گردشگران به آبشار پیران نیایند

ایرسا- رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سرپل‌ذهاب به مسدود شدن مسیر دسترسی به آبشار پیران به علت ریزش کوه اشاره کرد و از گردشگران خواست فعلا برای بازدید از این آبشار به این منطقه نیایند.

به گزارش ایرسا آنلاین به نقل از ایسنا، نادر رحیمی بااشاره به ریزش کوه در مسیر دسترسی به آبشار پیران، اظهارکرد: در پی بارش‌های شدید بهار امسال، راه دسترسی به آبشار پیران به علت ریزش کوه بسته شد.

وی ادامه داد: حجم ریزش سنگ و خاک از کوه به گونه‌ای است که راه دسترسی به آبشار کاملا بسته شده، برای همین با نصب بنری از گردشگران خواستیم تا از رفتن به این جاذبه گردشگری خودداری کنند.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان سرپلذهاب اعلام کرد: طبق نظر کارشناسان مربوطه احتمال ریزش و رانش مجدد کوه به ویژه در زمان بارندگی در این مسیر وجود دارد، لذا از گردشگران درخواست می کنیم به خاطر حفظ جان خود فعلا از رفتن به آبشار پیران خودداری کنند.

وی تاکید کرد: از طرفی در زلزله سال ۱۳۹۶ علاوه بر ریزش کوه در مسیر دسترسی، تمام زیرساخت های آبشار پیران از جمله آلاچیق ها، پله آهنی که برای بازدید گردشگران از آبشار نصب شده بود و … از بین رفت و اکنون هیچ زیرساختی در آنجا برای گردشگران وجود ندارد.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان سرپلذهاب در پاسخ به سوالی در خصوص زمان ایمن سازی، آوار برداری و بازسازی مسیر دسترسی به آبشار پیران هم گفت: از آنجایی که این جاذبه طبیعی تحت نظر شرکت توسعه گردشگری است، بنابراین این شرکت متولی این اقدامات است.

برای یافتن پاسخ این سوال به سراغ سیدامین حسینی مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری استان رفتیم که او نیز در این رابطه گفت: سال گذشته برای ایجاد زیرساخت های گردشگری در آبشار پیران درخواست اعتبار دادیم که حدود ۳۹ میلیارد ریال تخصیص پیدا کرد.

وی ادامه داد: باتوجه به حادثه مسدود شدن راه دسترسی به آبشار پیران در ایام نوروز، مجبوریم بخشی از این اعتبارات را صرف آواربرداری و بازسازی این مسیر کنیم.

مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری استان حجم ریزش کوه در این مسیر را حدود ۱۰ هزار متر مکعب اعلام کرد و گفت: در حال انجام مقدمات برگزاری مناقصه به منظور انتخاب پیمانکار هستیم تا مسیر  دسترسی به آبشار را برای گردشگران بازگشایی کنیم.

وی با بیان اینکه کار بازگشایی مسیر دسترسی به آبشار پیران ظرف یک ماه آینده آغاز می شود، تاکید کرد: در زلزله سال ۱۳۹۶ نیز بخش های گسترده ای از مسیر دسترسی به آبشار تخریب شده بود که طی دو سه سال اخیر بخش هایی از آن بازسازی و سنگفرش شده و بنا داشتیم با اعتبارات اخذ شده مابقی این مسیر را بازسازی کرده و زیرساخت هایی را برای گردشگران ایجاد کنیم که بخشی از آن صرف آواربرداری مسیر خواهد شد.