لزوم ایجاد پایگاه HSE در مرزهای کرمانشاه

ایرسا_ رئیس اتاق کرمانشاه با انتقاد از سخت جانی که در بهبود فضای کسب و کار کرمانشاه وجود دارد، گفت: بسیاری از دستگاه‌ها از کوچکترین انعطاف برای بهبود فضای کسب و کار خودداری می‌کنند.

به گزارش ایرسا اآنلاین، کیوان کاشفی در جلسه شصت و چهارم شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه که امروز (۱۹ اسفند) در استانداری برگزار شد، با اشاره به وضعیت نامناسب فضای کسب و کار در کرمانشاه، افزود: متاسفانه شاهد سخت جانی در بهبود فضای کسب و کار استان هستیم.

وی از پیگیری و تلاش‌های متعددی که برای بهبود این فضا صورت گرفته یاد کرد و ادامه داد: اگرچه مدتی وضعیت استان بهتر شده بود اما آمارهای فصلی نشان می‌دهد که همچنان شرایط خوبی نداریم.

عضو هیات رییسه اتاق ایران رسیدن به فهم مشترک بین دستگاه‌های اجرایی درباره اهمیت فضای کسب و کار را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از دستگاه‌ها همچنان از کوچکترین انعطاف برای بهبود این فضا خودداری می‌کنند.

کاشفی تاکید کرد: اینکه فعالین اقتصادی دنبال مدیران بدوند پسندیده نیست بلکه باید شرایط برعکس باشد و مدیران به دنبال سرمایه‌گذار باشند.

وی با بیان اینکه بهبود چندین پله‌‌ای فضای کسب و کار استان کرمانشاه شدنی است، اظهار کرد: اگر چند شاخص اساسی که مانع کسب و کار است را مرتفع کنیم می‌توانیم به جایگاه بهتری برسیم زیرا با استان‌های میانی کشور تفاوت اندکی داریم.

لزوم ایجاد پایگاه HSE در مرزهای کرمانشاه

 

موضوع دیگری که رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه به آن اشاره کرد آتش‌سوزی‌های مهیب اخیر در برخی مرزها و گمرکات کشور بود که خطر آن برای مرزهای کرمانشاه نیز دور از ذهن نیست.

کاشفی ادامه داد: در مرزی مانند پرویز خان همین حالا نیز با ازدحام قابل توجه خودروها مواجهیم و با راه‌اندازی ترانزیت سوخت احتمال خطر بیشتر هم می‌شود.

وی با اشاره به بررسی که اتاق ایران از حوادث آتش‌سوزی مرزها صورت داده، گفت: دلیل اصلی بروز خسارت زیاد، کمبود تجهیزات ایمنی و اطفا حریق در مرزها بوده است.

کاشفی معتقد است برای اینکه مشابه چنین مشکلاتی در مرزهای کرمانشاه رخ ندهد، نیازمند احداث پایگاه HSE در مرزها خصوصا مرزهای قصرشیرین که قرار است به منطقه آزاد تجاری تبدیل شود، هستیم.

وی اظهار کرد: اگرچه ایجاد این پایگاه باید با همکاری دستگاه‌های مختلف مانند شهرداری، گمرک، حمل و نقل و پایانه‌ها و … باشد اما سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نیز برای این منظور اعلام آمادگی کردند.

کاشفی گفت: لازم است در این پایگاه تجهیزاتی مانند آمبولانس، خودرو آتش‌نشانی و … وجود داشته باشد.

وی از تهیه پروپوزال و چند و چون ایجاد این پایگاه تا هفته آینده خبر داد تا بتوان با دقت بیشتری جزئیات راه‌اندازی این مرکز را تعیین تکلیف کرد.

تاکید بر از سرگیری صادرات دام زنده

رئیس اتاق کرمانشاه سپس بر لزوم آزادسازی صادرات دام زنده تاکید کرد و افزود: گوسفند کرمانشاه به جهت نژاد خاصی که دارد یک گوشت لاکچری محسوب می‌شود که در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس طرفدار دارد و می‌تواند ارزآوری برای کشور و استان داشته باشد.

کاشفی ادامه داد: در سال‌هایی که صادرات دام زنده آزاد بود حتی تا ۱۸۰ میلیون دلار نیز صرفا برای کرمانشاه ارزآوری داشت اما اکنون به دلیل برخی مقررات خصوصا در زمینه تنظیم بازار، جلوی صادرات گرفته شده است.

وی معتقد در شرایطی که راه برای صادرات قانونی دام زنده باز نیست، قاچاق آن به وفور صورت می‌گیرد که مشکلات جدی ایجاد می‌کند.

رئیس اتاق کرمانشاه بر لزوم آزاد شدن صادرات دام زنده تاکید کرد و گفت: این امر هیچ خللی در تنظیم بازار داخلی و قیمت گوشت ایجاد نخواهد کرد.

