اگر به صادرکنندگان اعتماد کنیم می‌توانند تمام ارز مورد نیاز کشور را تامین کنند

ایرسا_ رئیس اتاق کرمانشاه در مراسم روز ملی صادرات استان کرمانشاه که با حضور معاون وزیر صمت، استاندار و جمعی از مسئولین و فعالان اقتصادی کرمانشاه برگزار شد، گفت: قوانین و مقررات دست و پاگیر، عدم تعادل بین بازار داخلی و خارجی و رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی مانع جهش صادرات کشور شده است.

به گزارش ایرسا آنلاین، کیوان کاشفی با بیان اینکه صادرات کشور طی دو سال اخیر با چالش‌های زیادی خصوصا در زمینه بازگشت ارز و جهش نرخ آن مواجه شد، افزود: این شرایط فضا را برای صادرکنندگان تنگ و سخت کرد.

وی ادامه داد: با توجه به جهش سه برابری نرخ ارز طی دو سال اخیر، انتظار می‌رفت جهش صادرات را نیز شاهد باشیم اما نه تنها این مهم محقق نشد بلکه حتی برای بازگشت یک دلار هم با مشکل مواجهیم.
عضو هیات رییسه اتاق ایران از کارشناسی‌های متعدد صورت گرفته برای بررسی چرایی این معضل با کسب نظر از ۳۰ فعال اقتصادی، حدود ۵۰ نماینده مجلس و ۵۰۰ فعال اقتصادی از سراسر ایران یاد کرد و افزود: حتی تجارب کشورهای دیگر را نیز در این زمینه بررسی کردیم که در نهایت به سه عامل اصلی رسیدیم.
کاشفی قوانین و مقررات دست و پاگیر که طی سه سال اخیر برای حوزه صادرات و تجارت بیشتر از سایر بخش‌ها بوده است را یکی از موانع اصلی جهش صادرات دانست و عنوان کرد: سختی این قوانین به حدی بود که امروز بسیاری از صادرکنندگان ما را گرفتار کرده است.
وی اظهار کرد: نداشتن آمار و اطلاعات دقیق و هماهنگ بین دستگاه‌ها درباره ایجاد تعادل بین میزان کالاهای مورد نیاز بازار داخل و کالاهای صادراتی نیز عامل مهم دیگ مانع جهش صادرات است.
وی با بیان اینکه این آریتمی همواره برای بسیاری از کالاها وجود دارد، گفت: اینکه کالا برای صادرات داریم اما این عدم تعادل در تنظیم بازار مانند غل و زنجیر دست و پای صادرات را بسته بسیار دردناک است.
کاشفی خاطرنشان کرد: سومین عامل نیز توزیع رانت‌گونه ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا است که از سمت دیگر صادرات کالاهایی که از یارانه این ارز برای مواد اولیه استفاده کردند را دچار محدودیت کرده است.
وی تاکید کرد: مجموع این مشکلات نه تنها مانع جهش صادرات شده بلکه صادرکنندگان را با چالش‌های جدی مواجه کرده به گونه‌ای که یک صادرکننده برتر امروز ممکن است فردا گرفتار دستگاه‌های نظارتی و تعزیرات باشد.
عضو هیات رییسه اتاق ایران با بیان اینکه به دلیل این مشکلات صادرکنندگان نه تنها نمی‌توانند ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده خود را پس بگیرند بلکه از نرخ صفر مالیاتی هم بی بهره می‌شوند، یادآور شد: مجموع این دو معادل ۳۴ درصد مالیات است که هرگونه صادرات را از نظر اقتصادی توجیه ناپذیر می‌کند.
کاشفی از پیگیری دو ساله اتاق ایران برای حل مشکلات صادرکنندگان خصوصا در زمینه بازگشت ارز یاد کرد و گفت: اگرچه کارهای خوبی انجام شده اما بانک مرکزی همچنان برای اجرای بخشنامه‌های تسهیل‌گری که در این زمینه در نظر گرفته شده کوتاهی می‌کند.
رئیس اتاق کرمانشاه از پیگیری جدی برای حل مشکلات برگشت ارز سال ۱۳۹۷ صادرکنندگان هم خبر داد و افزود: بخشنامه‌ای در این زمینه آماده شده که امیدواریم به زودی ابلاغ شود.
وی در پایان از همه همراهان صادرات استان خصوصا دستگاه‌های قضایی و امنیتی قدردانی کرد.
کاشفی از تلاش‌های تولیدکنندگان هم قدردانی کرد و گفت: اگرچه امروز قیمت کالاها بالا است اما کمبود جدی کالا نداریم و بسیاری از همین کالاهای تولیدی در دنیا خریدار داشته و مورد اعتماد است.

در انتهای این مراسم از ۱۳ صادرکننده برتر استان شامل  مهدی علیزاده برمی مدیرعامل شرکت صنایع چاپ و  بسته بندی کرمانشاه، مظفر عبدالله مدیرعامل کشت و صنعت روژین تاک، شهریار گراوندی مدیرعامل سیمان سامان، امیر حسین صفری مدیرعامل لبنیات مانیزان، ابراهیم امیدی مدیرعامل شرکت پالایش البرز آبادان، حمیدرضا تازش مدیرعامل شرکت چینی کرد، جهانبخش شکری مدیرعامل شرکت مجمع جهان فولاد غرب، آرام خوشه سپر مدیرعامل شرکت برنج آرام همکار، علیرضا وفا مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه، سید مجتبی صهبا مدیرعامل شرکت کاشی کاژه، ایرج وطن دوست مدیرعامل شرکت لاوین پلاست، کسری ذوالفقاری مدیرعامل شرکت سیما فولاد جهان و محمدسعید خوش مدیرعامل شرکت امید آرمان کردستان تجلیل شد.
محسن نجفی مدیرعامل شرکت سفیران فاطر صنعت طاها و علیرضا رضایی مدیرعامل شرکت شاهو جام اورامان نیز شایسته تقدیر شناخته شدند.