رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه:

نرخ تورم کرمانشاه قابل کنترل است

ایرسا_ رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه گفت: براساس بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان اتاق با برنامه‌ریزی درست و با تدوین فرمول مشخص، نرخ تورم کرمانشاه قابل کنترل است.

به گزارش ایرسا آنلاین نقل از خبرگزاری ایرنا، کیوان کاشفی اظهار داشت: پس اعلام نرخ تورم از سوی مرکز آمار ایران کارشناسان اتاق بازرگانی روند بررسی وضعیت نرخ تورم در استان را آغاز کردند.

گزارش مرکز آمار از نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ١۴٠٠ حاکیست که کرمانشاه در صدر جدول تورم قرار گرفته است؛ اتفاقی که به گفته یک استاد اقتصاد دلایل متعددی دارد و برای رساندن نرخ تورم استان به میانگین کشوری، نظارت برخرده‌فروشی‌ها ضروری است.

وی با اشاره به اینکه تورم در کرمانشاه قابل کنترل است، گفت: با توجه به اینکه دلایل تورم در کرمانشاه مشخص است باید نشست‌هایی دوره ای به منظور کنترل قیمت ها و کاهش نرخ تورم در زیر مجموعه کارگروه تنظیم بازار تشکیل شود.

نظارت بر بازار باید به صورت جدی انجام شود

رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه با تاکید بر اینکه نرخ بالای تورم برای مردم قابل قبول نیست، گفت: از سوی دیگر تجمیع نرخ تورم با نرخ بیکاری که بیانگر شاخص فلاکت است، بُعد منفی در اذهان عمومی ایجاد می‌کند.

کاشفی گران بودن قیمت خدمات را یکی از عوامل بالا رفتن نرخ تورم دانست و اظهارداشت: در کرمانشاه به دلیل مسائلی از جمله ساعت کار محدود و کمبود نیروی متخصص نبودن هزینه تولید و خدمات گران است.

وی عدم نظارت مناسب بر سیستم خرده‌فروشی را از دیگر دلایل بالا بودن نرخ تورم استان اعلام کرد و ادامه داد: طی چند سال گذشته بازرسی اصناف به دلیل مسائل مالی تضعیف شده و بر نظارت‌ها اثر گذاشته است.

رئیس اتاق کرمانشاه اظهار کرد: به علاوه، جای بازارها و میادین تحت نظارت شهرداری و سایر دستگاه‌ها که در بسیاری از شهرهای دیگر کشور برای استفاده اقشار با سطح اقتصادی پایین وجود دارد نیز در کرمانشاه خالی است و بر بالا بودن نرخ تورم اثرگذار است.

کاشفی ضعف سیستم حمل و نقل را از دیگر عوامل بالا بودن قیمت ها دانست و گفت: تقویت سیستم حمل و نقل ریلی می تواند به کاهش هزینه های تولید و در نهایت کاهش قیمت منجر شود.

وی همچنین کرمانشاه را به عنوان یکی از بازارهای خرید مردم اقلیم کردستان عراق معرفی کرد و گفت: خرید مهمانان خارجی از بازارهای کرمانشاه را نیز می تواند از دیگر عوامل بالا بودن نرخ تورم در کرمانشاه بدانیم.

نرخ تورم کرمانشاه ۴۲.۹درصد است

به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور به عدد ٣٨.٩ درصد رسید.

بر اساس این گزارش، بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه با ۴٢.٩ درصد مربوط به استان کرمانشاه و کمترین نرخ هم با ٣۵.٨ درصد مربوط به استان قم است.

استان های کردستان و خراسان شمالی نیز با ۴۲.۸ و ۴۲.۶ درصد، دومین و سومین استان های گران کشور هستند و استان های مرکزی و مازندران با نرخ تورم ۳۵.۹ درصد دیگر استان های ارزان کشور پس از قم بوده اند.

قرار گرفتن استان کرمانشاه در صدر جدول تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه ١۴٠٠ در حالی است که این استان در سال ۱۳۹۷ با ۱۳ رتبه بهبود در جایگاه سیزدهم کشور نشست و در سال ۱۳۹۸ هم با ۱۴ رتبه بهبود به رتبه بیست و هفتم و جزو پنج استان با تورم پایین رسید.

نرخ تورم در ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٩ هم عدد ٣٢.٢ درصد بود که در آن استان کرمانشاه با نرخ ۳۰.۴ در رتبه ششمین استان ارزان کشور قرار داشت.