بیانیه جمعی از اساتید دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه در حمایت از ممنوعیت ورود واکسن کرونا از آمریکا و انگلیس

ایرسا_ جمعی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در رشته های مختلف دانش پزشکی، با صدور بیانیه ای، با اشاره به شواهد و مستندات علمی حمایت خود از مواضع خردمندانه رهبر معظم انقلاب درخصوص ممنوعیت واردات واکسن کرونا از آمریکا و انگلیس را اعلام کردند.

 متن این بیانیه به شرح ذیل است:
 بِسمِ اللهِ الرَحمنِ الرَحیمِ
 نظر به اهمیت ویژه شیوع جهانی کووید-۱۹ و نیاز مبرم به رویکرد های منطقی و کاملا حساب شده به این معضل بهداشتی که سلامت و اقتصاد مردمان شریف کشورمان را تحت تأثیر خود قرار داده است و پیرو فرمایشات گوهربار اخیر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دامت برکاته) در ارتباط با امر خطیر ایمن سازی کشوری، این بیانیه به شرح ذیل منتشر می شود.
واکسیناسیون از ارکان بسیار مهم و شاید اگر اغراق نباشد، اصلی ترین رکن در پیشگیری و گاه درمان بیماری های مسری است، به نحوی که بسیاری از بیماری های عفونی و همه گیری های جهانی با برنامه واکسیناسیون حساب شده و منطقی ریشه کن شده اند. با توجه به شرایط خاص حاکم بر پاندمی کووید-۱۹ بالاخص نو ظهور بودن سارس کرونا ویروس-۲ و ماهیت بسیار پیچیده این ویروس، رویکرد به امر خطیر ایمن سازی (واکسیناسیون) در این برهه زمانی دقت و وسواس بالایی را می طلبد. بدیهی است، این دقت برای کشوری مانند ایران که تحت ناجوانمردانه ترین تحریم های ممکن از سمت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی بوده است باید صد چندان باشد.
 واکسن هایی که در حال حاضر برای مصرف بالینی در برخی از کشورها تجویز می شوند یعنی واکسن های فایزر-بیونتک (BNT162b2)، مدرنا (mRNA-1273) و آسترازنکا (AZD-1222)، تولیدات آمریکایی و انگلیسی هستند. قطعا در سنوات اخیر با وجود مستندات بسیار معتبر، شرکت های پزشکی آمریکایی در رأس و شرکت های اروپایی به تبعیت از آنها، در ضروریات دارویی، تجهیزات پزشکی و حتی تحقیقی، کشور عزیزمان را تحت ناجوانمردانه ترین تحریم های ممکن قرار داده اند، امری که مخالف اصل سوگند نامه پزشکی در هر جای جهان است! در شرایط کنونی که کینه ورزی این دولت ها با کشورمان به اوج خود رسیده است، قطعا هیچ منطقی رأی به تهیه واکسن، حساس ترین ماده ایی که قرار است برای افراد سالم یک کشور تجویز شود از دشمن آن کشور را نمی دهد!
 واکسن های آمریکایی و انگلیسی از تکنولوژی های جدید شاخه های تخصصی علم پزشکی یعنی ایمونولوژی، ویروس شناسی و ژنتیک استفاده کرده اند که عبارنتد از ناقلین مولکول mRNA و ناقلین ویروسی که مولکول DNA در آنها تعبیه شده است. اگرچه سابقه تحقیقاتی این واکسن ها در محیط آزمایشگاه و مدل های حیوانی در گذشته وجود دارد، ولی استفاده از آن ها برای انسان ها صرفا محدود به تحقیقات بوده و هرگز در بالین آن‌هم در چنین مقیاس عظیم میلیاردی استفاده نشده اند! با وجود اینکه موارد مرگ و میر و عوارض دیگر به اقرار شرکت های تولید کننده این واکسن ها کم بوده است، اما پایش های بعد از فروش و عوارض طولانی مدت آنها بالاخص اثرات ژنتیکی و به ویژه اپی ژنتیکی آنها با توجه به ماهیت اسید نوکلئیکی همچنان نا مشخص است و در پرده ابهام قرار دارد.
