نا باروری ، نارسایی کبد و کلیه از عوارض متعدد مصرف داروهای نیروزا

ایرسا- رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خصوص عوارض مصرف داروهای نیروزا و مکمل های ورزشی غیر مجاز گفت: نا باروری ، آسیب های نارسایی کبد و کلیه از جمله عوارض متعدد مصرف داروهای نیروزا می باشد .

به گزارش ایرسا آنلاین، دکتر حسین بیگلری اظهار کرد: در سال‌های اخیر کشورمان به ویژه استان کرمانشاه مهد پهلوانان و الگوهای ورزشی زیادی بوده است اما متاسفانه طی دو دهه اخیر به دلیل کسب مقام قهرمانی و رقابت برخی ورزشکاران روی به مصرف داروهای نیروزا و مکمل های ورزشی غیر مجاز بدون مشورت با پزشک و متخصص تغذیه نموده اند.

وی افزود: نتیجه مصرف داروهای فوق توسط افراد مذکور بروز بیماری هایی همچون دیابت ، فشار خون بالا ، بیماری های قلبی – عروقی ، نارسایی های کلیوی ، نازایی و عوارض روحی روانی بسیاری است که شاهد آن هستیم وبه نحوی تبدیل به آسیب فرهنگی – اجتماعی شده است .

بیگلری گفت: سازمان جهانی بهداشت و به تبع آن وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی توصیه می کند در کنار تغذیه صحیح با ورزش سالم ، سلامت ایده آل خود را با ورزش سلامت محور دست آوریم .

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی با بیان اینکه متاسفانه به علت مصرف داروهای نیروزا در بانوان مواردی مانند نازایی و رویش موهای زائد افزایش پیدا کرده است تاکید کرد: آسیب های نارسایی کبد و کلیه نیز از جمله عوارض متعدد مصرف داروهای نیروزا می باشد .

بیگلری گفت: بیش از نیمی از مکمل های ورزشی که ارائه می شود از مبانی اصلی کشور وارد نمی شود و تاریخ مصرف آن گذشته و دارای آلودگی می باشد اما در صورت نیاز گروههای محدود به مصرف با تایید پزشک و متخصص می توانند از مکمل های ورزشی استفاده کنند.

وی افزود: در گروه نوجوانان و جوانان در اثر بد آگاهی و بی آگاهی به سمت استفاده از داروهای نیروزا می روند و باعث می‌شود سیستم اسکلتی و رشدی بدن زود بسته شود و رشد بدن به صورت عرضی صورت گیرد.

بیگلری بیان کرد: متاسفانه شاهد هستیم از انواع کورتونها ( استروئیدها) به ویژه دگزامتازون ، تستسترون ها و هورمون های غیر انسانی خطرناک ، هورمون انسولین که مورد نیاز بیماری دیابت است برای چربی سوزی و عضله سازی استفاده می شود از روی بد آگاهی و عدم آگاهی با عناوینی مثل داروهای گیاهی برای چربی سوزی ممکن است نوجوانان و جوانان از روی وسوسه دچار عوارض سوء مصرف شوند و در معرض خطر انواع بیماری ها قرار گیرند .

وی گفت: هورمون سوماتروپین یا سوما برای کودکان و نوجوانانی که بنا به تشخیص پزشک تاخیر رشد دارند و در صورت نیاز در آن دوران به کار برده می شود و برای چربی سوزی نباید مورد استفاده قرار گیرد چرا که می تواند باعث رشد عرضی فرد وپهن شدن استخوان ها شود و بیماری آکرومگالی ایجاد کند.

دکتر بیگلری در خاتمه یادآور شد: امروزه دانش پزشکی پیشرفت کرده اگر دقت کنیم مکمل ها خطرناک با تاریخ اعتبار مخدوش و آغشته به مواد روانگردان هستند، اگر مکمل ها غیر اصولی خودسرانه و تقلبی مصرف شود بدن را از استیل سلامتی خارج می‌کند و فرد دچار عواقب آن می‌شود به همین دلیل والدین و خانواده ها در این خصوص نقش بسزایی در آگاهی بخشی نوجوانان و جوانان دارند.