ایرسا_ نشست هیئت اندیشه ورز سازمان بسیج حقوق دانان استان کرمانشاه در تاریخ 05/07/1399 با موضوع بررسی نقش منفی سازمان های بین المللی در دوران دفاع مقدس و ابعاد حقوقی جنگ تحمیلی در سالن اجتماعات شهید قدوسی دادگستری کل استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش ایرسا آنلاین، در این نشست دکتر توسلی زاده رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه و رئیس هیئت اندیشه ورز سازمان بسیج حقوق دانان استان کرمانشاه در سخنانی اظهار داشت: هفته دفاع مقدس فرصت مناسبی برای گرامی داشت یاد و خاطره شهدای والا مقام است .

وی افزود: بسیج حقودانان ظرفیت مناسبی برای استفاده از توان حقوق دانان انقلابی است که به حمدالله این ظرفیت در استان کرمانشاه وجود دارد و امروز استفاده از نظریات حقوق دانان در خصوص دفاع از تمدن نوین اسلامی بیش از هر زمان دیگری ضروریست .

دکتر توسلی زاده تبیین حقوقی جنگ تحمیلی را از مصادیق جهاد حقوقی حقوق دانان بسیجی دانست و افزود: با توجه به اینکه دشمنان انقلاب اسلامی بیش از پیش مسئله شبهه افکنی حقوقی را در دستور کار قرار داده اند ، لذا ضروریست حقوق دانان بسیجی در پاسخ گویی به این شبهات نقش آفرینی کنند.

رئیس سازمان بسیج حقوق دانان استان کرمانشاه نیز ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس اظهار داشت: یکی از رسالت های اساسی ما زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای والامقام دوران جنگ تحمیلی است که با رزم خویش عزت و صلابت و افتخار را برای ما در سطح بین الملل به ارمغان آوردند.

وی افزود: بررسی حقوقی جنگ تحمیلی یکی از ضروریات انکار ناپذیری است که حقایق را برای آیندگان روشن و قضاوت عادلانه جنگ را به دنبال خواهد داشت.

بهرامی پور با بیان اینکه کمیته حقوق بین الملل هیئت اندیشه ورز از حدود یک ماه پیش تا کنون در خصوص بررسی حقوقی جنگ تحمیلی فعال شده، افزود، ماحصل جلسات این کمیته در قالب یک بیانیه منتشر که بنابر آن نقش منفی سازمان های بین المللی در دفاع مقدس و نقض آشکار قوانین بین المللی در جنگ تحمیلی کاملا” محرز است.

در این نشست، حاضران به بیان دیدگاه های حقوقی در خصوص جنگ تحمیلی پرداختند و حقوق دانان بسیجی بر حفظ حرمت و شأن خانواده معظم شهدا و ایثارگران تأکید کردند و هر گونه بی حرمتی توسط هر شخص و مقامی را به مقام شهدای والامقام و خانواده معظم آنان را محکوم کردند.

در پایان این نشست بیانیه حقوقی هیئت اندیشه ورز سازمان بسیج حقوق دانان استان کرمانشاه منتشر شد که مهمترین نکات این بیانیه عبارت است از:
۱-سازمان ملل و شورای امنیت به عنوان مسئول حفظ صلح و ثبات بین المللی به وظایف خود در جنگ عراق علیه ایران عمل نکرده است.
۲-سازمان های بین المللی در جریان حمله عراق علیه ایران ناقض (اصل بی طرفی) تصریح شده در حقوق بین الملل بود ه اند.
۳-عدم اتخاذ مواضع عادلانه ، صریح و قاطعانه در خصوص جنگ تحمیلی عراق علیه ایران یکی از نکات منفی سازمان های بین المللی بوده است.
۴-جنبش عدم تعهد و سازمان کنفرانس اسلامی به رسالت خویش در جنگ تحمیلی عمل نکرده اند.
۵-حمله به مناطق مسکونی ، غیر نظامی ، استفاده از سلاح های شیمیائی و بیولوژیک و… از مصادیق نقض قوانین ، عرف و تعهدات بین المللی در دوران جنگ تحمیلی بوده است.