طرح اضطراری تصفیه‌خانه آب شهر کرمانشاه تا ۱۰ مرداد باید وارد مدار شود

ایرسا- استاندار کرمانشاه گفت: راهکارهایی که می‌تواند در کوتاه مدت به صورت ضربتی مشکل تامین آب شهر کرمانشاه را حل کند طرح اضطراری تصفیه‌خانه آب شهر کرمانشاه است که باید نهایتا تا ۱۰ مرداد امسال وارد مدار بهره‌برداری شود.

به گزارش ایرسا آنلاین هوشنگ بازوند امروز سه شنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که با حضور اعضا در محل سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار داشت: در این جلسه همه باید با ارائه پیشنهاد و راهکار به موضوع حل مشکل کم آبی و قطعی آب در استان کمک و با اجرای طرح های ضربتی کوتاه مدت و بلندت در حل مشکل کم آبی برنامه های خود را دنبال کنیم.

استاندار کرمانشاه تاکید کرد: دستگاه‌های متولی آب به جای گلایه در جلسات بحران، باید پیشنهاد عملیاتی برای حل اضطراری مشکل تامین آب شرب شهرها و روستاهای استان ارائه دهند.

بازوند با اشاره به مشکل تامین آب شهر کرمانشاه نیز گفت: در حال حاضر چهار هزار لیتر در ثانیه آب وارد شهر کرمانشاه می‌شود اما میزان مصرف شهر گاهی ۶۵۰۰ لیتر در ثانیه است لذا کم آبی شهر کرمانشاه دلایل متعددی دارد و بخشی از آن ناشی از هدر رفت آب شبکه است که شرکت آب و فاضلاب باید نسبت به حل آن اقدام کند و همچنین بخش دیگری از هدر رفت آب ناشی از اضافه مصرف خانواده ها نسبت به سرانه مصرف استاندارد است.

مقام ارشد استان تاکید کرد: راهکارهایی که می‌تواند در کوتاه مدت به صورت ضربتی مشکل تامین آب شهر کرمانشاه را حل کند، طرح اضطراری تصفیه‌خانه آب شهر کرمانشاه است که باید نهایتا تا ۱۰ مرداد ماه وارد مدار بهره برداری شود.

وی با بیان اینکه با بهره‌برداری از این طرح، هزار لیتر در ثانیه آب از محل سد گاوشان به داخل شبکه شهر کرمانشاه وارد خواهد شد، اظهار داشت: از دادستانی می خواهیم به شکایت‌های شرکت آب و فاضلاب از کسانی که انشعابات غیرمجاز دارند و یا از آب شرب برای اراضی کشاورزی استفاده می‌کنند، رسیدگی فوری و ویژه نماید.

استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود اصلاح فرهنگ مصرف مردم را از طریق رسانه‌ها و صدا و سیما بسیار مهم عنوان کرد و بیان داشت: رسانه ها و صداوسیما همچون زمان مبارزه با کرونا که بسیار خوب نقش ارزشمند خود را ایفا کردند در این بحران هم لازم است که در زمینه کاهش مصرف آب نسبت به اطلاع رسانی و اقناع سازی جامعه اقدام کنند.

نماینده عالی دولت در استان گفت: امیدواریم با انجام طرح های ضربتی و عملیاتی و با همکاری بخش‌های مختلف ظرف یک یا دو ماه آینده از بحران کم آبی که با آن مواجه هستیم، عبور کنیم.

وی در ادامه همچنین درباره احتمال وقوع بارندگی شدید طی چند وقت آینده هشدار داد و از دستگاه‌های مختلف خواست آمادگی لازم را در این زمینه داشته باشند.

وی تصریح کرد: احتمال دارد طی چند وقت آینده گرفتار بارندگی و سیلاب ناشی از آن شویم لذا لازم است اقداماتی صورت گیرد تا  گرفتار سیلاب احتمالی نشویم.

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه دستگاه‌های مربوطه باید نسبت به لایروبی رودخانه‌ها اقدام کنند، گفت: ضرورت دارد که پاکسازی آبروها و مسیر پل‌ها نیز انجام شود تا شاهد تخریب و آسیب به پل‌ها نباشیم.

استاندار کرمانشاه تاکید کرد: شهرداری‌ها نیز موظف هستند که نسبت به ساماندهی محل عبور سیلاب در داخل شهر و خصوصا حاشیه شهرها اقدام کنند و چنانچه مشکلی در این زمینه رخ دهد، شهرداران باید پاسخگو باشند.

وی همچنین در این جلسه از همکاری خوب شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق در بحران خاموشی‌ها قدردانی کرد و بیان داشت: اکنون بیش از دو هفته است که قطعی برق در بخش خانگی نداریم

استاندار کرمانشاه در ادامه تاکید: به افراد فرصت طلب اجازه نمی دهیم هر اتفاقی که در گوشه‌ای از کشور می‌افتاد از جمله سنگ اندازی در روستا، درگیری  و حمله اراذل و اوباش و … را  به کرمانشاه نسبت ‌دهند لذا از پلیس فتا می خواهیم به این موضوعات و کلیپ‌هایی که گاهی به اشتباه در فضای مجازی منتشر شده و آن را به استان و شهر کرمانشاه نسبت می‌دهند، رسیدگی فوری نماید.

مقام عالی استان ادامه داد: هر اتفاقی که در گوشه‌ای از کشور می‌افتاد آن را  به کرمانشاه نسبت می‌دهند، در واقع  این موضوع باعث توهین به مردم  است که اجازه چنین کاری را به افراد فرصت طلب نمی‌دهیم لذا مشخص نیست عده‌ای از انتشار چنین کلیپ‌هایی چه سود و یا لذتی می‌برند لذا نباید اجازه دهیم که نظم شهر توسط عده‌ای در فضای مجازی به هم بخورد.