لزوم پرداخت به موقع پول گندمکاران کرمانشاهی

ایرسا_ جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و با حضور رئیس اتاق کرمانشاه، جمعی از مسئولین و فعالان بخش کشاورزی برگزار شد.


به گزارش ایرسا آنلاین، در ابتدای این نشست رضا سلیم ساسانی رئیس اتاق کرمانشاه حل مشکلات پیش روی فعالین اقتصادی را رویکرد اصلی اتاق بازرگانی اعلام کرد و گفت: با توجه به اهمیت بخش کشاورزی برای اقتصاد استان، حل مشکلات این بخش را با جدیت دنبال می‌کنیم.

در ادامه ناصر مرادی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه نیز با بیان اینکه این استان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور محسوب می‌شود، گفت: در زمینه تولید برخی محصولات مهم و استراتژیک از جمله گندم، جو، نخود و دام سبک در کشور پیشتاز هستیم.

وی سپس به موضوع خرید تضمینی گندم از کشاورزان نیز اشاره کرد و افزود: امیدواریم از هم اکنون منابع مالی مورد نیاز برای خرید تضمینی گندم تامین و پول کشاورزان به موقع پرداخت شود تا با مشکلاتی مشابه آنچه که در سنوات گذشته رخ داد مواجه نشویم.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه با تاکید بر اینکه کرمانشاه نباید در زمینه پرداخت پول کشاورزان از استان‌های دیگر عقب بماند، اظهار کرد: کشاورزان هزینه‌های زیادی برای کاشت، داشت، برداشت، سم، بذر، کود و … انجام دادند و لازم است این هزینه‌ها به موقع جبران شود.
مرادی همچنین بر لزوم تامین مالی شرکت‌های بذری برای پرداخت به موقع پول کشاورزان تاکید کرد.

وی در ادامه با اشاره به پایین بودن قیمت خرید تضمینی جو، خواستار اصلاح قیمت این محصول و همچنین آغاز خرید تضمینی آن با همکاری تعاون روستایی و پشتیبانی امور دام شد.

موضوع دیگری که رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه به آن اشاره کرد موضوع جابجایی دام سبک بین استان‌ها و تسهیل شرایط خروج لاشه دام سبک مازاد از کرمانشاه بود تا کمکی به اقتصاد دام‌داران باشد.

در ادامه عبدالوحید محمدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز اعلام آمادگی با محوریت اتاق بازرگانی کرمانشاه، هر هفته مشکلات کشاورزان یک دهستان در کرمانشاه بررسی و رسیدگی شود.
وی همچنین بر لزوم تکمیل زنجیره ارزش کالاها در استان تاکید کرد و گفت: باید جلوی خروج محصولات کشاورزی به صورت فرآوری نشده از استان گرفته شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به لزوم انجام کار کارشناسی دقیق برای خروج دام سبک مازاد از استان، یادآور شد: خروج هرکدام از محصولات کشاورزی باید به صورت فرآوری شده باشد تا در کنار آن برای جوانان استان اشتغالزایی داشته باشد.

علی ملکشاهی مدیرکل غله استان کرمانشاه نیز به کشاورزان حاضر در جلسه اطمینان داد مشکلی برای پرداخت پول آنها وجود نخواهد داشت.

در ادامه تعدادی از فعالین بخش کشاورزی کرمانشاه به بیان مشکلات خود در زمینه‌های مختلف پرداختند.