فعالان اقتصادی باید اطلاعات خود را از وضعیت اقتصاد کلان کشور به روز کنند

ایرسا_ رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه کارآفرینان را باید تا در قید حیات هستند ارج بنهیم، گفت: فعالان اقتصادی باید اطلاعات خود را از وضعیت اقتصاد کلان کشور به روز کنند.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه کارآفرینان را باید تا در قید حیات هستند ارج بنهیم، گفت: فعالان اقتصادی باید اطلاعات خود را از وضعیت اقتصاد کلان کشور به روز کنند.

به گزارش ایرسا آنلاین، کیوان کاشفی در آیینی که برای گرامیداشت کارآفرینان درگذشته کرمانشاه برگزار شد، از دوران سختی که در آن به سر می‌بریم یاد کرد و افزود: به اذعان بسیاری از فعالان اقتصادی هیچ زمانی شرایط به اندازه اکنون سخت نبوده و این سختی فقط محدود به بخش اقتصاد کشور نیست.

وی با اشاره به عوامل متعدد اقتصادی، سیاسی، تحریم‌های بین‌المللی و … که باعث این مشکلات شده، افزود: شیوع بیماری کرونا نیز طی ۱.۵ سال اخیر نه تنها مشکلات معیشتی و اقتصادی را تشدید کرد بلکه با از دست رفتن عده‌ای از هموطنان باعث مشکلات عاطفی بین مردم هم شد.

عضو هیات رییسه اتاق ایران گذر از این شرایط سخت را نیازمند همکاری و دست به دست هم دادن دانست.

کاشفی سپس با ابراز تأسف نسبت به از دست دادن تعدادی از فعالان اقتصادی و کارآفرینان کرمانشاه طی یکسال اخیر که عمدتا در کشور هم شهره بودند، خاطرنشان کرد: این بزرگان سال‌ها برای اقتصاد و اشتغال کشور و استان تلاش کردند اما تا زمانیکه در قید حیات بودند هیچگاه نتوانستیم آنطور که شایسته شأن آنها بود از آنها قدردانی کنیم.

کاشفی تاکید کرد: کسانیکه از بین ما رفتند همگی چند خصیصه داشتند که مهمترین آن دست داشتن و پیشقدمی در امور خیر بود.

به گفته وی، اگرچه این بزرگان بعد از سال‌ها تلاش هیچ چیز با خود از این دنیا نبردند اما از آنها مدارس، کارهای اجتماعی و عام‌المنفعه و … به یادگار مانده که مهمترین سرمایه این خیرین است.

رئیس اتاق کرمانشاه دست داشتن در اشتغال را از دیگر خصیصه این افراد دانست و اضافه کرد: هزاران خانواده از قبل کارآفرینی که این بزرگان کردند امرار معاش می‌کنند.

کاشفی با بیان اینکه در تمام دنیا واحد‌های صنعتی که قدمت آنها از عمر بنیانگذارشان بیشتر است یک شاخص توسعه به شمار می‌رود، عنوان کرد: اکثر کسانیکه طی یکسال اخیر از بین ما رفتند صاحبان چنین واحدهایی بودند و امروز فرزندان آنها این واحدها را اداره می‌کنند.

کاشفی با بیان اینکه تجلیل از جایگاه چنین کارآفرینانی باید تا زمانیکه در قید حیات هستند صورت گیرد، بر لزوم حفظ چنین سرمایه‌های اجتماعی تاکید کرد.

عضو هیات رییسه اتاق ایران در ادامه خواستار تعامل بیشتر فعالین اقتصادی در بخش‌های مختلف صنعت، اصناف، تعاون و… شد و اظهار کرد: باید جلساتی را برای تبادل علم و تجارب بین یکدیگر برگزار کنیم.

کاشفی خاطرنشان کرد: در این جلسات باید به مسائل اقتصاد کلان کشور از جمله نرخ ارز، میزان تورم، نقدینگی و … پرداخته شود که تاثیر مستقیمی بر کسب و کار فعالین اقتصادی دارد.

 

کاشفی معتقد است، اگر فعالین اقتصادی دوراندیشی و نگاه کلان نداشته باشند نمی‌توانند اهداف خود را به درستی پیش ببرند.