شروع “موجِ پنجم” کرونا در کرمانشاه/ موج جدید “دلتا” است

ایرسا_ معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه از آغاز موج پنجم کرونا در کشور و استان خبر داد وافزود: طبق شواهد بدست آمده از استانهای با درگیری بالا، غالب موارد ابتلا در موج پنجم از نوع "دلتا" است.

به گزارش ایرسا آنلاین نقل از ایسنا، دکتر سارا شاه آبادی با اشاره به افزایش شهرهای قرمز کرونایی در کشور، گفت: متاسفانه در روزهای اخیر شاهد اوج گیری دوباره کرونا در کشور هستیم و همین امر نشان می دهد که عملا کشور وارد موج پنجم کرونا شده است.

وی افزود: در استان کرمانشاه نیز در حال حاضر شهرستان گیلانغرب در وضعیت قرمز به سر می برد و ۹ شهرستان دیگر نارنجی هستند و تنها چهار شهرستان زرد وجود دارد و با توجه به این رنگ بندی عملا موج پنجم کرونا در استان نیز شروع شده و ابتدای ورود به این موج هستیم.

شاه آبادی با بیان اینکه موج پنجم کرونا در کشور از نوع “دلتا” است گفت: طبق بررسی های صورت گرفته در استانهای با درگیری بالا غالب موارد ابتلا در موج جدید از نوع سویه جهش یافته “دلتا” است.

وی در خصوص شناسایی موارد ابتلا به این سویه جهش یافته در استان کرمانشاه هم گفت: تشخیص این نوع سویه جهش یافته بسیار هزینه بر بوده و تنها در آزمایشگاه “پاستور” تهران انجام می شود. در حال حاضر چند نمونه برای این آزمایشگاه ارسال کرده ایم که به دلیل تراکم بالای نمونه های ارسالی از سراسر کشور جوابدهی آن قدری با تاخیر خواهد بود.

شاه آبادی گفت: البته شناسایی کرونای دلتا در استان چندان اهمیتی ندارد، چرا که با درگیری بالای کرونا در چند استان به نظر می رسد این سویه در کشور منتشر شده است، بنابراین باید عمده موارد ابتلا به کرونا را فرض بر دلتایی بودن آن بگذاریم.

معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه افزود: با این فرض که موارد ابتلا از نوع دلتا است، آنچه اهمیت دارد این است که افراد باید دقت بیشتری در بحث پیشگیری داشته باشند و بدانند که قدرت انتقال این نوع سویه جهش یافته ۴۰ درصد بیشتر از کرونای انگلیسی است.

شاه آبادی اظهار کرد: از طرفی این نوع کرونا سرعت درگیری بالایی دارد و علائم آن با شدت بالایی خود را نشان می دهد و نیاز است که افراد در زمینه پیشگیری بیش از پیش حساسیت داشته و حتما از ماسک استفاده کنند.

وی افزود: در این نوع سویه جهش یافته احتمال ابتلای خانوادگی بسیار بالاست و بطور معمول با شناسایی یک مورد در هر خانواده، کل خانواده باید در قرنطینه قرار گیرند.