ایرسا_ به مناسبت هفته حقوق بشر آمریکایی ۵۰۰ حقوق دان بسیجی در محکومیت اقدامات ضد بشری آمریکا بیانیه صادر کردند.
به گزارش ایرسا آنلاین، بیانیه ۵۰۰ نفر از حقوق دانان بسیجی و انقلابی استان کرمانشاه در محکومیت اقدامات ۵۰۰ حقوق دان بسیجی در محکومیت اقدامات ضد بشری آمریکا بیانیه صادر کردندضد حقوق بشری آمریکا درهفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی از سوی سازمان بسیج حقوق دانان استان منتشر شد
متن بیانیه به شرح ذیل است:
بسم الله الرحمن الرحیم 
إِنْ تَکُونُوا تَأْلَمُونَ فَإِنَّهُمْ یَأْلَمُونَ کَمَا تَأْلَمُونَ وَ تَرْجُونَ مِنَ اللَّهِ مَا لاَ یَرْجُونَ وَ کَانَ اللَّهُ عَلِیماً حَکِیماً﴿نساء/۱۰۴﴾ إِن تَمْسَسْکُمْ حَسَنَهٌ تَسُؤْهُمْ وَإِن تُصِبْکُمْ سَیِّئَهٌ یَفْرَحُوا بِهَا وَإِن تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لَا یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئًا إِنَّ اللَّـهَ بِمَا یَعْمَلُونَ مُحِیطٌ ﴿آل عمران/١٢٠﴾
اگر شما درد و رنج می‌بینید، آن‌ها نیز همانند شما درد و رنج می‌بینند؛ ولی شما امیدی از خدا دارید که آن‌ها ندارند؛ و خداوند، دانا و حکیم است. اگر نیکی به شما برسد، آن‌ها را ناراحت می‌کند؛ و اگر حادثه ناگواری برای شما رخ دهد، خوشحال می‌شوند. (امّا) اگر (در برابرشان) استقامت و پرهیزگاری پیشه کنید، نقشه‌های (خائنانه) آنان، به شما زیانی نمی‌رساند؛ خداوند به آنچه انجام می‌دهند، احاطه دارد.
شیطان بزرگ آمریکا در مدت چهل و یک سال از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران علاوه بر انواع توطئه‌های براندازانه و اقدامات خصمانه برای مقابله با انقلاب اسلامی، با بهره گیری از امپراطوری رسانه‌ای و دستگاه‌های تبلیغاتی جریان ساز صهیونیستی، موضوع «حقوق بشر» را که آمریکا بزرگترین ناقض آن در جهان شناخته می‌شود؛ به ابزار و حربه‌ای برای فشار بر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مبدل ساخته و آن را بهانه‌ای برای موج آفرینی‌های ضد حاکمیت دینی و تصویب انواع تحریم‌های ظالمانه ایران قرار داده است و در طول مسیر پیشرفت و تعالی انقلاب اسلامی مستمر و مکرر علیه حقوق ملت بزرگ ایران و نظام اسلامی مرتکب جنایت گردیده است و امروز که انقلاب اسلامی به درختی تنومند و شکوفا مبدل گشته و دنیای اسلام و کشور‌های آزادی خواه از نعمت برکات این درخت تنومند بهره‌مند هستند؛ آمریکا در رسیدن به اهداف پلید و شیطانی خود در برابر اراده ملت ایران ناکام است، بنابراین لازم است همگان با تبیین اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا در دنیا و حتی کشور خویش و به ویژه نسبت به ملت ایران نسبت به روشنگری لازم اقدام نمایند تا دنیا بیش از پیش به خوی ضد حقوق بشری آمریکا پی ببرد. حقوق دانان بسیجی و انقلابی استان کرمانشاه مواردی را در افشای حقوق بشر آمریکایی به استحضار مردم عزیز می‌رساند:
  1.  مجلس سنای آمریکا در اولین ماه‌های پیروزی انقلاب، ایران اسلامی را تحریم و اعلام کرد که تا شش ماه دیگر این انقلاب از بین خواهد رفت. اما امروز کسانی که آرزوی نابودی ایران اسلامی را داشتند، همه زیر خاک هستند و جمهوری اسلامی ایران این شجره طیبه ۴۱ سال است که به سمت عظمت و تعالی در حرکت بوده و ریشه‌های آن هر روز عمیق‌تر و بدنه آن تنومند‌تر گردیده است. در واقع با ظهور این قدرت معنویِ نوظهورِ پر تلاشِ پر انگیزه، که دنیا آن را نمی‌شناخت، قدرت ظاهری استکبار ترک خورد و این ترک هر روز عمیق‌تر می‌شود
  2. استکبار جهانی با همراهی آمریکا در همان سال‌های نخستین پیروزی انقلاب اسلامی توطئه‌های بسیاری علیه ملت ایران در جهت ساقط کردن انقلاب اسلامی انجام داد. از جمله:
– سوء قصد نافرجام به حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای «مدظله العالی» در ششم تیرماه سال ۱۳۶۰
– بمب گذاری و انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی و به شهادت رساندن آیت الله دکتر بهشتی و هفتاد و دو مهاجر عاشق و یار صدیق انقلاب اسلامی در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰، که در نتیجه انسان‌هایی متفکر که برای مشورت در مورد مصالح مردم و انقلاب اسلامی گرد هم آمده بودند، توسط دست پروردگان آمریکا به شهادت رسیدند.
