انتخابات شورای اسلامی شهر در کرمانشاه الکترونیکی برگزار خواهد شد

ابرسا_ مدیرکل دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری در سیزدهمین نشست هم اندیشی انتخابات ریاست جمهوری و ششمین نشست انتخابات شورای شهر کرمانشاه با اصحاب رسانه استان کرمانشاه گفت: کرمانشاه یکی از 8 شهر کلانشهر کشور است که انتخابات شورای شهر به صورت تمام  الکترونیک برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرسا آنلاین، جلیل بالایی به دیدار رهبر معظم انقلاب با مردم تبریز در سال جاری اشاره کرد: حضور پُر شور مردم را در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری و در درجه بعد انتخاب صحیح و اصلح را باعث تضمین آینده کشور خواندند.

وی در ادامه به مهمترین راهکار برای آگاهی مردم اشاره کرد و گفت: آموزش مردم و جامعه از مهترین راهکار ها برای آگهی رساندن است.

وی افزود: به تمامی کسانی که در انتخابات شورا شرکت و همچنین بازرسین شعبه ها و.. آموزش داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید سطح مشارکت را در انتخابات بالا برد گفت: شورا یک نهاد مردمی است و هر کسی که محیط زندگی، خانواده و شهر را دوست دارد حتما در تشویق افراد متخصص و… تلاش کنند.

بالایی در ادامه گفت: ثبت نام نامزدهای انتخابات شورای اسلامی شهر سال ۱۴۰۰ از ۲۰ اسفندماه آغاز و تا ۲۶ اسفندماه ادامه خواهد داشت و همچنین داوطلبان نامزدی در شورای اسلامی روستاها از ۱۶ تا ۲۲ فروردین سال آینده فرصت ثبت‌نام دارند.

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات استان کرمانشاه بیان داشت: داوطلبان به سه روش می‌توانند در انتخابات شوراها ثبت نام کنند، در روش اول از طریق یک اپلیکیشن (برنامه کاربردی) بر روی تلفن‌همراه است که مشخصات آن به‌ زودی اطلاع‌رسانی می‌شود، روش دوم نصب اپلیکیشن بر روی رایانه شخصی و روش سوم نیز با مراجعه به دفاتر پیش‌خوان می توانند در انتخابات ثبت نام کنند.

وی افزود: پس ‌از ثبت‌نام، نرم‌افزار یک زمان مشخص را برای مراجعه داوطلبان به فرمانداری‌ها و ارائه اصل مدارک تعیین می‌کند تا با توجه به شرایط کرونایی، تجمع در مراکز دولتی به حداقل برسد.

بالایی ادامه داد: حداقل سن ۲۵ سال برای کاندیداها لحاظ می شود و بعد از ثبت نام زمانی معین شده تا فرد مدارک خود را به صورت حضوری به فرمانداری ارائه نماید

وی گفت: انتخابات شوراهای شهر و روستا در ۳۵ شهر و حدود یک هزار و ۷۰۰ روستای استان برگزار خواهد شد که در مجموع هشت هزار و ۸۶۵ منتخب اصلی و علی‌البدل توسط شهروندان انتخاب می‌شوند که پنج هزار و ۳۳۰ نفر عضو اصلی و مابقی اعضای علی البدل خواهند بود.

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات استان کرمانشاه تاکید داشت: شورای هزار و ۶۸۶ روستای استان سه نفره و ۱۷ روستا پنج‌نفره خواهد بود و همچنین ۳۱ شهر استان پنج عضو اصلی و سه عضو علی‌البدل، سه شهر هفت عضو اصلی و پنج عضو علی‌البدل و کلان‌شهر کرمانشاه نیز ۱۱ عضو اصلی و هفت عضو علی‌البدل خواهند داشت.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت حضور حداکثری مردم در انتخابات و تعیین سرنوشت خود، گفت: در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای سال آینده موضوعات برجام، اوضاع معیشت و شرایط کرونایی در میزان مشارکت مردم نقش کلیدی دارند اما این موارد از اختیارات مسئولان استانی خارج است با این‌حال ظرفیت‌های قانونی و قابلیت‌های متعددی هم در استان برای کمک به افزایش حضور مردم در انتخابات وجود دارد.

بالایی در پایان تاکید داشت: برای انتخابات افزایش مشارکت اجتماعی را آغاز کرده‌ایم که در آن با افراد و گروه‌های صاحب‌نفوذ و اعتبار در جامعه وارد تعامل و مذاکره می‌شویم تا مشارکت آن‌ها را در انتخابات و پرشورتر شدن آن جلب کنیم اما در این زمینه نیازمند همکاری و حمایت رسانه‌های رسمی و مؤثر استان هستیم.