بررسی آخرین وضعیت طرح انتقال آب سد آزادی به دشت حر

ایرسا_ دومین جلسه شورای حفاظت از اراضی و حفظ حقوق بیت المال با موضوع «بررسی آخرین وضعیت طرح انتقال آب سد آزادی به دشت حر ثلاث باباجانی استان کرمانشاه» با حضور رئیس کل دادگستری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، مسئولین مرتبط و نهادهای متولی در دادگستری کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش ایرسا آنلاین، رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در ابتدا ضمن تبریک اعیاد پیش رو با اشاره به اینکه سد آزادی یکی از پروژه‌های بسیار مهم عمرانی و توسعه آفرین ملی است، گفت: رفع مشکلات خط انتقال آب از سد آزادی به دشت حُر از مطالبات جدی مردم منطقه و علی الخصوص مقام معظم رهبری است به طوری که تأکید داشتند آب این سد باید به آخرین نفری که در پایین دست آن هست نیز برسد، لذا همه باید تلاش کنیم که به فرمایش ایشان جامه عمل بپوشانیم.

دکتر کرمی با اشاره به وضعیت اسفناک و نابسامان سد آزادی افزود: در بررسی اجمالی از روندی که باعث توقف و کندی اجرای طرح انتقال آب به دشت حر و روستاهای پایین دست و ایجاد این وضعیت نابسامان شده، می شود برداشت کرد که یک خیانت ملی و جنایتی بزرگ رخ داده است.

عالیترین مقام قضایی استان با تأکید بر اینکه هرکسی را در هر مقامی پاسخگو خواهیم کرد تصریح کرد: با قاطعیت اعلام و اتمام حجت می کنم هر شخص، مسئول یا نهادی که در ایجاد و استمرار این ماجرا دخیل باشد به جرم ترک فعل و جرایم احتمالی دیگر تحت تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت و تا تعیین تکلیف وضعیت موجود و جبران اشتباه، بازداشت خواهد بود.

دکتر کرمی ضمن هشدار جدی یادآور شد: لازم است رسیدگی به این پرونده با کارشناسی دقیق تمام جوانب، بدون نوبت و با قید فوریت از نظر وقوع جرایم احتمالی از جمله ترک فعل یا رانت خواری و… انجام شود.

 

وی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی هرگز از این خیانت و جنایت بزرگ ملی نخواهد گذشت و هر آنچه که در توان داشته باشد برای رفع این مشکل بکار خواهد بست.

گفتنی است در ادامه نشست، پیمانکار و کارفرمای طرح، نهادهای متولی و کارشناسان مربوطه در خصوص آخرین وضعیت طرح انتقال آب سد آزادی به دشت حر، اقدامات صورت گرفته و ارائه راهکارهای مناسب جهت برون رفت از این وضعیت تبادل نظر کردند و ابراز امیدواری شد که این طرح با کمک دستگاه قضایی و نهادهای مسئول، ان شاءالله به زودی به نتیجه مطلوب برسد.

لازم به ذکر است سد آزادی در فاصله ۷۰ کیلومتری کرمانشاه و ۹۰ کیلومتری شهرستان ثلاث باباجانی، بر روی رودخانه زمکان ساخته شده و برای احداث آن ۷۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است. حجم مخزن این سد ۷۰ و نیم میلیون متر مکعب است و تأثیر بسزایی در گسترش فعالیت های اقتصادی در حوزه کشاورزی ایجاد خواهد کرد.