ایرسا- نشست کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه به حضور عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، رئیس اتاق، اعضای کمیسیون کشاورزی، تعدادی از مدیران و فعالین بخش کشاورزی برگزار شد.

به گزارش ایرسا آنلاین به نقل از روابط عمومی اتاق، رئیس اتاق کرمانشاه در این نشست با بیان اینکه کرمانشاه با داشتن بیش از ۹۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی یکی از قطب‌های کشاورزی ایران محسوب می‌شود، گفت: در تولید برخی محصولات خصوصا نخود، گندم و جو سرآمد هستیم.
حیدر کدیور اظهار کرد: کرمانشاه بواسطه خاک حاصلخیز، بارش مناسب و آب و هوای چهار فصل که امکان تولید اکثر محصولات کشاورزی را به ما می‌دهد از دیرباز یک استان کشاورزی محور بوده و از همین رو بخش کشاورزی سهم عمده‌ای در اقتصاد و اشتغال کرمانشاه ایفا می‌کند.
وی از ظرفیت همجواری با عراق نیز یاد کرد که باعث شده امکان صادرات محصولات کشاورزی خصوصا سیب زمینی، گوجه فرنگی، پیاز و … برای کرمانشاه فراهم شود.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه طی چند سال اخیر موضوع رفع تعهدات ارزی که گریبانگیر بخش صادرات شده، به صادرات محصولات کشاورزی نیز لطمه جدی وارد کرده است، ادامه این روند را منجر به از دست رفتن بازارهای صادراتی محصولات کشاورزی دانست.
وی درخواست کرد با توجه به اینکه سهم محصولات کشاورزی ار صادرات غیرنفتی چندان زیاد نیست، راهکارهایی برای معافیت محصولات کشاورزی از بازگشت ارز و یا حداقل تسهیل شرایط و در نظر گرفتن روش‌های مختلف برای برگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی تعیین شود.
کدیور با اشاره به اینکه برای حل مشکلات رفع تعهدات ارزی محصولات کشاورزی نیازمند اصلاح قانون هستیم، افزود: امیدواریم این مهم با استفاده از ظرفیت دکتر رشیدی محقق شود.
رئیس اتاق کرمانشاه معضل دیگر بخش کشاورزی را تامین سوخت مورد نیاز ادوات کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد : به جهت فرسوده و قدیمی بودن بسیاری از ادوات کشاورزی مصرف سوخت آنها بیشتر از شرایط نرمال بوده و محدودیت تامین سوخت برای این ادوات به چالش جدی تبدیل شده و باعث می‌شود کشاورزان برای تامین سوخت سراغ بازار آزاد با قیمت‌های بالا بروند که این امر هزینه تولید را برای آنها بالا برده و توان رقابتی کشاورز را می‌کاهد.
کدیور به معضل قطع برق چاه‌های آب کشاورزی در ساعات متمادی از روز که بعضا همزمان با موقع آبیاری است نیز اشاره کرد و گفت: این امر کشاورزان را دچار مشکل کرده و تقاضا داریم اکنون که از پیک مصرف برق گذر کردیم‌ این قطعی‌ها برطرف شود تا بیش از این شاهد صدمه به بخش کشاورزی نباشیم.

خواستار معافیت محصولات کشاورزی از رفع تعهدات ارزی هستیم

در ادامه ناصر مرادی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه نیز از ظرفیت کشاورزی کرمانشاه و مزیت‌های تولید و صادرات محصولات کشاورزی یاد کرد که اگر موانعی پیش روی آن نباشد می‌تواند به کمک کاهش نرخ بیکاری بیاید.
وی با اشاره به موضوع رفع تعهدات ارزی و تاثیر آن بر صادرات محصولات کشاورزی، افزود: این امر باعث شده کارت بازرگانی بسیاری از فعالین این بخش نه تنها در کرمانشاه بلکه در سراسر کشور تعلیق شود.
نائب رئیس اتاق کرمانشاه از بخشنامه‌های متعدد و گاها ضد و نقیض یاد کرد که شرایط رفع تعلیق کارت‌ها را برای صادرکنندگان دشوار کرده است.
مرادی با تفکیک صادرکنندگان به دو قشر خوشنام و توانمند که سال‌ها در زمینه صادرات فعال بودند و عمدتا یک یا دو کالای صادراتی دارند با افرادی که کارت‌های یکبار مصرف داشته و سواستفاده می‌کنند، گفت: لازم است تفاوتی بین این دو گروه در نظر گرفته شود.
وی از شرایط دشوار رفع تعهدات ارزی نیز یاد کرد که باعث شده فشار به صادرکنندگان فراوان باشد و گاهی مشکلاتی نیز با واردکنندگان ایجاد شود، بگونه‌ای که در برخی موارد صادر کننده باید به ازا هر دلار پنج هزار تومان هم به واردکننده بدهد.
به گفته مرادی، این در حالی است که صادرکنندگان سود چندانی از صادرات عایدشان نمی‌شود.
وی دو پیشنهاد مشخص ارائه کرد که در درجه اول صادرات محصولات کشاورزی از رفع تعهدات ارزی معاف شود، موضوعی که از دو سال قبل با جدیت پیگیری شده است.
پیشنهاد دوم رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه این بود که با توجه به اینکه مهلت رفع تعهدات ارزی فعالین بخش کشاورزی تا پایان شهریور بوده و‌مشخص نیست بعد از پایان این مهلت چه پیامدهایی در انتظار این افراد باشد، این مهلت قانونی با پیگیری فوری مجلس و دست اندرکاران سه ماه دیگر افزایش یابد تا مشکل بسیاری از صادرکنندگان حل شده و بتوانند رفع تعهدات ارزی را انجام دهند.

