ایرسا_ بهره برداری از ۲۳ هزار هکتار طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی در استان های کرمانشاه و ایلام با اعتباری بالغ بر ۱۷۷۳ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۹۲۰۰ نفر توسط وزیر جهاد کشاورزی و با فرمان رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس آغاز شد.

به گزارش ایرسا آنلاین، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم بهره برداری از این طرحکه از شهرستان سرپل ذهاب گزارش خود را ارائه می داد، اظهار کرد: ابتدا واجب می دانم، از طرف خود، کشاورزان سخت کوش و زحمت کش به ویژه کشاورزان منطقه سرپل ذهاب به محضر حضرت عالی و حضار محترم عرض سلام و احترام داشته باشم.

وی خطاب به دکتر روحانی، خاطرنشان کرد: همان طور که استحضار دارید با پیشنهاد و پیگیری مستمر جنابعالی و با عنایت و موافقت مقام معظم رهبری، عملیات اجرایی طرح توسعه آب و خاک کشور در مناطق غرب و شمال غرب کشور در سطح ۲۲۷ هزار هکتار از اراضی مستعد توسعه کشاورزی استان های مرزی کشور، با اعتباری معادل ۸ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۴ توسط وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی آغاز شد.

خاوازی ادامه داد: این طرح در سه حوضه غرب کشور شامل استان های ایلام، کرمانشاه، کردستان و بخشی از استان آذربایجان غربی با وسعت ۱۱۲۰۰۰ هکتار و حوضه ارس در استان های اردبیل و آذربایجان شرقی و غربی به وسعت ۱۱۱۰۰۰ هکتار و در حوضه اترک در استان های گلستان و خراسان های رضوی، شمالی و جنوبی به وسعت ۴۲۰۰ هکتار عملیات آن در دست اجرا می باشد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با تلاش همکاران ما در جهاد کشاورزی استان ها و کشاورزان عزیز، تا پایان سال گذشته ۵۴ هزار هکتار از اراضی این طرح تحت کشت و بهره برداری قرار گرفته و امروز ۲۳ هزار هکتار دیگر در استان های کرمانشاه و ایلام به بهره برداری خواهد رسید که ۲۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی آن مربوط به استان کرمانشاه و ۱۵۰۰ هکتار از اراضی دیگر مربوط به استان ایلام است.

خاوازی اضافه کرد: با اجرای ۲۳ هزار هکتار طرح، ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی دیم به اراضی آبی تبدیل شده که به طور متوسط ۳.۵ تا ۴ برابر افزایش عملکرد را در پی دارد و علاوه بر آن، کشاورزان می توانند دو تا سه کشت انجام دهند که منجر به افزایش درآمد کشاورزان خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: با بهره برداری از ۲۳ هزار هکتار توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی، ۹۲۰۰ نفر به اشتغال ایجاد خواهد شد که در بخش کشاورزی برای این طرح ۵۰۸ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است و ۳۰۰ هزار تن افزایش عملکرد خواهیم داشت.

خاوازی یادآور شد: با احتساب ۵۴ هزار هکتار قبلی و ۲۳ هزار هکتار فعلی، ۷۷ هزار هکتار از ۲۲۷ هزار هکتار طرح توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی تاکنون اجرا شده است و در حال حاضر، بخش کشاورزی آمادگی دارد در صورت تامین آب از سوی وزارت نیرو، ۶ هزار هکتار دیگر هکتار از این طرح را نیز افتتاح کند.

وی تاکید کرد: در صورت تامین ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار، آمادگی داریم تا پایان سال ۹۹، حدود ۵۰ هزار هکتار دیگر از این طرح را به انجام برسانیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تاکنون نزدیک به ۵۰۰۰ هکتار بیش از تعهدات اعلام شده برای اجرای طرح، توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است.

وی به ۸۰ هزار کیلومتر لوله گذاری با مشارکت کشاورزان اشاره کرد و افزود: لازم می دانم از هماهنگی و همکاری خوب وزارت نیرو و حمایت همکاران سازمان برنامه و بودجه استانداران کرمانشاه و ایلام و مشارکت بی دریغ جوامع محلی برای اجرا و بهره برداری و دست اندرکاران اجرای طرح در حضور جنابعالی تشکر کنم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: پروژه ای که هم اکنون خدمت جنابعالی در این مکان تقدیم می شود ۱۲ هزار هکتار از ۲۳ هزار هکتار اراضی در منطقه سر پل ذهاب است در صورتی که اجازه می فرمائید به فرمان جنابعالی طرح افتتاح و به بهره برداری برسد.

سپس با فرمان رئیس جمهوری، بهره برداری از ۲۳ هزار هکتار طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی در استان های کرمانشاه و ایلام آغاز شد.