ایرسا- امروزه و درعصر تکنولوژی و حجم بالای بازی های کامپیوتری و سرگرمی های کاذب برای کودکان و نوجوانان شاهد گلایه و انتقاد پدر ها و مادرهایی هستیم که نگران پیشرفت تحصیلی و یادگیری در فرزندانشان هستند و صحبت بسیاری از آنها با ماروانشناسان و مشاورین این است که چه راهکاری برای تمرکز آنها وجود دارد ؟


به گزارش ایرسا آنلاین، بعضی از بچه ها هنگام بازی و درس خواندن تمرکزشان را از دست می‌دهند و این نشانه ها می تواند به صورت افکار بی ثبات ،بی قراری ،بی توجهی در حالتی که با فرد صحبت می کنند وفراموش کردن زمان بروز کند.
گاهی این رفتار ها برای پدر و مادر آزار دهنده است اما بی توجهی به این مسئله قطعا آثار جبران‌ناپذیری خواهد داشت.
تمرکز داشتن در واقع توانایی افراد برای انجام کاری خاص در زمان مشخص است نداشتن این توانایی دلایل مختلفی دارد اما مهمترین آنها به سن و سلامت کودک نوجوان مربوط می شود.
تحقیقات نشان داده که تمرکز داشتن کودک یک عامل مهم و اصلی در تحصیل محسوب می شود شما به عنوان والدین کودک باید با بررسی موشکافانه به این نقطه برسید که چه عواملی باعث از دست دادن قدرت تمرکز فرزندتان می شود.
حال به بررسی برخی از موانع تمرکز فکر در کودکان می پردازیم:
_خواب کم: خستگی و خواب کم از عوامل مهم و تاثیرگذار در نداشتن تمرکز است پس به خواب به موقع و به میزان کافی فرزندتان توجه داشته باشید.
_نداشتن انگیزه و علاقه: اگر فرزند شما به کاری که انجام می‌دهد علاقه نداشته باشد احتمال اینکه تمرکزش را هنگام انجام آن از دست بدهد بسیار زیاد است پس علایق و نیازهای فرزند خود را بشناسید و با توجه به آن علایق, برای اوبرنامه ریزی کنید.
_سلامت جسمانی: اگر فرزند شما از سلامت جسمانی برخوردار نباشد به طور غیر مستقیم بر روی تمرکز فکر او اثر می گذارد پس شما باید برنامه غذایی فرزندتان را طوری تنظیم کنید که تمام گروه های غذایی در آن گنجانده شده باشد به یاد داشته باشید در سنین کودکی و نوجوانی مراقبت از سلامت جسمانی فرزند خود از اهمیت بالایی برخوردار است .
_شرایط محیطی: گاهی محیط اطراف کودک و شلوغی بیش از حد تمرکز اورا از بین می برد پس سعی کنید در کانون خانواده آرامش نسبی برقرار باشد.
_ داشتن مشکل با معلم یا همکلاسی ها: برخی از کودکان به دلایل نامعلومی از معلم یا همکلاسیهای خود خوششان نمی‌آید شما باید به هر طریق این مشکل را رفع کنید سعی کنید هیچ وقت از معلمین فرزند خود نزد آنها بدگویی نکنید یا ارزش معلم را پایین نیاورید و در خصوص مشکل فرزندتان با همکلاسی هایش مداخله مثبت نموده و در جهت حل مسئله تلاش نمایید.
_حواستان به کودک تان باشد: این یعنی اینکه به کار و فعالیت های روزمره او توجه کافی را داشته باشید و ببینید فرزندتان در چه عواملی تمرکز کمتری دارد در صورت تکرار آن حتماً با یک مشاور آن را مطرح نمایید.
قصه گویی و بازی های فکری دو راه حل بسیار کاربردی در قدرت تمرکز و خلاقیت و تصویرسازی ذهنی و در نتیجه تمرکز ذهن آنها می باشد.

نویسنده: سمیرا میرزایی
کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی
مرکز مشاوره آرامش پلیس کرمانشاه