مرادی سپس از معضل قطع برق چاه‌های کشاورزی نیز یاد کرد که از دو سال قبل گریبانگیر بخش کشاورزی شده و گاهی پنج تا هفت ساعت در روز به طول می‌انجامد.

وی با انتقاد از اینکه نباید تمام بار مدیریت مصرف برق بر عهده بخش تولید و کشاورزی باشد و بخش شهری نیز باید سهمی داشته باشد، افزود: قطع برق چاه‌های کشاورزی امنیت غذایی را تهدید می‌کند.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه با بیان اینکه قطع برق چاه‌های کشاورزی در صورت اجبار باید به دو ساعت در روز کاهش یابد، تاکید کرد: در بلندمدت باید به سمت استفاده از پنل‌های خورشیدی برای تولید برق بخش کشاورزی برویم و تلاش کنیم این معضلات یکبار برای همیشه حل شود.
مرادی سپس به مشکل تامین سوخت ادوات کشاورزی نیز اشاره کرد که برای برخی انواع تراکتورها ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ لیتر در سه ماه است و گفت: این سهمیه در برخی استان‌های همجوار بسیار بیشتر است.
وی این امر را باعث تحمیل هزینه به کشاورزان دانست و گفت: لازم است در کنار سهمیه سوخت کشاورزان، یک سهمیه آزاد نیز در نظر گرفته شود که کشاورزان مجبور به تهیه سوخت از بازار آزاد که کاهی بی کیفیت است و به ادوات کشاورزی صدمه می‌زند.
موضوع دیگری که رئیس شورای ملی نخود به آن اشاره کرد نگرانی بابت احتمال ممنوعیت صادرات محصول نخود بود و گفت: این بخشنامه از سمت وزارت جهاد کشاورزی به سازمان توسعه تجارت ابلاغ شده است که خواستار لغو آن هستیم.
مرادی با بیان اینکه صادرات محصول نخود هیچ مشکلی در بازار داخلی ایجاد نمی‌کند و مصوبه ستاد تنظیم بازار را نیز دارد، تاکید کرد: ممنوعیت صادرات نخود باعث ایجاد مشکل برای تولیدکنندگان و از دست رفتن بازارهای جهانی خواهد شد.

پیگیر افزایش مهلت رفع تعهدات ارزی خواهیم بود

در ادامه دکتر محمد رشیدی عضو هیات رئیسه و کمیسیون کشاورزی مجلس نیز شرایط فعلی رفع تعهدات ارزی را در بلندمدت باعث صدمه به بخش صادرات و تولید دانست و گفت: اما در شرایط کنونی کشور همه چیز در اختیار مجلس نیست و بر خلاف قانون انتزاع مراجع تصمیم گیری متعددی وجود دارد که این امر کار را دشوار می‌کند.
وی با بیان اینکه در برنامه هفتم توسعه تصمیمات خوبی برای بخش کشاورزی گرفته شده، اظهار کرد: در این برنامه بر الگوی کشت متمرکز هستیم که بسیاری از مشکلات بخش کشاورزی را حل خواهد کرد.
رشیدی همچنین از پیگیری جدی اجرای سامانه سردسیری نیز خبر داد که کشاورزی کرمانشاه را غنی خواهد کرد.
وی همچنین بر لزوم تعامل مناسب با نمایندگان مجلس و استفاده از ظرفیت آنها برای حل مشکلات تاکید کرد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین هماهنگ کرد جلساتی برای معضل احتمال ممنوعیت صادرات نخود و همچنین اخذ مهلت برای رفع تعهدات ارزی برگزار شود.

اختیارات استان‌ها افزایش یابد

عبدالوحید محمدی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز بر لزوم افزایش اختیارات استان‌ها تاکید کرد.
وی با بیان اینکه مشکلات موجود در کشور انکارناپذیر است، گفت: البته اقدامات بسیار خوبی نیز صورت گرفته از جمله جذب بیش از چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات برای بخش تولید کرمانشاه که با همراهی نمایندگان استان در مجلس انجام شده است.
محمدی همچنین از بهبود پنج رتبه‌ای کرمانشاه در شاخص فضای کسب و کار نیز خبر داد و گفت: اگرچه در جایگاه ایده آل نیستیم اما وضعیت نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است.

در ادامه این نشست تعدادی از فعالین بخش کشاورزی نیز به بیان مشکلات خود در زمینه رفع تعهدات ارزی، قطع برق و سهمیه سوخت پرداختند که مدیران حاضر در جلسه نیز توضیحاتی ارائه نمودند.