ساده انگاری و عدم توجه نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی، عبور از پیک هفتم بیماری کرونا را دشوار می سازد

ایرسا- رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در نشست امروز ستاد دانشگاهی کرونا گفت: در حال حاضر کشور وارد پیک هفتم کرونا شده است و در استان کرمانشاه نیز به شدت روند بستری و ابتلای بیماری افزایش پیدا کرده است.

به گزارش ایرسا آنلاین، دکتر قباد محمدی اظهار کرد: تفاوت عمده این پیک با پیک های قبلی بیماری ، در این است که اهمیت و توجه مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک و تزریق واکسن بسیار کم شده است و ساده انگاری مردم عبور از این پیک را دشوار خواهد ساخت.

وی افزود: متاسفانه شاهد هستیم که مردم بدون رعایت پروتکل های بهداشتی در اجتماعات حضور می یابند و در صورت داشتن علائم جهت انجام تست مراجعه نمی نمایند و حتی خود درمانی می کنند و تنها در صورتی به بیمارستان مراجعه می کنند که بیماری به مرحله حاد برسد و حال بیمار وخیم باشد.

محمدی بیان کرد: در این شرایط باید در حوزه بهداشت و به ویژه واکسیناسیون برنامه های جدیدی را در راستای مهار کرونا اجرا کنیم ، از جمله پیگیری افرادی که ۶ ماه از تزریق واکسن آنها گذشته است و واکسیناسیون به صورت فعال با حضور در درب منازل و پیگیری تلفنی با سرعت بیشتری انجام شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه تعداد بستری ها به ویژه تعداد موارد بستری در ICU به شدت افزایش یافته است به طوریکه امروز تعداد موارد بستری در اثر ابتلا به کرونا در بیمارستانهای استان به ۱۵۰ نفر رسید، گفت: در حال حاضر بیمارستان فارابی بیشترین تعداد موارد بستری کرونایی را دارد و در بیمارستانهای امام رضا (ع) و امام خمینی (ره) نیز باید تخت های بستری کرونایی را افزایش دهیم و در هر یک از این بیمارستانها یک بخش دیگر برای بستری بیماران کرونایی در نظر گرفته شود.

وی افزود: معاونت غذا و دارو تعداد ۱۰ تخت به بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی اختصاص دهد تا در اختیار بیماران کرونایی قرار گیرد و توجه گردد هیچ کودک بیماری پشت درهای بیمارستان نماند.

وی  با توجه به افزایش تعداد موارد بستری ، هر یک از بیمارستانهای غیر دانشگاهی از جمله بیمارستانهای امام حسین (ع)، ۵۲۰ ارتش، حضرت ابالفضل (ع) و شهدا هر کدام یک بخش خود را به درمان بیماران کرونایی اختصاص دهند، گفت: تعمیر دستگاه های اکسیژن ساز در اسرع وقت انجام شود و اکسیژن مورد نیاز بیمارستان امام رضا (ع) ظرف چند روز آینده توسط معاونت غذا و دارو تامین گردد.

به گفته محمدی تعداد ۳۱ تخت در بیمارستان امام خمینی (ره) ویژه درمان بیماران کرونایی راه اندازی گردد و نیروهای مورد نیاز در اختیار این بخش قرار گیرد.