مشاغل غیرضروری از امروز به مدت یک ماه از ساعت ۱۸ به بعد، تعطیل می شوند/ بانک‌ها به مدت یک‌ماه حق ندارند چک‌های بازاریان را برگشت بزنند

ایرسا_ استاندار كرمانشاه با بيان اينكه از امروز مشاغل غیرضروری ساعت ۱۸ به بعد تعطیل مي شوند،گفت: مردم انتظار دارند فرآيند بررسی داروی درمان كرونا كه توسط دکتر مصطفایی در كرمانشاه ساخته شده، سريعتر انجام شود.

به گزارش ایرسا آنلاین، هوشنگ بازوند در نشست ستاد کرونا استان که امروز (۲۰ آبان) با حضور دکتر نمکی وزیر بهداشت، حضرت آیت اله علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، مجمع نمایندگان استان و اعضای ستاد برگزار شد؛ اظهار داشت: طی این مدت سنگینی بار بحران کرونا بر دوش تیم وزارت بهداشت و جامعه پزشکان، پرستاران و کادر بهداشت و درمان بوده است و وزیر بهداشت جدا از مدیریت حوزه درمان، ابعاد گسترده فرهنگی و اجتماعی این بحران را هم مدیریت کردند و با وجود تمام این دشواری‌ها در مدیریت با این بحران بسیار خوش درخشیدند.

وی افزود: در سطح استان هم شاهد از خودگذشتگی و ایثارگری های بسیار مجموعه علوم پزشکی کرمانشاه، پزشکان و پرستاران هستیم و این عزیزان جان خود را به خطر انداخته اند تا سلامت جامعه حفظ شود.

استاندار کرمانشاه عنوان کرد: دیگر دستگاه‌های عضو ستاد کرونا استان مانند سپاه، بسیج، ارتش و نیروهای نظامی و انتظامی، بدون هیچ چشمداتی و به خاطر حفظ سلامت مردم به کنترل این بحران کمک کرده اند و هنوز این کمک‌ها ادامه دارد.

مدیر ارشد استان در بخش دیگری از سخنانش پیرامون کمبودهای پزشکی موجود در استان کرمانشاه، اظهار داشت: وضعیت درآمد سرانه ۵ دهک از جمعیت کرمانشاه بسیار پایین است و شرایط مالی آن‌ها امکان تهیه ماسک را ندارند.

وی افزود: در اسفندماه ۹۸ حتی یک ماسک در استان تولید نمی‌شد ولی امروز ۶۰۰ هزار ماسک در کرمانشاه تولید می شود و در زمینه تولید شوینده‌ها هم هیچ‌ کمبودی نداریم.

بازوند ادامه داد: تامین هزینه تست کرونا برای بسیاری از اقشار جامعه سنگین است و توان پرداخت آن را ندارند. همچنین برخی داروهای مورد نیاز بیماران کرونایی بسیار گران هستند و باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

وی ادامه داد: دستگاه اکسیژن ساز یکی از کمبودهای جدی بیمارستان‌های استان است که وزیر بهداشت هم به طور جدی پیگیر تامین این دستگاه‌ها بوده و هستند.

استاندار کرمانشاه همچنین خواهان ارائه مجوز برای هزینه اعتبارات عمرانی در زمینه کنترل بحران کرونا شد و اظهار داشت: کشور در یک شرایط سخت بحران کرونا قرار دارد و برای تامین هزینه های لازم برای تداوم این مبارزه، نیازمند منابع جدید مالی مانند اعتبارات عمرانی هستیم.

وی تاکید کرد: حفظ جان انسان‌ها در این شرایط یک اولویت مهم‌تراست و اگر یک طرح عمرانی به سال دیگر موکول شود، اتفاق خاصی نمی‌افتد. در همین راستا تقاضا داریم اجازه دهند ۵ میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی استان را برای خرید تجهیزات به دانشگاه علوم پزشکی استان اختصاص دهیم.

بازوند در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: از امروز بر اساس مصوبه ستاد کرونا به مدت یک ماه، مشاغل غیرضروری از ساعت ۱۸ امروز به بعد، تعطیل خواهند شد.

وی یادآور شد: به دلیل کاهش درآمدهای بازاریان، بانک ها در طول این یک ماه حق ندارند چک‌های فعالان این حوزه را برگشت بزنند و شهرداری نیز در طول این یک ماه تا قبل از ساعت ۱۸ در مورد فعالیت دست فروش‌ها  سختگیری نکنند تا معیشت این قشر نیز با بحران مواجه نشود.

استاندار کرمانشاه همچنین عنوان کرد: دکتر مصطفایی در استان کرمانشاه دارویی موثر برای کمک به درمان کرونا ساخته‌اند که امتحان شده است و اقدام بسیار ارزشمندی محسوب می‌شود. مردم انتظار دارند وزیر بهداشت دستور بررسی نهایی این دارو را در کمترین زمان ممکن صادر کنند.