رئیس اتاق کرمانشاه در جلسه کارشناسی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی:

از فرصت امسال برای بهبود فضای کسب و کار استفاده کنیم

ایرسا_ جلسه کارشناسی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با موضوع تدوین سند اجرایی "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها" با محوریت بخش کشاورزی برگزار شد.

رئیس اتاق کرمانشاه در جلسه کارشناسی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی: از فرصت امسال برای بهبود فضای کسب و کار استفاده کنیم

به گزارش ایرسا آنلاین، کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه در ابتدای این نشست با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان سال تولید، پشتیبانی ها و مانع‌زدایی‌ها از سوی مقام معظم رهبری و با بیان اینکه ایشان طی ۱۰ سال اخیر همواره مسائل اقتصادی را برای نامگذاری سالانه انتخاب کردند، گفت: طی سه، چهار سال اخیر این نامگذاری‌ها با محوریت بخش تولید و عمدتا مکمل یکدیگر بوده که نشان می‌دهد یک استراتژی و پیوستگی پشت این نامگذاری‌ها است.

وی معتقد است، با شرایط اقتصادی که کشور ایران دارد و عمده نگاه‌ها به سمت تولیدات داخل است حمایت از بخش تولید باید ویژه دید شود و محدود به یک سال نباشد.

رئیس اتاق کرمانشاه خاطرنشان کرد: بلافاصله پس از نامگذاری امسال، اولین جلسه کاری اقتصادی در استان کرمانشاه به ریاست استاندار به شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با موضوع شعار سال اختصاص یافت.

کاشفی با اشاره به محول شدن مسئولیت تدوین سند اجرایب نامگذاری امسال به اتاق کرمانشاه با تاکید استاندار، افزود: با توجه به تجاربی که در تدوین بسته‌های رونق تولید و جهش تولید در سال‌های گذشته داشتیم مجددا این مسئولیت به اتاق بازرگانی سپرده شد.

وی با بیان اینکه برای تدوین این بسته از چند چارچوب خاص استفاده خواهد شد، یادآور شد: یک چارچوب سوابقی است که از گذشته درباره مشکلات سد راه بخش تولید و فضای کسب و کار احصا کردیم که متاسفانه در این سال‌ها حل و فصل نشده و همچنان پابرجاست.

به گفته عضو هیات رئیسه اتاق ایران، چارچوب دیگری که باید برای تدوین این بسته اجرایی مدنظر قرار گیرد مشکلاتی است که به تازگی و طی چند سال اخیر در حوزه تولید و فضای کسب و کار با آن مواجهیم.

کاشفی اظهار کرد: سومین بخش استفاده از نظرات تولیدکنندگان و فعالین بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف صنعت، معدن، کشاورزی و … است که در قالب جلسات کارشناسی بررسی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه به دنبال تدوین یک بسته سنگین و بزرگ که امکان عملیاتی شدن آن وجود نداشته باشد نیستیم، افزود: تلاش می‌کنیم سند اجرایی تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها بسته‌ای کارآمد و اجرایی برای بهبود فضای کسب و کار باشد و لازم است این بسته را تا پایان فروردین ماه تدوین کنیم.

رئیس اتاق کرمانشاه همچنین از پیشنهاد تشکیل یک کمیته عالی نظارت در استان برای بررسی شیوه اجرایی این سند از سوی دستگاه‌ها نیز خبر داد که مورد استقبال استاندار قرار گرفت و ادامه داد: این هیات نظارت که تیمی حدود پنج نفره است عملکرد دستگاه‌ها را در حوزه اجرای این سند رصد خواهد کرد تا با مشکل عدم ضمانت اجرایی بسته‌ها که در سال‌های قبل شاهد آن بودیم، مواجه نشویم.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران از برنامه‌هایی که سایر بخش‌ها و عمدتا به صورت ملی برای عملیاتی کرد نامگذاری امسال در دست دارند نیز یاد کرد و گفت: وزارت صمت در حالت تدوین و پیشنهاد یک بسته است و کمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی نیز احتمالا متناسب با نامگذاری امسال تغییر نام خواهد داد و به دنبال طرح‌هایی برای بهبود قوانین قضای کسب و کار است.

