به فکر تامین نیروی کار صنایع نفت و پتروشیمی در دست احداث کرمانشاه باشیم

ایرسا_ رئیس اتاق کرمانشاه می‌توان با برنامه‌ریزی درست نرخ تورم کرمانشاه را در مدت مشخصی تعدیل کرد.

کیوان کاشفی در جلسه شصت و هفتم شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که امروز (۱۱خرداد) در استانداری کرمانشاه برگزار شد، ابتدا اشاره‌ای به موضوع بالا بودن نرخ تورم کرمانشاه داشت و افزود: این نرخ بالای تورم برای مردم قابل قبول نیست زیرا توقع ندارند قیمت کالاها در کرمانشاه با این ابعاد اقتصادی، نسبت به سایر استان‌ها بیشتر باشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر تجمیع نرخ تورم با نرخ بیکاری که بیانگر شاخص فلاکت است، بعد منفی در اذهان عمومی ایجاد می‌کند.

وی از بررسی دقیق و علمی دلایل بالا بودن تورم کرمانشاه توسط کارشناسان اتاق بازرگانی استان یاد کرد و با اشاره به چند دلیل عمده که برای این امر مشخص شده، یادآور شد: با توجه به دلایلی که پیدا کردیم می‌توان با برنامه‌ریزی درست و با تدوین فرمول مشخص، نرخ تورم کرمانشاه را کاهش داد.

کاشفی مسائل فرهنگی را یکی از مهمترین دلایل بالا بودن نرخ تورم کرمانشاه دانست و عنوان کرد: متاسفانه در استان ما به دلیل مسائلی از جمله ساعت کار محدود، متخصص نبودن نیروی کار و … هزینه تولید و خدمات گران است و بر نرخ تورم تاثیر مستقیم دارد.

وی عدم نظارت مناسب بر سیستم خرده‌فروشی را از دیگر دلایل بالا بودن نرخ تورم استان اعلام کرد و ادامه داد: طی چند سال گذشته بازرسی اصناف به دلیل مسائل مالی تضعیف شده و بر نظارت‌ها اثر گذاشته است.

رئیس اتاق کرمانشاه اظهار کرد: به علاوه، جای بازارها و میادین تحت نظارت شهرداری و سایر دستگاه‌ها که در بسیاری از شهرهای دیگر کشور برای استفاده اقشار با سطح اقتصادی پایین وجود دارد نیز در کرمانشاه خالی است و بر بالا بودن نرخ تورم اثرگذار است.

کاشفی خاطرنشان کرد: در کرمانشاه روزبازارها برای عرضه کالاها از تولید به مصرف نیز جا نیفتاده است.

وی از سهم حوزه لجستیک بر نرخ تورم بالا در کرمانشاه هم یاد کرد و گفت: راه‌اندازی حمل و نقل ریلی می‌تواند به کاهش هزینه‌های تولید و خدمات کمک کند.

رئیس اتاق کرمانشاه عنوان کرد: از سوی دیگر به دلیل مرزی بودن کرمانشاه و ارزان بودن قیمت کالاها در ایران برای عراقی‌ها، بخشی از خرید آنها از کرمانشاه صورت می‌گیرد که البته سهم آن در نرخ بالای تورم به نسبت سایر عوامل کمتر است.

کاشفی با اشاره به مشخص بودن دلایل اصلی بالا بودن تورم در کرمانشاه،خواستار اختصاص جلساتی برای نرخ تورم و تعدیل آن ذیل کارگروه تنظیم بازار استان شد و ابراز امیدواری کرد با برنامه‌ریزی اصولی بتوان تورم استان را کاهش داد.

جای خالی آمارها و هدف‌گذاری صادرات در کرمانشاه

عضو هیات رییسه اتاق ایران در ادامه از اینکه آمارهای صادراتی در استان طی دو ماه فروردین و اردیبهشت هنوز اعلام نشده انتقاد کرد و گفت: اینکه وضعیت میزان و نوع کالاهای صادراتی از هر مرز استان را با گذشت دو ماه از شروع سال در اختیار ما قرار ندادند پذیرفتنی نیست و امکان برنامه‌ریزی را از ما می‌گیرد.

کاشفی از جای خالی هدف‌گذاری دقیق صادرات در استان کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد: برای استان مرزی مانند کرمانشاه باید پروتکل مشخصی برای تک تک مرزهای صادراتی استان داشته باشیم.

وی تاکید کرد: این مهم باید در دستورکار کارگروه توسعه صادرات استان قرار بگیرد.

به فکر تامین نیروی کار صنایع نفت و پتروشیمی در دست احداث کرمانشاه باشیم

رییس اتاق کرمانشاه در ادامه از اینکه کرمانشاه طی دو، سه سال آینده به قطب صنایع نفت و پتروشیمی تبدیل می‌شود یاد کرد و گفت: پتروشیمی چهارم با قدرت در حال پیگیری است، در حوزه میادین نفتی و گازی اقدامات خوبی در غرب استان و همچنین پیگیری‌هایی برای پتروشیمی سنقر، اورامانات و … در دست اقدام می‌باشد.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از این صنایع نیازمند نیروی کار قابل توجهی است، اظهار کرد: اگر از هم اکنون به فکر نیروها و تکنیسین تخصصی این واحدها نباشیم به نیروی کار استان‌های دیگر وابسته خواهیم شد.

وی بر لزوم آموزش نیروی کار ماهر و متخصص برای صنایع نفت و پتروشیمی کرمانشاه تاکید کرد و گفت: باید از ظرفیت دانشگاه‌های استان از جمله دانشگاه رازی، دانشگاه صنعتی و … برای راه‌اندازی رشته‌های تخصصی و آموزش نیروی تحصیل کرده استفاده کنیم.

وی در ادامه این نشست به افزایش قابل توجه تعرفه گاز صنایع استان هم اشاره کرد و گفت: در سالی که مزین به نام حمایت از تولید است چنین افزایشی پذیرفتنی نیست.

کاشفی اظهار کرد: لازم است این موضوع از طریق شورای گفت‌وگوی استانی و ملی با جدیت پیگیری شود و اگر قانونی در این زمینه وجود دارد اصلاح گردد.