برگزاری مراسم گرامیداشت سردار دلها در بسیج حقوق دانان استان کرمانشاه

ایرسا- مراسم گرامیداشت سالروز شهادت سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی و بررسی ابعاد حقوقی ترور شهید سلیمانی به همت سازمان بسیج حقوق دانان استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش ایرسا آنلاین، در این برنامه که حقوق دانان بسیجی حضور داشتند ، دکتر حسین مظهری معاون قضایی رییس کل دادگستری و سرپرست محاکم تجدید نظر استان کرمانشاه در سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سرافراز سپاه اسلام حاج قاسم سلیمانی گفت : تبیین حقوق ایران در حقوق بین الملل در موضوع ترور شهید سلیمانی باید به درستی صورت گیرد و شهید سلیمانی بر اساس مستندات موجود به دعوت کشور عراق مسافرت کرده بود و ترور وی بر خلاف قوانین و مقررات بین‌المللی صورت گرفت.

مظهری در ادامه اظهار داشت : حقوق دانان ما با مطالعه علمی ترور شهید سلیمانی نسبت به تبیین آن در جامعه تلاش نمایند. وی گفت : بر اساس توافقات عراق و ایالات متحده آمریکا هرگونه عملیات در خاک عراق باید با اجازه کشور عراق و با رعایت قانون اساسی کشور عراق صورت گیرد که در این موضوع نقض حاکمیت کشور عراق و توافقات فی مابین عراق و آمریکا مشهود است.

معاون قضایی رییس کل دادگستری استان کرمانشاه در ادامه اظهار داشت: در این گونه شرایطی بر اساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد حق دفاع مشروع برای همه کشورهای مرتبط پیش بینی شده و در موضوع ترور شهید سلیمانی ایران از حق دفاع مشروع برخوردار است.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد هر چه زودتر پیگیری حقوقی پرونده ترور شهید سلیمانی به نتیجه مطلوب برسد.

در ابتدای این مراسم مدیر سازمان بسیج حقوق دانان استان کرمانشاه نیز اظهار داشت : کشتار انسانهای آزادیخواه توسط ایالات متحده آمریکا نشانگر آن است که سردمداران آمریکا تروریسم نظامی و اقتصادی دولتی را علیه کشورهای هدف و در راستای منافع نامشروع خود و در پوشش حقوق به اصطلاح بشر و منافع ملی اقدام می کنند.

رسول بهرامی پور با بیان اینکه سازکار فعلی نظام بین الملل در برابر جنایت دولت امریکا منفعل است ، گفت: ایالات متحده امریکا با اطمینان از عدم مطالبه گری و پاسخگو نبودن در جامعه بین المللی باعث شده است، تا وحشیانه ترین اقدامات را علیه انسانیت به انجام برساند، اقدام نامشروع، غیرقانونی و ناجوانمردانه آمریکا علیه سردار سلیمانی و دیگر قهرمانان مبارزه با تروریسم بین المللی اقدامی در ضدیت با «انسانیت، آزادگی و حاکمیت قانون» و اقدامی در حمایت از تروریسم بین المللی است. وی افزود: تردیدی نیست که مقابله آمریکا با سردار سلیمانی در جهت ایجاد امنیت و آزادی برای تروریست های دست پرورده غرب است.

مدیر سازمان بسیج حقوق دانان استان کرمانشاه در ادامه گفت: این اقدام جنایتکارانه آمریکا در ترور شخصیت برجسته جهان اسلام شهید سردار حاج قاسم سلیمانی مصداق بارز اقدام و جنایت آمریکای جهانخوار علیه بشریت و بر خلاف قواعد و مقررات بین المللی ، اصول اساسی و قوانین جهانی و یک جنایت جنگی به شمار می‌آید. دشمنی آشکار با حقوق بین المللی و تمام توافق های بنیادین، از جمله منشور ملل متحد و همچنین اصول بنیادین حقوق بین المللی(حاکمیت کشورها، استقلال سیاسی و حفظ صلح و امنیت بین المللی) می باشد.

بهرامی پور با بیان این که انتقام خون شهدای تروریستی امری طبیعی و حق مسلم ملت شریف ایران است ،گفت: فارغ از اقدامات متقابل مقتدرانه نیروهای مسلح که در مقام دفاع مشروع که بر اساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد و اصل مسلم پذیرفته شده حقوق بین الملل، حق اقدام متقابل دفاع مشروع برای کشور ایران را فراهم می نماید ، لذا ضمن انتقاد از کاستی های سابق دستگاه دیپلماسی کشور در پیگیری حقوقی ترور شهید سلیمانی ، از دولت مردمی و انقلابی فعلی انتظار می رود با همکاری قوه قضاییه ، ستاد حقوق بشر، وزارت امور خارجه و سایر دستگاه های مرتبط ضمن پیگیری حقوقی این موضوع از طریق مراجع قانونی بین المللی اقدامات لازم را در جهت استیفای حقوق قانونی ملت بزرگ ایران و سرداران جبهه مقاومت ؛ محاکمه یا استرداد عاملان شهادت آزادمردان جبهه ضد تروریسم بین المللی به ویژه حاج قاسم سلیمانی عزیز ، تشکیل دادگاه بین المللی کیفری ویژه آمریکا، احراز و اعلام اقدام آمریکا به عنوان ناقض صلح و امنیت بین المللی توسط شورای امنیت، اقدام قاطع و مؤثر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در صورت بی تمایلی یا ناتوانی شورای امنیت برای اتخاذ تصمیم، استفاده از تمام ظرفیت های حقوقی و دیپلماتیک در نزد کشورهای دیگر و همچنین نهادهای بین المللی منطقه ای و جهانی برای محکومیت امریکا ، تمام اقدامات حقوقی و قضائی را به منظور تعقیب، محاکمه و مجازات عاملان شهادت سردار سلیمانی و دیگر همراهانشان اتخاذ نمایند و نتیجه را به افکار عمومی اعلام نمایند.