– ترور و به شهادت رساندن شهید محمد کچونی رئیس زندان اوین در هشتم تیرماه سال ۱۳۶۰
– ترور و به شهادت رساندن آیت الله صدوقی (ره) نماینده امام (ره) و امام جمعه یزد در یازدهم تیرماه سال ۱۳۶۰
– شلیک مستقیم موشک به هواپیمای مسافربری ایرباس شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران توسط ناو آمریکایی و شهادت تمامی ۲۹۰ مسافر و خدمه از جمله ۶۶ کودک و ۵۳ زن در دوازدهم تیرماه سال ۱۳۶۷
-بمباران‌های شیمیایی، ترور‌ها، تحریم‌ها، کودتای ۲۸ مرداد، حوادث ۱۶ آذر، ماجرای کاپیتولاسیون و.
۳٫ تحریم دارو، تجهیزات پزشکی، و مواد غذایی و تحریم‌هایی که سبب عدم دسترسی به دارو و سایر امکانات پزشکی می‌گردد، به طور مستقیم حق حیات و زندگی بشریت را به خطر می‌اندازد و آشکارا تهدیدی مستقیم علیه حق حیات انسان‌ها و ناقض بنیادی‌ترین حقوق بشری است. رویکرد ضدانسانی آمریکا در تداوم تحریم‌ها علیه ایران، پیش‌شرط‌های آمریکا برای فروش دارو و تجهیزات پزشکی حتی در زمان شیوع بیماری کرونا، ناجوانمردانه، غیر انسانی، ظالمانه، بر خلاف مسائل انسان‌دوستانه، ناقض قوانین بین‌المللی، خلاف حقوق بشر و شدیداً محکوم است.
۴٫ حمایت از انسان و حفظ کرامت انسانی، پایه نهایی تعهد در نظام بین المللی و مبنای حقوق بشردوستانه است. جلوگیری از رسیدن دارو به بیمارانی که در معرض بیماری‌های صعب العلاج هستند، مطابق قواعد حقوق بین الملل مصداق بارز نسل کشی خواهد بود و مسببان آن می‌بایست به طریق قانونی مورد محاکمه قرار گیرند. صادر کنندگان اقلام و کالا‌های بشر دوستانه مانند دارو و تجهیزات پزشکی نباید به بهانه تجارت با ایران توسط امریکا تحریم شوند. ماده شش کنوانسیون ۱۹۴۸ در مورد نسل کشی، مقرر داشته است که این جرائم باید از سوی دادگاه ذی صلاح دولتی که جرم در قلمرو دولت آن اتفاق افتاده و یا دادگاه کیفری بین المللی که دولت‌های متعاهد صلاحیت آنرا پذیرفته اند، مورد رسیدگی قرار گیرد؛ لذا می‌توانیم اشاره‌ای به اهمیت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد داشته باشیم که با رای دولت‌های عضو شورا، پرونده بررسی وضعیت در یک کشور خاص به جریان می‌افتد و سهم این شورا در به ثمر رساندن محاکمه آمریکا قابل توجه است.