تاکید استاندار بر لزوم بهبود فضای کسب و کار کرمانشاه

در ادامه این جلسه هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه از نامناسب بودن فضای کسب و کار به عنوان یکی از چالش های پیش روی جذب سرمایه گذاران در استان یاد کرد و افزود: بدون تعارف می گویم از بعضی از دستگاه‌های اجرایی استان گله دارم که جواب ارباب رجوع را نمی دهند و گاه ماه‌ها سرمایه گذاران را گرفتار کار اداری می‌کنند.

بازوند اضافه کرد: سرمایه گذاران مجبور نیستند حتما در استان ما سرمایه گذاری کنند و گرفتاری‌هایی که ادارات برای آنها به وجود می آورند انها را به سمت سرمایه گذاری در دیگر استان ها می کشاند.

وی اضافه کرد: وضعیت کسب و کار استان خوب نیست و عموم آن هم به ساختار اداری و سنگ اندازی های اداراتی مثل آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی و ادارات وابسته به آن از جمله منابع طبیعی برمی گردد.

وی با طرح این سوال که چرا باید بازدید ساده یک کارشناس سه ماه زمان ببرد و کار مردم راه نیفتد، از مدیران خواست تا فضای کسب و کار استان را روان کرده و نگذارند کارشناسان فرصت سوزی کنند.

بازوند ادامه داد: با مدیرانی که در زمینه بهبود فضای کسب و کار کوتاهی کنند برخورد می کنیم.

 

استاندار در ادامه از پیشنهاد رئیس اتاق کرمانشاه در زمینه راه‌اندازی مرکز HSEدر مرزهای استان استقبال کرد و گفت: اگر حادثه‌ای در مرزها رخ دهد دچار خسارت سنگین خواهیم شد.

وی ازدحام کامیون‌ها در مرز را خطری بالقوه دانست و افزود: باید تا هفته آینده راجب راه‌اندازی این مرکز تصمیم گیری شود.

بازوند در ادامه اشاره ای هم به ضرورت از سرگیری صادرات دام زنده داشت و گفت: برای جلوگیری از قاچاق، صادرات دام زنده باید از سر گرفته شود، چون قاچاق دام زنده مشکلات اجتماعی و فرهنگی و گرفتاری های خاص خود را دارد.

بازوند سپس با اشاره به بالا بودن قیمت گوشت قرمز در استان درمقایسه با سایر استان ها، گفت: قبل از اینکه تکلیف صادرات دام زنده را روشن کنیم، باید آسیب شناسی کنیم که چرا قیمت گوشت در استان از استان‌های مجاور بالاتر است. مردم چه گناهی کرده اند که باید گوشت گران بخرند؟

بازوند ادامه داد: باید دلیل گرانی قیمت گوشت در استان مشخص شود و ما مسئولان باید پاسخگوی مردم در این قضیه باشیم.

 

در ادامه داریوش پناهی دبیر اتاق کرمانشاه نیز گزارشی از وضعیت قاچاق و اهمیت صادرات دام زنده ارائه کرد و گفت: کرمانشاه با داشتن ۳.۲ میلیون راس دام سبک و ۳۵۰ هزار راس دام سنگین سهم قابل توجهی از تولیدات دامی کشور دارد.

وی میزان تولید گوشت قرمز سالانه استان را ۴۰ هزار تن و مصرف استان را ۲۸ هزار تن اعلام کرد و یادآور شد:
در کل کشور اما با کمبود ۱۶۰ هزار تنی مواجهیم.

دبیر اتاق کرمانشاه با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته صادرات دام زنده آزاد بود و هیچ تاثیری در بالا رفتن قیمت گوشت قرمز نداشت، خاطرنشان کرد: در سال‌هایی که اوج صادرات را داشتیم نهایتا ۹۳۱ هزار راس دام صادر شده که کمتر از ۱.۵ درصد تولیدات کشور است.

پناهی اضافه کرد: اکنون که صادرات قانونی دام نداریم قاچاق آن صورت می‌گیرد که فقط ۴۰۰ هزار تومان برای تولیدکننده سود دارد و بخش عمده آن نصیب افرادی که قاچاق می کنند می شود.

وی از پیامدهای منفی قاچاق دام هم یاد کرد که خروج دام مولد، خروج دام بیمار و آسیب رسیدن به برند دام ایران، عدم دریافت عوارض گمرکی، عدم دستیابی به آمارهای دقیق و … از مهمترین آنها بود.

پناهی بر لزوم آزادسازی صادرات دام زنده هم تاکید کرد و گفت: پیشنهاد داریم مجوز صادرات یک میلیون راس دام در سال صادر شود و البته در کنار آن اصلاح قیمت پایه صادراتی را هم داشته باشیم.

در ادامه رضا سلیم ساسانی نیز از ایجاد اشتغال برای ۸۳۵۰ نفر در حوزه اصناف و بازار در سال جاری خبر داد که علی رغم شرایط بیماری کرونا و مشکلات اقتصادی صورت گرفته است.

وی سپس به مشکل اصناف در زمینه دفاتر خدمات سلامت هم اشاره کرد و خواستار حل آن شد.