کل اخبار 4859 اخبار امروز : 0
 • تاریخ : شنبه - ۱۲ - اسفند - ۱۴۰۲
 • برابر با : Saturday - 2 - March - 2024
 • ساعت :

  توافق برای احیا برجام همراه ثبات اقتصادی کشور سازنده خواهد بود

  ایرسا- عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه نباید مردم را نسبت به نتایج اقتصادی برجام خیلی متوقع کنیم، گفت: برجام زمانی اثرگذار است که در داخل کشور نیز تغییر سیاست‌ها و برخی اصلاح ساختارها را شاهد باشیم.

  به گزارش ایرسا آنلاین به نقل از ایسنا؛ کیوان کاشفی در پاسخ به اینکه توافق برجام چقدر راهگشاست و نتایج آن در اقتصاد کشور به چه شکل خواهد بود، اثرگذاری احیای برجام بر اقتصاد کشور را به میزان زیادی متناسب با میزان عمق توافق و جزییات آن دانست و خاطرنشان کرد: این توافق به هر شکلی که باشد در مجموع برای اقتصاد کشور مثبت است، زیرا چند خواسته‌های حداقلی ایران را برآورده خواهد کرد که یکی از مهمترین آنها آزادشدن بخشی از منابع مالی ما در کشورهای دنیا و به تبع آن تقویت حوزه ارزی کشور است.

  رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه حل شدن بخشی از مشکلات بانکی ایران با جهان و گشایش سوییفت، LC و … را نیز از دیگر مزایای توافق برای اقتصاد ایران دانست که اکنون حوزه تولید، صادرات و واردات را به شدت تحت تاثیر قرار داده و عنوان کرد: تسهیل مبادلات بانکی حتی اگر به تدریج هم اتفاق بیفتد، برای تقویت تولید و صادرات کشور بسیار گره گشا خواهد بود.

  کاشفی با بیان اینکه با به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام، گارد شرکت‌های بین‌المللی در برابر ایران نیز باز خواهد شد، یادآوری کرد: بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا بواسطه آگاهی که از بکر بودن و توانمندی‌های ایران دارند برای حضور در کشور ما مشتاق هستند و تجربه این اشتیاق را در دوران پسابرجام گذشته با هجوم شرکت‌ها و هیات‌های تجاری کشورهای دیگر شاهد بودیم.

  وی معتقد است، آنچه که باعث شده این کشورها اکنون تعامل چندانی با ایران نداشته باشند بواسطه نگرانی از تحریم شدن است و با احیا برجام این معضل نیز تا حدود زیادی مرتفع خواهد شد و فضای اقتصاد کشور شاهد سرمایه‌گذاری‌های خارجی جدیدی خواهد بود.

  این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نباید مردم را نسبت به نتایج حاصل از برجام چندان متوقع کنیم، تاکید کرد: نباید این دیدگاه ایجاد شود که بعد از احیای برجام همه چیز گل و بلبل می‌شود.

  کاشفی ریزش برخی از بازارهای مالی از جمله طلا و ارز حتی به صورت مقطعی و یا رکود در بازارهایی مانند مسکن را از جمله مواردی دانست که ممکن است بعد از برجام رخ دهد و گفت: حتی اگر این موارد رخ دهد، نباید انتظار داشته باشیم که خروجی آن را بلافاصله در زندگی مردم ببینیم.

  وی شرایط کنونی اقتصاد ایران را تنها متاثر از برجام ندانست و عنوان کرد: آنچه که امروز در اقتصاد ایران شاهد آن هستیم برآیندی از دو عملکرد خارجی( فشار ناشی از تحریم‌ها) و اشتباهات داخلی کشور است.

  رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است، زمانی امکان استفاده بهینه از توافق احتمالی وجود دارد که در داخل کشور نیز تغییر سیاست‌ها و برخی اصلاح ساختارها را شاهد باشیم.

  کاشفی پیش‌بینی پذیری اقتصاد کشور را مهمترین موضوعی دانست که در کنار توافق در برجام برای اقتصاد کشور حیاتی است و عمل به آن  می‌تواند باعث موفقیت دولت شود و افزود: این موضوع را در سفر رئیس جمهور به کرمانشاه نیز مطرح کردیم و مورد توجه و استقبال قرار گرفت.

  وی با بیان اینکه پیش‌بینی پذیری اقتصاد کشور به این معنا نیست که دیگر افزایش قیمتی در کشور نداشته باشیم، چنین چیزی را فعلا برای شرایط کنونی اقتصاد ایران غیرممکن دانست.

  عضو هیات رئیسه اتاق ایران به دو مولفه مهم پیش‌بینی پذیر شدن اقتصاد کشور اشاره کرد که مولفه اول کنترل تورم بوده که در نهایت منجر به کاهش فقر خواهد شد و خاطرنشان کرد: مولفه دوم ایجاد ثبات در بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها و پرهیز از صدور بخشنامه‌های متعدد و غیرکارشناسی و بعضا متضاد است.

