ایرسا_ معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه از اجرای 438 پروژه اقتصادی با برآورد اشتغالزایی 19 هزار نفر در استان خبر داد.

به گزارش ایرسا آنلاین ؛ هدایت حاتمی در جلسه امروز (۹ بهمن) شورای اداری استان کرمانشاه در تشریح اقدامات صورت گرفته در چند سال اخیر در حوزه اقتصادی گفت: محور کار ما طی این مدت حفظ واحدهای اقتصادی موجود، توسعه این واحدها و نیز جلب و جذب سرمایه گذاری بوده است.

۵۶۸ واحد راکد را احیا کرده ایم/ آماده‌سازی مناطق ویژه قصرشیرین و اسلام آبادغرب برای سرمایه گذاری

وی افزود: طی چهار سال گذشته با تلاش مجموعه استان موفق شده ایم ۵۶۸ واحد راکد ونیمه فعال در حوزه‌های صنعت، کشاورزی و … را دوباره به چرخه تولید برگردانیم.

وی افزود: طی این مدت ۵۰ بنگاه اقتصادی استان هم طرح های توسعه ای داشته و فعالیت خود را گسترش داده اند.

حاتمی تصریح کرد: این اقدامات در حالی است که کشور با سه مشکل ناسازگاری های اقتصادی که از سالهای گذشته به جا مانده، تحریم های ناجوانمردانه و معضل کرونا مواجه است که اگر هر کدام دامن اقتصاد یک کشور را بگیرد مشکل ساز خواهد شد و ما علی رغم این مشکلات توانسته ایم تولید را حفظ کرده و ارتقا دهیم.

وی به اقدامات صورت گرفته در حوزه جلب و جذب سرمایه گذاری هم اشاره کرد و افزود: یکی از اقدامات مهم دراین حوزه بحث جذب منابع ارزان قیمت است که دراین زمینه توانسته ایم به تنهایی ۹ تا ۱۰ درصد از اعتباراتی که از محل منابع ارزان قیمت صندوق توسعه ملی به کل کشور اختصاص داده شده را دریافت کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه افزود: حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان منابع ارزان قیمت طی چند سال اخیر در مناطق زلزه زده توزیع شده و ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت در سال جاری به واحدهای خسارت دیده از کرونا پرداخت شده است.

حاتمی از سفر هفته آینده معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی به استان خبر داد و افزود: در این سفر قرار است طرح ضربتی اشتغال در حوزه صنایع متوسط و کوچک در دستور کار قرار گیرد که اطلاعات تکمیل متعاقبا اعلام خواهد شد.

وی به توسعه زیرساخت های اقتصادی از جمله گمرک، پایانه ها، دو منطقه ویژه اقتصادی استان، شهرک های صنعتی و کشاورزی و … اشاره کرد وافزود: طرح جامع منطقه ویژه قصرشیرین تا پایان همین ماه تصویب شده و می توانیم به شکل گسترده تر کار سرمایه گذاری در این منطقه را شروع کنیم و هم اکنون ۵۰ تا ۶۰ سرمایه گذار پای کار هستند.

حاتمی تصریح کرد: در بحث منطقه ویژه اسلام آبادغرب هم ۶۰ هکتار از اراضی آن به احداث پتروشیمی اختصاص پیدا کرد و اقدامات لازم در حال انجام است که سرمایه گذاری در این منطقه هم انجام شود.

صدور ۱۶۰۰ مجوز کسب و کار/ ۴۳۸ پروژه با اشتغالزایی ۱۹ هزار نفر در دست اجراست

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه در ادامه به تسریع کار صدور مجوز کسب و کار در استان اشاره کرد وافزود: این مهم از هفته دولت سال گذشته در دستور کار قرار گرفته که نتایج خوبی هم حاصل شد و در حال حاضر صدور هر مجوز کسب و کار در استان بجز موارد استثنایی که مشکلات جدی داشته باشند حدود دو هفته طول می کشد و حدود ۹۸ درصد درخواست ها در همین بازه زمانی مجوز می گیرند.

