رشد ۲۲ درصدی صادرات از مرزهای استان کرمانشاه

ایرسا_ رئیس اتاق کرمانشاه از رشد ۲۲ درصدی صادرات از مرزهای استان در سه ماهه اول امسال خبر داد.

به گزارش ایرسا آنلاین، کیوان کاشفی با اشاره به رشد مثبتی که صادرات کرمانشاه در سه ماهه امسال تجربه کرد، گفت: در این مدت هم از بعد وزنی و هم ارزشی رشد ۲۲ درصدی صادرات را داشتیم.

وی ادامه داد: این روند افزایشی صادرات از مرزهای کرمانشاه در حالی رخ داده که در سه ماهه سال گذشته نیز که تجارت دنیا و ایران درگیر شرایط ناشی از کرونا و همراه با رکود بود اما صادرات از مرزهای کرمانشاه همچنان برقرار بود و تعطیلی کامل مرزها را در استان نداشتیم.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، عمده صادرات از مرزهای استان در سه ماهه امسال به کشور عراق بوده و در حالی افزایش صادرات از کرمانشاه به عراق را داشتیم که صادرات کل کشور به عراق در سه ماهه امسال نسبت به سال قبل ۱۴ درصد کمتر شده است.

وی از سهم ۳۰ درصدی کرمانشاه از صادرات کل ایران به عراق در سه ماهه امسال نیز خبر داد.

وی با بیان اینکه در سه ماهه امسال بیشترین رشد صادرات را به میزان حدود صد درصد در دو مرز خسروی و سومار داشتیم، یادآور شد: مرز شیخ صله نیز افزایش ۱۸ درصدی صادرات را داشته است.

رئیس اتاق کرمانشاه خاطرنشان کرد: در همین مدت مرزهای شوشمی به میزان ۲۵ درصد و پرویزخان نیز به میزان ۳۰ درصد کاهش صادرات داشته است و دلیل این کاهش نیز آن بود که سال گذشته به دلیل شرایط کرونا عمده بار صادرات استان بر عهده این مرزها خصوصا پرویزخان بود و امسال این بار صادراتی بین همه مرزهای استان تقسیم شده است.

کاشفی عمده اقلام صادراتی از مرزهای استان در این مدت را نیز کاشی و سرامیک، آهن‌آلات، محصولات پتروشیمی، میوه و تره‌بار، رب گوجه فرنگی، کارتن، ظروف یکبار مصرف … اعلام کرد.

وی اظهار کرد: در سه ماهه امسال صادرات کل کشور نیز ۶۹ درصد بیشتر شده و دلیل اینکه رشد صادرات کرمانشاه در مقایسه با کشور کمتر است این بود که در سال گذشته کرونا بسیاری از مرزهای کشور را تعطیل و صادرات را با کاهش مواجه کرد اما در کرمانشاه تعطیلی مرزها را نداشتیم.

کاشفی رشد صادرات کرمانشاه در بهار امسال را نتیجه تلاش و فعالیت بیشتر تجار، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی استان در این مدت دانست که علی رغم همه سختی‌ها و مشکلات موجود اما به صادرات استان و کشور کمک کردند.