ایرسا- معاون شرکت بورس و اوراق بهادار با اشاره به ارکان بازار سرمایه ایران، گفت: رکن اصلی شورای عالی بورس به عنوان سیاست‌گذار بازار سرمایه است و پس از آن سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان قانون‌گذار را داریم.

به گزارش ایرسا آنلاین، محمد امین قهرمانی با بیان اینکه در بورس تهران هم اکنون سهام ۳۳۷ شرکت در قالب ۴۰ صنعت معامله می‌شود، افزود: ارزش سهام این شرکت‌ها ۵۲۰۰ همت ( هزار میلیارد تومان) است.
معاون شرکت بورس و اوراق بهادار از مزیت‌های پذیرش شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار یاد کرد و تامین مالی شرکت‌ها، افزایش اعتبار داخلی و بین‌المللی، برخورداری از مشوق‌های دولت و بورس، تسهیل در تامین نقدینگی، بازاریابی و … را از مهمترین آنها برشمرد.
قهرمانی در پایان میزان تامین مالی صورت گرفته در بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای سال جاری را ۱۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
در ادامه جواد سرکانیان مدیر پذیرش شرکت‌ بورس و اوراق بهادار نیز توضیحاتی درباره روند پذیرش شرکت‌ها در بازار بورس ارائه کرد.
وی با اشاره به شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش شرکت‌ها در بازار بورس، افزود: نداشتن مشکلات حقوقی، نداشتن زیان انباشته، در رهن نبودن سهام و … از مهمترین شرایط عمومی پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه است.
آلودری معاون تامین مالی تامین سرمایه امین نیز اشاره‌ای به روندها و مزایای پذیرش شرکت‌ها در فرابورس داشت.
وی تبلیغ رایگان برند، بهبود ساختار مالی، افزایش قدرت چانه زنی در پذیرش قراردادهای بزرگ، ۱۰ درصد معافیت مالیاتی و … را از مزایای پذیرش شرکت‌ها در فرابورس اعلام کرد.
آلودری حداقل سرمایه ثبت شده شرکت‌ها برای پذیرش در فرابورس را ۱۵ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: به علاوه باید حداقل دو سال از سابقه فعالیت شرکت گذشته باشد.
عارف علی قلی‌پور مدیر نهادهای مالی فرابورس با بیان اینکه فرابورس ابزارهای تامین مالی متعددی را طراحی کرده، انواع ابزارهای تامین مالی خصوصا در حوزه دانش‌بنیان را تشریح کرد.
وی در ادامه مباحثی درباره تامین مالی جمعی ارائه کرد که از سال ۱۳۹۹ راه‌اندازی شده که ۳۵۰ میلیارد تومان را برای صد طرح تا کنون تامین کرده است.

در ادامه عرفان هودی مدیر عملیات شرکت مدیریت دارایی‌های مرکزی از ساختار تامین مالی از اوراق صکوک یاد کرد و افزود: شرکت‌هایی که از ۲۰ میلیارد به بالا سرمایه نیاز دارند می‌توانند از این محل استفاده کنند.
عسگر پورواجد مدیر کل اعتبارات بانک ملت هم آخرین سخنران این همایش بود و مطالبی درباره اوراق گام ( گواهی اعتبار مولد) ارائه کرد.