۵٫بر اساس ماده ۶ اساسنامه دیوان لاهه، کشتن و از بین بردن اشخاص در سطح وسیع در چارچوب یک حمله گسترده یا سازمان یافته علیه یک جمعیت غیر نظامی، جرم تلقی شده و جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود که در آن تحقق منازعه مسلحانه شرط نشده است. از طرفی رای دیوان مورخ ۲۹ نوامبر ۱۹۹۶ تصریح کرده است که جرایم جنایت علیه بشریت، اعمال به شدت خشونت آمیزی هستند که با هجمه به اساسی‌ترین حقوق موجودات بشری همچون حیات و آزادی، صحت وسلامت جسمانی و روانی و کرامت انسانی، به آنان آسیب وارد می‌کند. جرائم ضد بشریت از اعمال غیر انسانی بوده که به جهت گسترده بودن، به شدت مرز‌های مدارا و بردباری در جامعه بین الملل را در نوردیده و به ناچار باید مجازات مرتکبان آن‌ها را درخواست کرد. خصیصه استمرار و آسیب شدید برای اثبات تحقق این جرم کافی است؛ که تحریم‌های آمریکا همه این شاخص‌ها را داراست.
۶٫ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی از سوی نیرو‌های آمریکا و به دستور رئیس جمهور جنایتکار آن کشور، نقض صریح قوانین بین المللی در حوزه حقوق بشر و بیانگر تروریسم دولتی آمریکا است. از نظر حقوق بین الملل حق حیات، حق بنیادین بشری است و نقض آن به معنای نقض قاعده آمره محسوب می‌شود. ترور شهید سلیمانی ناقض ماده ۲ منشور سازمان ملل و به مخاطره انداختن صلح و امنیت بین المللی بوده است. این اقدام جنایتکارانه آمریکا نقض آشکار تمام توافقات بنیادین دولتها، سازمان ها، از جمله منشور ملل متحد و همچنین اصول بنیادین حقوق بین الملل (حاکمیت کشوها، استقلال سیاسی و حفظ صلح و امنیت بین المللی) است و این موضوعی است که دنیا و تمام منصفان عالم به آن اذعان دارند؛ لذا ایران اسلامی این حق را برای خود محفوظ می‌داند که یک دادگاه عادل و ذی صلاح بین المللی به این اقدام رسیدگی نماید و شورای امنیت سازمان ملل باید ضمن احراز اقدام آمریکا به عنوان نقض صلح و امنیت بین المللی، اقدام لازم را به موجب ماده ۴۱ منشور و در صورت ضرورت بر اساس ماده ۴۲ اتخاذ نماید.
۷٫بزرگترین ناقضان حقوق بشر در دنیا؛ نظام سلطه به سرکردگی آمریکا؛ با همراهی رژیم غاصب صهیونیستی و رژیم آل سعود هستند که می‌خواهند با استفاده ابزاری، آنرا برای ملت‌ها و دولت‌ها به چماقی تبدیل کنند. متذکر می‌شویم که مدعیان واقعی حقوق بشر باید آزادانه عمل کنند نه با معیار‌های دوگانه ارائه شده توسط دول غربی که امروز غرب و آمریکا دیکته و ارائه می‌کنند. باید حقوق بشری را مطرح ساخت و از آن دفاع نمود که در سایه عدالت برای عموم انسان‌ها تحقق پیدا کند و برای همه بشریت کاملا برابر رعایت گردد. امروز دولت آمریکا و امپراطوری رسانه‌ای آن در حالی برای حفظ حقوق بشر جهانی تلاش می‌کنند که بحران؛ کشور خودشان را فراگرفته است و قتل جورج فلوید سیاهپوست به دست یک افسر پلیس سفیدپوست، خشونت پلیس و تهدید‌های «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا مبنی بر استفاده از ارتش علیه معترضان؛ اقتدار اخلاقی دوروغین را که ایالات متحده از آن برای برقراری دموکراسی و آزادی‌های مدنی استفاده می‌کند را زیر سوال برده است. بطوریکه «دانا شل اسمیت» دیپلمات پیشین و سفیر آمریکا در قطر می‌گوید: بدون شک تمام جهان شاهد هستند که بسیاری از آمریکایی‌ها محروم از برقراری عدالت هستند؛ به طوری که درطی