فرماندار قصرشیرین گفت: اعتصاب رانندگان عراقی و مشکلات داخلی عراق، باعث توقف صادرات از صبح امروز (چهارشنبه) در مرز رسمی پرویزخان شده است.

به گزارش ایرسا_ مرادعلی تاتار افزود: رانندگان عراقی به دلیل وضع قانونی از سوی این کشور ملزم به پرداخت حق بیمه خسارت برای ورود به ایران هستند که این امر باعث نارضایتی عده ای از آن ها شده و در مخالفت با این تصمیم از صبح امروز دست به اعتصاب زده اند.

وی اظهارداشت: این مشکل ربطی به کشور ما ندارد ولی با توجه به توقف صادرات در حال رایزنی با مقامات عراقی برای رفع این مشکل و از سرگیری صادرات هستیم.

فرماندار قصرشیرین گفت: با توجه به بازگشایی مرزهای شیخ صالح و شوشمی با عراق از حجم محموله های صادراتی در مرز رسمی پرویزخان که به دنبال بسته شدن مرزهای کشورمان به دلیل شیوع ویروس کرونا با عراق بسته شده بود، کاهش یافته است.

وی ادامه داد: هم اکنون روزانه یک هزار و ۲۰۰ کامیون کالای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان به عراق صادر می شود و اولویت محموله های صادراتی با میوه و تره بار و کالاهای فاسد شدنی است.

تاتار افزود: هم اکنون روزانه محوطه مرز ضدعفونی می شود و بنرهای آموزش و رعایت بهداشت برای مقابله با ویروس کرونا در سطح شهرستان و در محوطه مرز پرویزخان نیز نصب شده و رانندگان کامیون های حامل کالاهای صادراتی در ورودی شهرستان از نظر تب و بیماری های ویروسی سنجش می شوند.

قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق و دو مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان است که اولی هم مرز با بخش حکومت مرکزی و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.
۵۴ درصد صادرات غیرنفتی ایران به عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان انجام می شود.

  • منبع خبر : ایرنا