علائم هشدار دهنده مشکلات کلیوی

ایرسا- اگر نشانه های زیر را دارید حتما آنها را جدی بگیرید؛ چرا که می توانند علامت هشدار دهنده یک بیماری کلیوی جدی باشند.

نشانه های زیر می توانند به شما کمک کنند بیماری های کلیوی را تشخیص دهید و برای درمان آنها به پزشک متخصص مراجعه کنید:

خستگی شدید و مکرر

به گزارش ایرسا آنلاین به نقل از وب ام دی، کلیه‌ها ضایعات خون شما را فیلتر می‌کنند و آن‌ها را از طریق ادرار دفع می‌کنند. هنگامی که کلیه های شما درست کار نمی کنند، سموم می توانند تجمع پیدا کنند که یکی از علل رایج خستگی است. ممکن است احساس خستگی، ضعف یا مشکل در تمرکز داشته باشید. کلیه ها هورمونی می سازند که به بدن شما می گوید گلبول های قرمز ایجاد کند و اگر تعداد کمتری از آنها داشته باشید، خون شما نمی تواند به اندازه نیاز به ماهیچه ها و مغز اکسیژن برساند.

مشکلات خواب

مطالعات ارتباط احتمالی بین آپنه خواب و بیماری مزمن کلیوی (CKD) را نشان می دهد که به مرور زمان به اندام های شما آسیب می رساند و ممکن است منجر به نارسایی کلیه شود.

آپنه خواب ممکن است با جلوگیری از رسیدن اکسیژن کافی به کلیه ها، به این اندام مهم آسیب برساند. CKD به نوبه خود ممکن است با تنگ کردن گلو، تجمع سموم و راه های دیگر باعث آپنه خواب شود.

خارش پوست

خارش پوست ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که کلیه‌های شما نتوانند سموم را از بدن شما دفع کنند که در خون انباشته می شود و می تواند باعث ایجاد بثورات یا خارش سراسری پوست شود. با گذشت زمان، کلیه‌های شما ممکن است نتوانند مواد معدنی و مواد مغذی بدن را متعادل کنند که می تواند منجر به بیماری های معدنی و استخوانی شود که می تواند پوست شما را خشک و خارش دار کند.

تورم صورت و پاها

زمانی که کلیه های شما نتوانند سدیم را به خوبی دفع کنند، مایعات در بدن انباشته می شوند که ممکن است منجر به پف کردن دست ها، پاها، مچ پا یا صورت شود. ممکن است متوجه تورم به خصوص در پاها و مچ پای خود شده باشید که نشانه ای از بیماری و مشکلات کلیوی است. نشت پروتئین در ادرار نیز می تواند به صورت پف دور چشم شما ظاهر شود.

گرفتگی عضلات

گرفتگی در پاها و جاهای دیگر بدن می تواند نشانه ای از عملکرد ضعیف کلیه باشد. عدم تعادل در سطوح سدیم، کلسیم، پتاسیم یا سایر الکترولیت ها نیز می تواند عملکرد ماهیچه ها و اعصاب شما را مختل کند.

تنگی نفس

هنگامی که شما به بیماری کلیوی مبتلا هستید، اندام های شما به اندازه کافی هورمونی به نام اریتروپویتین نمی سازند.

هورمون ها به بدن شما سیگنال می دهند که گلبول های قرمز بسازد و بدون گلبول های قرمز ممکن است کم خونی بگیرید و احساس تنگی نفس کنید.

علت دیگر تنگی نفس نیز تجمع مایعات است. ممکن است به سختی نفس بکشید و در موارد جدی، دراز کشیدن ممکن است باعث شود احساس کنید در حال غرق شدن هستید.

مه مغزی

وقتی کلیه‌های شما تمام مواد زائد را از بدن شما فیلتر نمی‌کنند، سموم می‌توانند بر مغز شما تأثیر بگذارند.

کم خونی همچنین ممکن است باعث شود مغز شما اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نکند؛ در نتیجه ممکن است احساس سرگیجه داشته باشید و با عدم تمرکز و مشکلات حافظه دست و پنجه نرم کنید. حتی ممکن است آنقدر گیج شوید که برای انجام کارهای ساده نیز دچار مشکل شوید.

اشتهای پایین

بیماری کلیوی می تواند باعث تهوع یا استفراغ شود و معده شما را ناراحت کند؛ مشکلات کلیوی همچنین ممکن است باعث شود شما هوس و میل زیادی برای خوردن غذا نداشته باشید که گاهی ممکن است منجر به کاهش وزن شما شود.

بوی بد دهان

وقتی کلیه‌های شما نتوانند مواد زائد را فیلتر کنند، باعث بیماری به نام اورمی می شوند که می تواند دهان شما را بدبو کند. همچنین، سموم موجود در جریان خون شما می‌توانند طعم فلزی یا بدی به غذا بدهند.

ادرار کف آلود، قهوه ای یا خونی

ادرار کف آلود می تواند نشانه ای از پروتئین بیش از حد به نام آلبومین باشد که می تواند نشانه ی جدی مشکلات کلیوی باشد بنابراین ممکن است ادرار قهوه ای یا بسیار کم رنگ شود. عملکرد ناقص کلیه همچنین ممکن است باعث نشت خون به مثانه شود. وجود خون در ادرار نیز می تواند ناشی از سنگ کلیه، تومورها یا عفونت باشد.