روز‌های گذشته در آمریکا و اروپا میلیون‌ها نفر با برگزاری تجمع خواستار برقراری برابری نژادی و رعایت حقوق بشر در ایالات متحده شده اند؛ همزمان حقوق دانان انگلیسی و آمریکایی خواستار خاتمه صادرات تجهیزات ضد شورش، گاز اشک آور و گلوله‌های لاستیکی به ایالات متحده شده‌اند. مقامات آمریکایی به رغم ادعا و تأکید ظاهری بر رعایت حقوق مدنی و سیاسی، در عمل توجهی به رفع مشکلات ناشی از تبعیض نژادی در این کشور نداشته‌اند. اقلیت‌های نژادی پرشمار و متنوعی در آمریکا حضور دارند که در بین آنها، سیاه پوستان با جمعیتی بالغ بر ۴۰ میلیون نفر یعنی ۱۳ درصد از کل جمعیت آمریکا، بزرگترین اقلیت قومی در این کشور محسوب می‌شوند. با این حال آنان از تبعیض و رفتار‌های نابرابر رنج می‌برند. سیاهپوستان اکثریت قربانیان قتل‌های مسلحانه را در امریکا تشکیل می‌دهند. آن‌ها ۱۰ برابر بیشتر از سایرین در معرض خطر مرگ ناشی از شلیک اسلحه هستند و این آمار در رابطه با مردان به ۱۶ برابر نیز می‌رسد. آنان همچنین بیش از سه برابر سفیدپوستان در معرض خشونت پلیس قرار دارند. از سوی دیگر فرصت‌های شغلی نیز در میان سفید پوستان و سیاهپوستان به صورت نابرابر توزیع شده است. نرخ بیکاری، میزان ساعات کار و درآمد سیاه پوستان نشان از استمرار تبعیض از گذشته تا به امروز دارد.

اینک جامعه حقوق دانان متعهد و انقلابی استان کرمانشاه بر خود لازم دانسته تا در قبال این ظلم‌های فاحش ضد حقوق بشری، بعنوان قشری مطالبه گر و عدالتخواه که وظیفه سنگین تری نسبت به دیگران بر دوش خود احساس می‌کند. نکاتی را در راستای روشنگری و تبیین اقدامات خصمانه و ضد حقوق بشری آمریکای نژاد پرست و تروریست اعلام داشته و مطالبات زیر را موکدا خواستار است:

  1. آمریکا باید به جای عوام فریبی، تحریم‌های غیرانسانی و غیر قانونی خود علیه ایران و سایر ملل را لغو کرده و به زورگویی و تجاوز علیه بشریت در دنیا خاتمه دهد.
  2.  ساز وکار نظام بین المللی در برابر جنایات دولت تروریستی امریکا و اقدامات ضد حقوق بشری آن دولت، منفعلانه است. کشتار انسان‌های آزادیخواه و همچنین اقدامات یکجانبه و غیرقانونی در مبارزه با خواست ملت‌ها و سرکوب حقوق مسلم انسانها، مساله امروز این دولت جنایتکار نیست. ایالات متحده امریکا بوسیله تحریم‌ها و با اطمینان از عدم مطالبه گری جامعه بین المللی، ظالمانه‌ترین اقدامات ضد انسانی را علیه انسانیت و بشریت انجام می‌دهد. انتظار از جامعه بین المللی خصوصاَ سازمان ملل متحد آن است که یک دادگاه بین المللی کیفری ویژه دولت امریکا تشکیل دهد. در این شرایط از جامعه جهانی، نهاد‌ها و مجامع حقوق بشری انتظار می‌رود که درقبال سیاست‌ها و اقدامات ضدبشری آمریکا علیه مردم ایران و دیگر کشور‌ها واکنش مناسب نشان داده و با محکوم کردن این گونه اقدامات، فشار‌های خود به واشنگتن برای تغییر سیاست‌های کنونی اش در ضدیت با ایران اسلامی و مظلومین جهان را افزایش دهند.
  3.  حق قربانیان نقض حقوق بشر دوستانه در دریافت خسارت صریحاَ در اساسنامه دیوان کیفری بین المللی به رسمیت شناخته شده است. ماده ۷۵ اساسنامه این دیوان از قواعد یوگسلاوی بسیار فراتر رفته و به دیوان، صلاحیت پرداخت جبران خسارات جرایم بین المللی را داده است؛ لذا مراجع ذی صلاح بین المللی جهت دریافت خسارت در پی نقض حقوق بشر اقدامات لازمه را به عمل آورند.
