ایرسا_ سخنگوى وزارت کشور از درخواست این وزارتخانه براى تمدید زمان امهال تسهیلات زلزله زدگان کرمانشاه خبر داد.

به گزارش ایرسا آنلاین؛ سید سلمان سامانی معاون هماهنگی و سخنگوی وزارت کشور با اشاره به آخرین وضعیت اقدامات انجام شده در خصوص بازسازی و نوسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه اظهار کرد: از تعداد ۴۱ هزار و ١۵٨ واحد مسکونی تخریبی ۳۸ هزار و ۷۴۴ واحد احداث و به بهره برداری رسیده و عملیات اجرایی ۲۴۱۴ واحد باقیمانده نیز در حال ساخت با پیشرفت فیزیکی ۹۴ درصد می‌باشد.

وى در ادامه افزود: همچنین کلیه واحد‌های تعمیری مشتمل بر ۶۷ هزار و ۵۴۸ واحد اتمام و به بهره برداری رسیده است.

سخنگوى وزارت کشور با بیان اینکه در حوزه بازسازی واحد‌های دامی در مناطق زلزله‌زده تعداد ۱۲ هزار و ۹۵۲ واحد نوسازی تکمیل و بهره‌برداری رسیده است، اضافه کرد: تعداد ۹ هزار و ٧۵١ واحد صنفی، صنعتی و خدماتی در مناطق آسیب‌دیده تکمیل گردیده اند.

سامانى با بیان اینکه در هزارمین روز از زلزله آبان ماه ۹۶ نیز هزار کلاس درس به بهره‌برداری رسید، گفت: از تعداد ۲۴۷ واحد بهداشتی و خدمات درمانی آسیب دیده نیز ۲۴۰ واحد تکمیل و به بهره برداری رسیده است.

معاون هماهنگى وزارت کشور یادآور شد: در فرآیند بازسازی و نوسازی مناطق آسیب دیده تعداد ۱۱ هزار نفر در قالب ۵۴۰ پیمانکار مشغول فعالیت بوده و ۲۲۰ مهندس ناظر نیز مسئولیت نظارت بر فرآیند ساخت و ساز‌ها را برعهده داشته است.
سامانى تاکید کرد: پدیده مهاجرت معکوس به روستا‌های مناطق آسیب‌دیده نیز همزمان با انجام اقدامات بازسازی و نوسازی واحد‌های مسکونی و زیرساخت‌ها شکل گرفته است.

وى با اشاره به اینکه وزیر کشور شخصاً از زمان وقوع زلزله تاکنون مدیریت و به سرانجام رسیدن مسائل مربوط بازسازی زلزله کرمانشاه را مورد تاکید و نظارت قرار دادند، تصریح کرد: در شهر‌ها و روستا‌های مناطق زلزله‌زده کاملا زندگی به حالت عادی بازگشته و کسب و کار رونق دارد.
سامانی افزود: در همین ارتباط نیز درخواست کرده ایم که با توجه به شرایط سخت اقتصادی زلزله‌زدگان و با توجه به پیگیری‌های متعدد از طریق بانک مرکزی و وزارت صنعت معدن و تجارت و .. یک سال دیگر پرداخت تسهیلات مربوطه امهال شود که امیدواریم با دستور ریاست محترم جمهورى این موضوع منجر به نتیجه شود.