  کاشفی تاکید کرد: اگر بخواهیم اقتصاد کشور را اصلاح کنیم و از توافق استفاده بهینه داشته باشیم باید حتما پیش‌بینی پذیری اقتصاد را در برنامه قرار دهیم.

  عضو هیات رئیسه اتاق ایران در ادامه گفت و گوی خود با ایسنا، دغدغه‌ بسیار مهم دیگر درباره به نتیجه رسیدن توافقات را داشتن برنامه و سیاست برای دوران پسابرجام دانست و عنوان کرد: در برجام گذشته جای چنین برنامه‌ریزی از قبل خالی بود و حتی آنقدر شاهد حضور هیات‌های خارجی در کشور بودیم که غافلگیر شدیم.

  کاشفی با بیان اینکه نباید اجازه بدهیم در این دوره چنین غافلگیری و بی برنامگی رخ دهد، تاکید کرد: لازم است در حوزه‌های اصلی اقتصاد جمله صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری برش برنامه‌های پسابرجام تعریف و تدوین شود. به علاوه برای هر استان با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی که دارد برش استانی مجزا داشته باشیم.

  وی معتقد است، تدوین چنین برنامه‌ای صرفا بر عهده اتاق بازرگانی و بخش خصوصی نیست و همه ساختارهای کشور باید در این زمینه هماهنگ عمل کنند.

  کاشفی افزود: با این وجود اتاق بازرگانی ایران از شش ماه قبل کمیته‌ای را برای این منظور تشکیل داد و حتی تغییراتی در بخش بین‌الملل ایجاد و از ظرفیت تیم کارشناسی قوی نیز استفاده کرده است.

  عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه برای به نتیجه رسیدن این برنامه‌ها دولت نیز باید بخش خصوصی را حمایت کند، خاطرنشان کرد: بخش دیگری از کار را نیز دولت باید به ما اعلام کند که سطح توافق در چه اندازه است و بخش خصوصی باید چه کارهای دیگری انجام دهد.

  حوزه مهم بعدی که حتما باید برای آن برنامه داشته باشیم و کاشفی به آن اشاره کرد آزاد شدن ذخایر ارزی بود که قرار است در چه بخشی هزینه شود، آیا صرف رونق تولید و تجارت و توسعه کشور می‌شود یا قرار است دوباره به ریال تبدیل شده و صرف هزینه‌های دولت و کشور شود.

  عضو هیات رئیسه اتاق ایران در ادامه با بیان اینکه در کنار برجام باید توجه ویژه‌ای نیز به بخش صادرات کشور داشته باشیم، از تدوین برنامه جامعی برای این حوزه از سوی اتاق بازرگانی ایران خبر داد.

  کاشفی صادرات را راه گریز کشور از بن بست و زمینه‌ساز رونق تولید و خلق ثروت دانست و تاکیدکرد: با توجه به محدودیت بازار داخل، صادرات راهی مناسب برای استفاده از بازارهای رایگان خارجی است.

  وی اظهار کرد: در این بسته به همه موارد مرتبط با صادرات از حمل و نقل تا تنگناهای موجود پرداخته شده است.

  رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با بیان اینکه مزایای برجام به استان‌های کشور هم خواهد رسید و استانی که استراتژی داشته باشد بیشترین استفاده را خواهد داشت، گفت: برای همین منظور برنامه‌ای را در اتاق بازرگانی کرمانشاه تدوین کردیم و به زودی آن را ارائه خواهیم کرد.

  کاشفی مهمترین محور این برنامه را توجه به بخش سرمایه‌گذاری در استان دانست و گفت: متاسفانه در زمینه هدایت و حفظ سرمایه‌گذاری در استان تا کنون استراتژی خاصی نداشته ایم.

  وی با بیان اینکه در برنامه تعریف شده تمرکز تعریف فرصت‌های سرمایه‌گذاری با شرکت‌های بزرگ بخش خصوصی و هلدینگ‌ها است، عنوان کرد: بنا داریم فرصت‌های سرمایه‌گذاری را با کسب نظر از کسانی استخراج کنیم که خود دست اندرکار هستند.

  عضو هیات رئیسه اتاق ایران همچنین بر لزوم تعریف چند مگاپروژه مهم در استان خصوصا در بخش انرژی که بیشترین چالش را داریم تاکید کرد.

  کاشفی با اشاره به اینکه برای جذب سرمایه‌گذار ابتدا باید زیرساخت‌ها فراهم باشد، یکی از مهمترین این زیرساخت‌ها را بهبود فضای کسب و کار استان دانست که بسیار مورد توجه سرمایه‌گذاران است.

  وی افزود: اگرچه با تمرکزی که طی دو، سه سال اخیر بر بهبود فضای کسب و کار کرمانشاه داشتیم و تلاش کردیم مدیران استان را نسبت به موضوع حساس کنیم، جایگاه کرمانشاه از استان ۳۱ کشور به استان یازدهم ارتقا یافته، اما هنوز هم جای کار وجود دارد.

  به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، بخش قابل توجهی از عوامل اثرگذار بر فضای کسب و کار ریشه فرهنگی دارد که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته و باید بر آن تمرکز کنیم.

  ارسال دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  برو بالا