کارشناسان ترویج نقش مهمی در تغییر معیشت کشاورزان دارند

ایرسا-، گردهمایی آموزشی ترویجی سامانه جامع پهنه بندی با حضور سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه،سرپرست حوزه ولی فقیه سازمان، معاونین و مدیران سازمان و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان های استان و کارشناسان پهنه و...در سالن اجتماعات شهید سلیمانی برگزار شد.

به گزارش ایرسا آنلاین، در ابتدای این گردهمایی مدیر ترویج سازمان گزارشی از وضعیت پهنه های تولیدی ،تعداد کارشناسان پهنه ،وظایف و اختیارات کارشناسان پهنه ،مسائل و مشکلات پهنه های تولیدی و ..‌.ارائه داد.
در ادامه این مراسم مدیر زراعت و کارشناس انفورماتیک سازمان گزارشی آماری از وضعیت پهنه های تولیدی ارائه نمود و پس از آن نمایندگان مدیران جهاد کشاورزی شهرستان های استان و مراکز و کارشناسان پهنه مسائل و مشکلات خود را در خصوص پهنه های تولیدی مطرح نمودند.
حجت الاسلام و المسلمین کماسی سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز در این گردهمایی ضمن تشکر از بدنه مدیریتی و کارشناسی سازمان گفت: نقد عملکردها می بایست منجر به رفع مشکلات شود و زمانی که مشکلات مطرح شد،ضرورت دارد بستر برای رفع مشکلات حوزه کاری کارشناسان و کشاورزان مرتفع شود.
وی سپس با اشاره به رویکرد فعالیت کارشناسان در پهنه ها گفت : خط مقدم وزارت جهاد کشاورزی یعنی مراکز خدمات جهاد کشاورزی نیازمند توجه بیشتر هستند و تمامی امکانات ستادی باید در راستای خط مقدم قوی بکار گرفته شود.
کماسی امنیت غذایی را رسالت اصلی وزارت جهاد کشاورزی قلمداد کرد و گفت :در شرایط کنونی باید معیار ارزشیابی مدیران و کارشناسان در پیکره وزارت جهاد کشاورزی حصول امنیت غذایی باشد.
مهندس منصور احمدی معاون توسعه سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز در این جلسه ضمن اشاره به مشکلات مطرح شده توسط کارشناسان پهنه گفت: در بدنه سازمان از وجود نیروهای انسانی زبده برخوردار هستیم و باید بستر را در پهنه های تولیدی به گونه ای پیش ببریم که نگاه صرف آماری در پهنه های تولیدی به حضور کارشناسان در مزرعه تغییر مسیر یابد.
مهندس احمدی در ادامه به موضوع تامین رفاهیات کارکنان ،تبدیل وضعیت نیروها و تامین خودرو برای مراکز اشاره کرد و گفت : بزودی در بحث تامین مسکن کارکنان نیز اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد.
مهندس چاله چاله سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز در این گردهمایی ضمن اشاره به وظایف مهم و خطیر کارشناسان ترویج در تغییر معیشت کشاورزان گفت: کارشناسان ترویج در عرصه های تولیدی باید بیش از پیش بستر را برای حضور در مزارع و دیدار چهره با کشاورزان فراهم نمایند.
وی آنگاه با پرداختن به موضوع جذب ناظرین کشاورزی گفت : بالاترین درصد جذب ناظرین در استان کرمانشاه رقم خورد و موضوع پرداخت رفاهیات نیز ابتدا به ساکن در کرمانشاه رقم خورد.
چاله چاله افزود: طی ماه های اخیر مسائل و مشکلات مراکز احصاء شده و به دنبال رفع آنها هستیم و به زودی با شاخص بندی فعالیت ها در مراکز ارتقاء کارکنان مراکز بر اساس ارزیابی های کارشناسان خواهد بود.
وی در ادامه ضمن تاکید بر نقش کارشناسان پهنه و مروجین گفت : در بحث مردمی سازی یارانه ها و جراحی اقتصادی صورت گرفته مروجین و کارشناسان پهنه بعنوان افسران امنیت غذایی کشور نقش بسزایی در پیشبرد این طرح داشتند.
مهندس چاله چاله در پایان از مدیران و کارشناسان سازمان درخواست نمود همراهی لازم را برای اجرای طرح های الگوی کشت،کشت قراردادی،جهش تولید در دیمزارها و سند دار کردن اراضی کشاورزی و …که از برنامه های کلیدی وزارت خانه جهاد کشاورزی به حساب می آیند بعمل آورند.