ایرسا_ در سالروز عملیات غرور آفرین مرصاد، روزی که به پاس سالها رشادت و پایمردی مردمان این استان، مزین به نام روز ملی کرمانشاه شده است، ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات رخدادی بزرگ برای دوستداران فرهنگ و تمدن این خطه از خاک ایران زمین است. ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات / اورامان را به تمامی دوستداران تاریخ و فرهنگ ایران زمین، مردم فرهنگ دوست استان کرمانشاه، به ویژه ساکنان سرزمین اسطوره‌ای اورامانات و بالاخص مردم فهمیم و آگاه پاوه این مهد تاریخ، فرهنگ و تمدن صمیمانه شادباش می‌گویم.

خداوند را شاکرم زمینه ای برای معرفی هر چه بیشتر فرهنگ غنی، معماری سنتی پلکانی، پوشش خاص و زیبا، آداب و رسوم و آیین های بومی این سرزمین کهن با مردمانی بافرهنگ، اصیل، هنردوست، دوستدار طبیعت در بعد بین المللی رخ داده است.

موضوع ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامان از سال ۱۳۹۵ مطرح و پس از تلاش بی وقفه مسئولان مربوطه در ارسال مداوم اسناد سرانجام به نتیجه مطلوب رسید بر این اساس خداوند را سپاس می گویم که چنین مقدر فرمود تا بعنوان مدیر کل وقت میراث فرهنگی در گام های آغازین و شروع تدوین پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات و در زمان ثبت بعنوان سرپرست فرمانداری پاوه _ بزرگ‌ترین شهر اورامانات_ سهمی هر چند کوچک در این رویداد بزرگ داشته باشم .

حال که منظر فرهنگی اورامانات پس از منظر فرهنگی بم و منظر فرهنگی میمند، سومین منظر فرهنگی ثبت شده ایران است می تواند سرآعاز فصلی جدید در امر توسعه پایدار این خطه و همچنین دو استان کرمانشاه و کردستان باشد
بنابراین باید از امروز به گونه‌ای برنامه‌ریزی و مدیریت شود که شایسته نام جهانی اورامانات و در راستای بهره مندی هر چه بیشتر مردم منطقه و استان از مزایای این رویداد خجسته باشد. برماست که به خاطر توسعه اورامانات و حفظ جایگاه منطقه از منافع شخصی و زودگذر خویش گذر کرده و کلان‌نگری و بلندنظری را برای ارتقا جایگاه استانمان در پیش گیریم. به امید تکرار روزهای خوب و باشکوه برای ایران عزیز و اورامان زیبا
در پایان از همه وزراء به ویژه جناب دکتر مونسان، اقدامات قابل تقدیر مهندس بازوند در پیگیری این امر، دکتر لهونی نماینده اورامانات در مجلس شورای اسلامی، دکتر گوهری مدیر کل محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و خاصه از شخصیت ارجمند ماموستا ملاقادر قادری و همه مدیران پایگاه ها و کارشناسان متعهد و نیز مردم عزتمند منطقه صمیمانه سپاسگزارم. قطع به یقیین ثبت منظر فرهنگی اورامانات حاصل تلاش های بی وقفه جمع کثیری از مقامات کشوری، استانی و محلی است که سال ها برای ثبت میراث گرانبهای مردم این استان تلاش کرده اند.

جلیل بالایی
۵ مرداد ۱۴۰۰