بیماری پروستات را چگونه تشخیص دهیم؟

ایرسا- استاد اورولوژی گفت: بیماری سرطان پروستات از جمله بیماری هایی است که با وراثت هم ارتباط مستقیم دارد لذا توصیه می شود افرادی که بستگان درجه یک آنها به این بیماری مبتلا هستند آزمایش PSA را قبل سن 50 سالگی انجام دهند تا در صورت بروز این بیماری اقدامات لازم سریعا انجام شود.

به گزارش ایرسا آنلاین به نقل از فارس، محمد علی زرگر استاد اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران در آستانه برگزاری بیست و ششمین کنگره جامعه اورولوژی ایران گفت: این انجمن هر ساله در اردیبهشت ماه، کنگره اورولوژی ایران را برگزار می‌کند، امسال نیز از ۱۹ تا ۲۲ اردیبهشت در سالن ابوریحان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی این کنگره برگزار می‌شود.

وی گفت: در بیست و ششمین کنگره جامعه اورولوژی ایران موضوعاتی همچون ارزیابی درمان در حوزه سرطان‌های دستگاه ادراری، مشکلات پروستات، ناباروری، ناتوانی جنسی و مشکلات اورولوژی در افراد مسن و هوش مصنوعی در اورولوژی موردبحث و بررسی قرار می‌گیرند.
وی اظهار کرد : در کنگره پیش رو، بالغ بر هزار نفر از همکاران به همراه پرستاران حضور دارند و ویدئو کنفرانس هایی از استادان این رشته در کشور های اروپایی و امریکایی وجود خواهد داشت.

این عضو انجمن اورولوژی ایران بیان کرد : هدف ما از برگزاری بیست و ششمین کنگره جامعه اورولوژی ایران این است که با تبادل اطلاعات ؛ علم اورولوژی را به روز کنیم و از تکنولوژی های جدید اطلاع یافته تا بتوانیم در این زمینه خدمات بهتری را به جامعه ارائه دهیم.

وی مطرح کرد: یکی از موضوعات مهمی که در این کنگره بررسی خواهد شد ، بیماری سرطان پروستات است که یکی از شایع ترین بیماری ها در مردان است.

زرگر عنوان کرد: احتمال بروز بیماری سرطان پروستات در تمام دنیا از سن ۵۰ سال به بالا افزایش می یابد لذا به همه افراد توصیه می شود که جهت تشخیص زود هنگام پس از سن ۵۰ سالگی سالی یکبار آزمایش PSA را انجام دهند.

این استاد اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران متذکر شد: بیماری سرطان پروستات از جمله بیماری هایی است که با وراثت هم ارتباط مستقیم دارد لذا توصیه می شود افرادی که بستگان درجه یک آنها به این بیماری مبتلا هستند آزمایش PSA را قبل سن ۵۰ سالگی انجام دهند تا در صورت بروز این بیماری اقدامات لازم سریعا انجام شود .

وی تصریح کرد: مرادنی که یکی از بستگان درجه یک آنها به بیماری پروستات مبتلا باشد احتمال ابتلای آنها به این بیماری چهار برابر افرایش خواهد یافت و افرادی که دو نفر از بستگان درجه یک آنها به این بیماری مبتلا باشد باشد احتمال ابتلای آنها به این بیماری هفت برابر افزایش یافت .

این عضو انجمن اورولوژی ایران در پایان گفت: در صورت تشخیص زودهنگام در حدود بالای ۹۰ درصد افراد مبتلا به بیماری سرطان پروستات بهبود خواهند یافت ولی در صورت تشخیص دیرهنگام مراحل درمان سخت تر و احتمال بهبودی کاهش خواهد یافت .