی و درخواست رییس‌جمهور محترم باعث شد،

وزیر وقت درخردادماه ۱۴۰۱ استعفا کند، اما مجددا شخصی دیگر به عنوان سرپرست از بیرون بدنه منصوب شد.

وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تنها وزارتخانه ای است، که امور مردم از مهد تا لحد به آن مربوط میشود، و بدیهی است، نحوه عملکرد و بینش کارشناسان و مدیران میانی این وزارتخانه ی عریض و طویل در تمام بخش‌های آن مستقیما در اقتصاد کشور و معیشت مردم تاثیر دارد، در این میان همراهی کارکنان، کارشناسان، مدیران میانی و متخصص این وزارتخانه نقش پررنگی در تحقق اهداف و شعارهای دولت خواهد داشت، و خبر می‌رسد، که از میان گزینه هایی که گاه به گاه در رسانه ها و فضای مجازی مطرح میشود، تنها گزینه موردنظرنگارنده موفق به تعامل ارزنده و دو طرفه با کارمندان شده است. همچنین در همین راستا خبرهای جسته و گریخته ای به دست آمده، که مشارالیه که از سابقه نمایندگی و رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی(‌ رابطه تنگاتنگ با نمایندگان مجلس ) و تجربه های مختلف مدیریتی چندین و چند ساله برخوردار بوده، توانسته در مدت کوتاهی تعامل خوبی با بدنه وزارتخانه (ستاد و صف) برقرار نموده و نشست های کارشناسی زیادی با حضور نخبگان متعدد این وزارتخانه و سازمانهای تابعه آن، داشته باشد. فردی که خواست،نامش فاش نشود، به خبرنگار ما گفت: ایشان به عنوان گزینه ای که شانس زیادی برای معرفی دارد، عصر روز

سه شنبه، نشست خوبی با تعداد قابل توجهی از کارشناسان باسابقه و نخبه ی این وزارتخانه داشته، که نشان از اهمیت دادن وی به متخصصان امر دارد، او در این گفتگوی صمیمانه با جمعی از نمایندگان کارکنان ستاد وزارتخانه و استانی با تشریح کلیات برنامه خود باب آشتی و تعامل دوطرفه با کارشناسان را باز و از آنها خواسته است، درصورت معرفی و پیروزی برای تحقق شعارهای دولت سیزدهم یاریگر او باشند.

براساس تحقیقات میدانی نگارنده، خوشبختانه این شخص که به صورت وسیع درافواه عموم کارکنان مورد استقبال قرار گرفته از تجربیات وسوابق فعالیت ذیقیمتی در قوای سه‌گانه کشور برخوردار است، که به گفته اکثر کارشناسان این سوابق می‌تواند، نقطه امیدوارکننده ای در اعتلای وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی و دستگاههای ذیربط به آن باشد.