وی افزود: در ۱۰ ماه گذشته ۲۴۸۹ نفر درخواست صدور مجوز کسب و کار داشته اند که از این تعداد  برای ۱۶۳۵ مورد توسط دستگاه های مختلف مجوز صادر شده است.

حاتمی در ادامه با بیان اینکه اجرای ۸۴۰ پروژه اقتصادی با اشتغال بالای پنج نفر را در استان در دستور کار داریم گفت: از این تعداد هم اکنون ۴۳۸ پروژه در حال اجراست که می توانند تحول جدی در اشتغالزایی استان داشته باشند.

وی افزود: برآورد اشتغال این ۴۳۸ پروژه، ۱۹ هزار شغل است که از این تعداد ۱۲۲ پروژه در حوزه کشاورزی، ۱۱۶ پروژه در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی، ۱۷۰ پروژه در حوزه صنعت و ۲۰ پروژه در حوزه بهداشت و درمان در حال اجراست.

حاتمی یادآور شد: ۴۰۲ پروژه دیگر هم در مراحل مختلف اخذ مجوز ساخت و ساز هستند.

افتتاح ۱۱۱ پروژه اقتصادی در دهه فجر کرمانشاه/ پیگیر اجرای ۴ پروژه عظیم ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی هستیم

وی در ادامه از افتتاح یکصدویازده پروژه اقتصادی در ایام دهه فجر خبر داد وافزود: از این تعداد ۳۳ پروژه در حوزه صنعت، ۵۱ پروژه در حوزه کشاورزی، ۱۹ پروژه در حوزه گردشگری و مابقی مربوط به سایر حوزه هاست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه میزان اشتغالزایی این تعداد پروژه را ۱۳۰۰ نفر اعلام کرد.

حاتمی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینها ۱۲ پروژه اقتصادی هم در دهه فجر امسال کلنگ زنی می شود.

وی یادآور شد: علاوه بر اینها ۱۲۰ پروژه در استان با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد در حال اجراست که ۷۷ مورد آنها که پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد دارند تا پایان سال به بهره برداری می رسند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به پیگیری ساخت چهار پروژه بزرگ در حوزه نفت و پتروشیمی استان گفت: این پروژه ها با پیگیری های مستمر بعضا چند ساله به نتیجه رسیده اند و مبلغ سرمایه گذاری آنها حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: اجرایی شدن این پروژه‌ها چه در دوران ساخت و چه در دوران بهره برداری می تواند تراز اقتصادی استان را تا حد چشمگیری ارتقا دهد.

۳ درصد با “نرخِ بیکاری” کشور فاصله داریم

حاتمی در ادامه گریزی هم به آمار بیکاری استان داشت و گفت: طبق سند اشتغال استان باید در سالها ۹۷، ۹۸ و ۹۹ در هر سال سه درصد نرخ بیکاری را کاهش دهیم که خوشبختانه اهداف طرح در سالهای ۹۷ و ۹۸ محقق شد و امیدواریم تا پایان امسال هم به مابقی اهداف دست پیدا کنیم.

وی مقایسه ای میان نرخ بیکاری پاییز استان در سه سال گذشته داشت و افزود: در پاییز سال ۹۷ نرخ بیکاری استان ۲۵٫۶ درصد بود که رقم بسیار بالایی محسوب می شود که خوشبختانه با تلاش ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه اشتغال، این میزان در پاییز ۹۸ به ۱۶٫۳ درصد و در پاییز امسال به ۱۲٫۴ درصد رسیده است.

حاتمی خاطرنشان کرد: در پاییز سال ۹۷ فاصله نرخ بیکاری استان و میانگین کشوری حدود ۱۳٫۷ درصد بود که این میزان در پاییز امسال به سه درصد رسیده است و اگر همه مدیران اهتمام دوباره داشته باشند به راحتی می توانیم به میانگین کشوری برسیم.

  • منبع خبر : ایسنا