به گفته کاشفی، قوه قضاییه نیز برای تحقق نامگذاری امسال پای کار است و مجموع این عوامل نشان می‌دهد نامگذاری سال با عنوان تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها حجت را بر همه تمام کرده تا برای بهبود فضای کسب و کار تلاش کنند پس نباید این فرصت پیش آمده را از دست بدهیم.

در ادامه این نشست به پشتیبانی‌هایی که بخش کشاورزی با آن نیاز دارد و همچنین موانعی که باید مرتفع شود اشاره شد.

دکتر سهراب دل انگیزان مشاور اقتصادی اتاق کرمانشاه با اشاره به سابقه اتاق کرمانشاه در تدوین سند رونق تولید که در تمام کشور مورد استقبال قرار گرفت، گفت: امسال نیز تدوین سند تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها به اتاق بازرگانی سپرده شد که باید در این سند هم به مشکلاتی که از گذشته وجود داشته و هم به مشکلات جدید و پیچیده پرداخته شود.

وی یکی از مهمترین موانعی که حوزه تولید در بخش کشاورزی با آن مواجه است را فعالیت‌های زیرساختی مانند اجرای طرح‌های هادی روستایی دانست که به شدت روستاییان را با چالش و محدودیت مواجه کرده و انگیزه تولید را از آنها گرفته است.

دل انگیزان تاکید کرد: متاسفانه عمده مشکلات ایجاد شده ناشی از نظرات کارشناسان است و نه مُر قانون و توسط مدیران بالادست در صورتی که اراده کافی وجود داشته باشد قابل حل خواهد بود.

این استاد دانشگاه یادآور شد: از سوی دیگر مشکلات و موانع دیگری را نیز از گذشته سد راه بخش تولید کشاورزی داشتیم که شامل تامین منابع مالی، تامین مواد اولیه و بذر، تامین ماشین آلات کشاورزی، تعیین قیمت خرید تضمینی، صادرات محصولات و … است که باید همچنان مد نظر قرار گیرد.

در ادامه ایرج نوری عضو هیئت رئیسه اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام استان کرمانشاه نیز به موانع سد راه بخش کشاورزی اشاره کرد که تصمیم گیری های خودسرانه و بدون اخذ نظر از بخش خصوصی مهمترین آنها بود.

وی اظهار کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که در حوزه کشاورزی با آن مواجه شویم محدودیت های ناگهانی بازارهای فروش خصوصا بازارهای صادراتی است.

عزیزی مدیرعامل صندوق توسعه کشاورزی استان کرمانشاه نیز از مشکلات ۱۶ ساله این صندوق یاد کرد و افزود: بعد از اینهمه سال همچنان برای تامین اعتبار و سرمایه مورد نیاز صندوق با مشکل مواجهیم.

وی تامین اعتبار را یکی از مهمترین ملزومات برای برای بخش کشاورزی دانست که باید مورد توجه قرار گیرد.

برومند چهارآیین از فعالان صنعت تولید مرغ کشور نیز به مشکلات این صنعت اشاره کرد و با بیان اینکه صنعت مرغ می تواند تا یک میلیارد دلار درآمدزایی برای کشور داشته باشد، گفت: متاسفانه به دلیل برخی تصمیم های نادرست این صنعت امروز با چالش جدی مواجه است.

وی سپس از سایر مشکلات سد راه بخش کشاورزی مانند تورم، عدم ثبات اقتصادی، ندادن تسهیلات کم بهره، عدم ثبات سیاست های صادراتی، مداخله دولت در قیمت گذاری ها و … نیز نام برد.

در ادامه این نشست سایر فعالین حوزه کشاورزی نیز به بیان مشکلات در زمینه تامین آب بخش کشاورزی، صدور مجوز گلخانه ها و … اشاره کردند.