ایرسا_ کیوان کاشفی یک دیپلمات اقتصاددان کرمانشاهی (عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران) است که در عرصه اقتصادی توانسته اثرگذار باشد و نوع خاصی از رفتار را در پارلمان بخش خصوصی وارد کند. کاشفی با تسلط بر مباحث اقتصادی همواره بر وجوه سیاست خارجی و داخلی نگاه داشته، چراکه سیاست و اقتصاد همواره بر یکدیگر اثر گذاشته و می‌گذارند.

ارتباطات موثر کاشفی در جایگاه ریاست اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه با چهره‌های داخلی و خارجی در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی توانسته فصلی جدید در تجارت خارجی ایران بگشاید و اتفاقاتی رخ بدهد که بدون بزرگنمایی خارج از قاعده‌های مبتنی بر روابط مرسوم است و این ظرفیت‌ها تنها به ارتباط‌گیری فردی کاشفی قائم است.
اخیرا هر ماه یک کشتی باری از بندرعباس به بندر لاذقیه سوریه برای صادرات کالا می‌رود که در نوع خود اتفاقی بی‌سابقه است و این در مقام ریاست کاشفی بر اتاق مشترک یعنی نیازسنجی صحیح با درک هوشمندانه از بازار سوریه که مشکلات حمل و نقل زمینی کالا با این اقدام رفع می‌شود.
کاشفی سه برابر شدن نرخ ارز در سه سال گذشته را در مصاحبه با رسانه‌ها نشان دهنده ضعف نظام ارزی کشور و دلیل آن‌را عمده کاهش صادرات سیاست‌های ارزی دانسته است که این موضع‌گیری کارشناسی چندان به مذاق برخی مسئولان دولتی خوش نیامد ولی همین بررسی کارشناسی و بیان نکات فنی اگر مورد توجه قرار بگیرد، می‌تواند برای حل مشکلات راهگشا باشد.
این دیپلمات اقتصادی در موضوع مهم معیشت مردم در دوران شیوع کرونا به‌عنوان متولی پارلمان بخش خصوصی نیز استفاده از منابع صندوق توسعه ملی را منطقی‌ترین راه برای کاهش ضرر و زیان ناشی از شیوع کرونا بیان کرده و گفته است می‌توان تا ۶ ماه حق بیمه واحدهای تولیدی را با منابع صندوق پرداخت کرد.
موضوع دیگر در دوران کرونا مشکلات واحدهای تولیدی است که می‌توان گفت شناسایی صحیح مشکلات همواره بخش اصلی اقدام برای رفع مشکل است که در این زمینه کاشفی گفته است اگر محدودیت ارتباطات با دیگر کشورها و فعالیت‌های مرزی طی چند ماه وجود داشته باشد، با کمبود مواد اولیه برای بسیاری از واحدهای تولیدی مواجه خواهیم شد که تولیدات این واحدها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
اگر مسئولان اقتصادی کشور به نظرات پارلمان بخش خصوصی توجه کنند، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.
دولت قانون عدم ابلاغ ممنوعیت‌های گمرکی را در دو سال گذشته بارها زیرپا گذاشته و این نکته در مصاحبه کاشفی مورد اشاره قرار گرفته است و دغدغه تحقق شعار در این کلام وی مشخص می‌شود که گفته است با بهبود فضای کسب و کار، تامین مالی واحدهای تولیدی و حمایت از صادرات می‌توان موجب جهش در صادرات و رونق تولید کشور شد.
نگاه واقع‌بینانه وی به بازار سوریه از جنس شعارهای نافرجام برخی مسئولان نیست که اعلام کرده این بازار ظرفیت عراق را برای صادرات کالاهای ایرانی ندارد و از سویی داشتن برنامه وی برای اثرگذاری جمهوری اسلامی ایران در مباحث اقتصادی منطقه چنین مشخص می‌شود که گفته است تا ۲ سال آینده می‌توانیم یک میلیارد دلار صادرات به این کشور انجام بدهیم.
عمق نگاه استراتژیک اقتصادی وی اینجا مشخص می‌شود که به این نکته اشاره کرده نقش اصلی جنگ سوریه را ایران ایفا کرد ولی امارات و چین در حال بهره‌‌برداری اقتصادی در سوریه هستند!
کاشفی به‌عنوان عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفته است حذف چهار صفر از پول ملی تاثیری بر قدرت خرید مردم ندارد و این طرح باید بخشی از اصلاحات سیستم بانکی باشد که اگر دولتمردان به نقدهای سازنده موثران در پارلمان بخش خصوصی توجه کنند، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.
وی با وجود داشتن نگاه نزدیک به مجلس انقلابی برای بهتر پیش بردن امور بی‌تعارف حرف می‌زند، چنانچه گفته تا زمانی که به یک ادبیات مشترک با سیاست‌گذاران نرسیم، تصویب هر قانونی منجر به در هم ریختن فضای کسب‌وکار و مبهم‌تر شدن آینده اقتصاد می‌شود.
کاشفی همواره به‌عنوان یک چهره ملی برای کرمانشاه در حد توان خویش هر کاری که توانسته انجام داده و قطعا در آینده نهادهای اقتصادی کشور (دولت بعد) یک چهره موثر خواهد بود.