  4.  آمریکا و ایادی او در منطقه بدانند که ملت ایران مثل همیشه با استقامت در جهت دفاع از کیان ملت خود ایستاده و بحمدالله همدلی مردم با خود و با نظام را به رخ جهانیان کشیده و موفق شده است که نشان دهنده اقتدار ایران اسلامی است. تمام این اقدامات ارزشمند نشان‌دهنده‌ی عمق و رسوخ فرهنگ اسلامی در مردم ایران است و برخلاف خواسته‌ی دشمن که تلاش کردند فرهنگ اسلامی – ایرانی را تحقیر و مردم را متوجه سبک زندگی غربی کنند، این حرکت‌ها نشان داد تفکر و فرهنگ اسلامی و زنجیره‌ی ارزش‌های اسلامی در مردم ایران قوی و راسخ است.
  5. اینک که پرده‌ها کنار رفته و چهره کریه آمریکا بیش از پیش برای مردم جهان آشکار شده است، ضروری است در این هفته با یک اجماع، وحدت و همدلی برای حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی که صیانت از آن اوجب واجبات است تلاش کنیم و مسولان کشور هیچگاه از توصیه‌ها و فرامین امامین انقلاب اسلامی در شیطان اکبر بودن آمریکا و غیر قابل اعتماد بودن او غافل نباشند و در مسیر خط سرخ شهدای انقلاب اسلامی و حفاظت از دستاورد‌های انقلاب اسلامی حرکت و تلاش جهادی نمایند.
  6.  از آنجایی که سرویس‌های امنیتی آمریکا و غرب به عنوان عامل کمک کننده و یا حداقل تشویق کننده، ایفاگر نقش اصلی در وقوع آن‌ها می‌باشند؛ لذا با الهام از رهنمود‌های حکیمانه امام المسلمین، حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای «مدظله العالی» و با هدف بهره گیری از ظرفیت‌های خاص حادثه شهدای مظلوم هفتم تیر و دیگر شهدای گلگون کفن برای تبیین صلابت و پایداری بیش از پیش مردم، حقانیت و مظلومیت جمهوری اسلامی ایران در برابر این نوع توطئه‌ها و بازخوانی مجاری و بستر‌های نفوذ دشمنان از «ششم تا دوازدهم تیرماه» در «هفته حقوق بشر آمریکایی»، از تمامی مسئولین، رسانه ها، حقوق دانان انقلابی، نهاد‌های فرهنگی و آحاد مردم مؤمن انقلابی برای أدای دین و نقش آفرینی خداپسندانه در این عرصه دینی و انقلابی در تمامی بستر‌ها از جمله فضای مجازی دعوت می‌نماید تا ماهیت واقعی آمریکا برای نسل جوان و نوجوان کشور بازخوانی و بیش از پیش افشا شود.

در پایان جامعه حقوق دانان انقلابی استان کرمانشاه خطاب به آمریکا و سازمان‌های بین المللی اعلام می‌دارد که نصرت خدا با ماست و اراده خداوند بر این است که ملت ایران پیروز خواهد شد. ملت ایران نشان داد که می‌تواند با تکیه بر ایمان خود و توان داخلی و پیروی از فرامین رهبر فرزانه و حکیم انقلاب، و بدون کمک کشور‌های سلطه طلب غربی بر مشکلات فایق آید. ملت ما امروزی که تاز میدان‌های دشوار است و در آزمون‌ها سربلند و سر افراز قد علم کرده است؛ و اکنون که در آستانه ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی هستیم، لازم است مسئولان با بهره گیری از تجارب و دستاوَرد‌های عظیمِ ۴۱ ساله، با تلاش و کارآمدی و تدبیرِ درست و سعی شبانه روزی، برای تحقق بیشتر آرمان‌های انقلاب اسلامی حرکت کنند و با حضور هوشیارانه و آمادگی صحنه‌ی حماسه را از یاد نبرند که: «اِنَّ نَصْرَ اللهِ قَریب». چرا که، ولی امر مسلمین حضرت آیت اللهِ العظمی امام خامنه‌ای این نَویدْ را بشارت دادند که آمریکا، این شیطان بزرگ و مصداقِ اَتَمِ استکبار، در حال افول و محکوم به زَوالْ از صحنه‌ی قدرتِ جهانی است. وعده یِ قطعیِ خدا که «وَ لَیَنْصُرَنَّ اللهُ مَنْ یَنْصُرُه» ان شاء الله محقق خواهد شد، و آینده از آنِ مُتَّقین است.

حقوق دانان بسیجی و انقلابی استان کرمانشاه