آغاز کوچ بهاره عشایر استان کرمانشاه

ایرسا_ مدیر امور عشایری استان کرمانشاه از آغاز کوچ بهاره عشایر استان به مناطق ییلاقی خبر داد.

به گزارش ایرسا آنلاین، علی جعفر رضایی گفت: کوچ بهاره عشایر استان تا ۱۵ اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اندیشیده شدن تمهیدات لازم برای کوچ بهاره عشایر استان، گفت: با برنامه ریزی و هماهنگی‌های انجام شده با دستگاه‌های انتظامی، مرزبانی و… در تلاشیم عشایر استان هیچ مشکلی برای کوچ نداشته باشند.

رضایی با بیان اینکه بر اساس تقویم کوچ عشایر استان تا ۱۵ اردیبهشت ماه اجازه ندارند دام‌های خود را در مراتع مناطق ییلاقی استان به چرا ببرند، گفت: تا قبل از ۱۵ اردیبهشت ماه ورود دام به مراتع مناطق ییلاقی استان ممنوع است و متخلفان جریمه خواهند شد.

رضایی افزود: عشایر باید تا زمانی که اجازه ورود دام هایشان به مراتع مناطق ییلاقی را پیدا می‌کنند، یا در میان‌بند‌ها بمانند و یا با تغذیه دستی دام‌های خود را تعلیف کرده و یا جا اجاره کنند.

وی جمعیت عشایر استان کرمانشاه را ۱۳ هزار و ۸۰۰ خانوار عنوان کرد و افزود: از این تعداد حدود چهار هزار خانوار کوچرو بوده و بقیه نیمه کوچ رو یا رمه گردان هستند.

رضایی با بیان اینکه ۴.۲ درصد جمعیت استان کرمانشاه را عشایر تشکیل می‌دهند، گفت: عشایر استان کرمانشاه با در اختیار داشتن ۱.۴ میلیون راس دام سبک، ۳۰ درصد نیاز پروتئینی استان به گوشت قرمز را تامین می‌کنند.

عشایر استان کرمانشاه سالانه ۱۲ هزار تن گوشت قرمز، ۲۴ هزار تن فرآورده‌های لبنی، ۹۰۰۰ تن روغن حیوانی و حدود ۲۰ هزار قطعه صنایع دستی تولید می‌کنند.