موانع پیش روی بخش صنعت و لزوم پشتیبانی ها

ایرسا_ جلسه کارشناسی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با موضوع تدوین سند تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها با محوریت بخش صنعت برگزار شد.

موانع پیش روی بخش صنعت و لزوم پشتیبانی ها

به گزارش ایرسا آنلاین، کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه در این جلسه از استراتژی که پشت نامگذاری‌های سالانه از سوی مقام معظم رهبری وجود دارد یاد کرد و افزود: از سالی که مزین به نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها است باید حداکثر استفاده را ببریم.

وی با بیان اینکه امسال نیز مانند سال‌های گذشته مسئولیت تدوین بسته اجرای نامگذاری سال در استان کرمانشاه به اتاق بازرگانی سپرده شده، اظهار کرد: از تجاربی که در تدوین سندهای جهش تولید و رونق تولید داشتیم استفاده خواهیم کرد.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، علاوه بر استفاده از تجارب گذشته و مشکلاتی که از قبل احصا شده، باید در این سند اجرایی به مشکلاتی که بخش تولید طی یک یا دو سال اخیر با آن مواجه بوده نیز پرداخته شود.

کاشفی خاطرنشان کرد: قطعا این سند در دو بخش دیده خواهد شد، یک بخش مشکلاتی که در داخل استان و توسط دستگاه‌هایی استان قابل حل و رسیدگی است و بخش دیگر مسائلی که باید از بعد ملی و با استفاده از ظرفیت هایی مانند نمایندگان مجلس، شورای گفت و گوی ملی و … مرتفع شود.

وی سپس از مشکلی که سندهای اجرایی سال‌های گذشته با آن مواجه بودند یعنی نبود ضمانت اجرایی هم یاد کرد و گفت: برای رفع این مشکل در سند تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها بنا داریم کمیته عالی نظارتی برای رصد نحوه اجرای سند در استان تشکیل دهیم که استاندار، رئیس مجمع نمایندگان، دادستان یا رئیس کل دادگستری و … عضو آن باشند.

عضو هیات رئیسه اتاق کرمانشاه معتقد است، با تشکیل چنین کمیته‌ای، لازم است با دستگاه‌هایی که از عمل به این سند خودداری می‌کنند از طریق قوه قضاییه برخورد شد.

در ادامه این نشست فرهاد مرزی دبیر خانه صنعت و معدن کرمانشاه نیز از ارائه ۱۷ راهکار برای اجرای سند تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی ها از سوی خانه و معدن یاد کرد که به صورت مکتوب در اختیار اتاق بازرگانی قرار گرفته است.

وی عدم ثبات نرخ ارز، مشکلات ارزش گذاری وثایق ملکی از سوی بانک ها و … را از مهمترین موانع پیش روی بخش تولید دانست که باید مرتفع شود.

سید مهدی افخمی از دیگر اعضای خانه صنعت و معدن کرمانشاه نیز از عملکرد برخی دستگاه ها خصوصا سه بخش بانک، تامین اجتماعی و امور مالیاتی در زمینه تعامل با بخش خصوصی انتقاد کرد که مشکلات جدی را برای بخش تولید ایجاد کرده اند.

امیرحسین صفری مدیرعامل شرکت مانیزان هم بر لزوم احصا چند مانع اصلی پیش روی بخش تولید و رفع آنها تاکید کرد و گفت: لازم است این موانع به دو دسته ملی و استانی تقسیم بندی شود.

فخری مدیرعامل شرکت کابل باختر نیز موامع بانکی، تقلب در زمینه نام شرکت ها و قانون جدید چک را از دیگر موانع سد راه بخش تولید دانست.
سایر فعالین حوزه صنعت حاضر در این جلسه نیز به بیان دیدگاه های خود پرداختند.