 به فرض اینکه مطالعات حاکی از اثر بخشی بین ۹۰ تا ۹۵ درصد این واکسن ها است (که آن هم باید در مقیاس میلیاردی ثابت شود)، شایان ذکر است که این تنها عامل کافی برای یک واکسیناسیون موفق نیست، بلکه فاکتور دیگری که به همان اندازه اهمیت دارد، “دوام ایمنی” ایجاد شده توسط این واکسن ها است که باز در پرده ایی از ابهام قرار دارد!
 مسئله بعد که در درجه بالایی از اهمیت قرار دارد، موتاسیون هایی است که مکررا در ویروس گزارش شده اند! D614G که ویروس را مسری تر کرد، موتاسیونN453Y که ویروس را در جمعیت راسوها گسترش داد و متعاقبا مجددا به انسانها انتقال داده است و نهایتا ۱۴ جهش که N501Y و حذف ۶۹/۷۰ باعث ایجاد شکلی بسیار متفاوت و به شدت مسری از ویروس بنام B.1.1.7 یا واریان انگلیسی شد!
 با این خوش بینی بسیار که واکسن های موجود بتوانند جلوی این واریان ها را بگیرند، موضوع دیگر انواعی از ویروس است که ممکن است در ادامه پاندمی ایجاد شوند. قطعا هیچ تضمینی نیست که واکسن در برابر تمام واریان ها مؤثر باشد، پس نیاز احتمالی به تجدید واکسیناسیون، وابستگی کامل را به شرکت های تولید کننده ایجاد می کند که بی شک این موضوع تبدیل به اهرم اعمال قدرت و فشار شرکت ها بر کشورها می شود!  بماند که بدلیل ماهیت اسید نوکلئیکی این واکسن ها، تجویز بیش از حدشان، بالقوه می تواند سیستم التهابی را فعال و اختلالات خود ایمنی همچون لوپوس را که از بدترین اشکال خود ایمنی بوده و تمامی بدن را درگیر می کند، ایجاد نماید.
موارد فوق الذکر همگی پیش فرض ها و احتمالاتی بودند که اساس و مستندات علمی قابل ارایه دارند، قاعدتا برای رهسپار شدن به یک سفر کوتاه ما تمام پیش بینی های لازم را در نظر می گیریم، حال در این مورد که ایمن سازی کل کشور مد نظر است، بی شک مساله دوچندان حائز اهمیت و بسیار مهم است و پیش بینی های مبتنی بر شواهد علمی از سویی و از سوی دیگر حقایق تلخ تاریخی همچون ورود خون آلوده به کشورمان در گذشته، همگی به ما می گوید، واکسن های آمریکایی و انگلیسی صد در صد یک نمونه کامل و بی نقص از واکسن کووید-۱۹ نبوده و علاوه بر آنها تهیه واکسن از کشورهایی که با ما دشمنی آشکار دارند کاملا غیر منطقی و مردود است.
 درخصوص واکسن های داخلی هم، این واکسن ها باید مانند سایر واکسن ها مراحل علمی و قانونی تحقیق، توسعه و تولید را طی کنند و در صورتیکه مطالعات نظامند و قابل استناد، اثر بخشی و بی عارضه بودن آنها را تایید کردند، بی شک این بزرگترین افتخاری خواهد بود که نصیب جامعه علمی ایران شده است و باید از این حرکت که باعث جلوگیری از وابستگی کشور و حفظ سلامت مردم می شود حمایت قاطع صورت گیرد.
 در پایان، ما جمعی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، براساس شواهد، مستندات علمی، تحقیقات و مطالعات به عمل آمده پیرامون ویروس کرونا، حمایت خود را از مواضع خردمندانه رهبر معظم انقلاب درخصوص ممنوعیت واردات واکسن کرونا از آمریکا و انگلیس را اعلام میداریم و از همگان خواستاریم همچون همیشه با حفظ وحدت و انسجام ملی، از ورود رسانه ها و افراد غرض ورز به این مقوله حساس و سودجویی دشمنان داخلی و خارجی جلوگیری شود.
 با آرزوی سلامت و سرافرازی تک تک مردم ایران و اعتلای روز افزون نام ایران در مجامع علمی
جمعی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه