ایرسا_ شصت و ششمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه و نخستین جلسه در سال ۱۴۰۰ با موضوع شیوه تحقق نامگذاری « تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» برگزار شد. 

رئیس اتاق کرمانشاه در این نشست گفت: برنامه راه تحقق نامگذاری امسال با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» تا پایان فروردین در کرمانشاه تدوین خواهد شد.

به گزارش ایرسا آنلاین، کیوان کاشفی با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها، گفت: طی ۱۰ سال اخیر نامگذاری‌هایی که از سوی مقام معظم رهبری صورت گرفته در حوزه اقتصاد بوده و طی سه، چهار سال اخیر مشخصا به حوزه تولید پرداخته است.

وی از استراتژی که پشت این نامگذاری‌ها وجود دارد یاد کرد و افزود: این تاکیدات مقام معظم رهبری با این هدف شکل گرفته که رسوب تفکر حمایت از تولید را در همه لایه‌های مختلف جامعه و دستگاه‌های مختلف شاهد باشیم.

عضو هیات رییسه اتاق ایران معتقد است، نامگذاری امسال نیز حجت را بر همه بخش‌های مختلف تمام کرده تا برای حمایت از بخش تولید پای کار بیایند.

کاشفی از راهبردهایی که برای تحقق نامگذاری امسال باید به آن توجه کنیم هم یاد کرد و ادامه داد: در سخنان مقام معظم رهبری به مواردی اشاره کرد که مانع تحقق کامل و جامع نامگذاری سال قبل و جهش تولید بود که برای تحقق نامگذاری امسال باید به این موارد توجه شود.

وی خاطرنشان کرد: ضعف قانونی که باید با همکاری بخشی خصوصی و مجلس مرتفع شود، واردات کالای خارجی که مشابه داخلی آن را داریم، قاچاق کالا، کمبود مشوق‌های حمایتی برای تولیدکنندگان و بالا بودن هزینه تولید از مهمترین موانع سد راه تولید بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری است که باید به آنها توجه کنیم.

رئیس اتاق کرمانشاه نامناسب بودن فضای کسب و کار را نیز از دیگر موانع مهم سد راه بخش تولید دانست و تاکید کرد: طی دو، سه سال اخیر این موضوع را همواره خصوصا در استان کرمانشاه مورد تأکید قرار دادیم و حتی جلسه آخر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه در آخرین هفته سال نیز به همین موضوع اختصاص داشت.

کاشفی با بیان اینکه طی دو، سه سال اخیر وضعیت فضای کسب و کار استان کمی بهتر شده اما هنوز جای کار بیشتری وجود دارد.

وی از احصا چند مانع اصلی حمایت از تولید و بهبود فضای کسب و کار در استان یاد کرد که اصلاح آنها می‌تواند کمک شایانی به بخش تولید داشته بکند و یادآور شد: یکی از مهمترین این موارد شیوه پرداخت تسهیلات بانکی است که عقیده داریم سخت‌گیری و نظارت‌ها عمدتا باید بعد از پرداخت تسهیلات باشد نه قبل از آن.

عضو هیات رییسه اتاق ایران نبود ضمانت اجرایی برای تحقق مصوبات کارگروه‌هایی که با هدف حمایت از بخش تولید برگزار می‌شود نیز به عنوان معضل دیگری یاد کرد که امسال باید حتما مورد توجه قرار بگیرد.

افزایش ریسک پذیری مدیران، رفع مشکلات مالیاتی و تامین اجتماعی، افزایش هماهنگی بین دستگاه‌ها، کاهش فرآیند صدور مجوزها برای شروع کسب و کار و … از دیگر مواردی بود که کاشفی برای حمایت از تولید و تحقق نامگذاری امسال بر آنها تاکید کرد.

وی همکاری قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی را نیز برای تحقق نامگذاری امسال ضروری دانست و عنوان کرد: وجود هارمونی بین قوا و دستگاه‌های مختلف می‌تواند نامگذاری امسال را به سکو جهش اقتصاد کشور و استان تبدیل کند.

کاشفی در ادامه ضمن استقبال از پیشنهاد استاندار کرمانشاه برای تدوین سند نقشه راه « تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها»، افزود: از چندی قبل تیمی از کارشناسان را در اتاق بازرگانی کرمانشاه مسئول این کار کردیم و به زودی جلسات تخصصی برای کسب نظر از فعالان بخش خصوصی و تدوین ریز اقدامات مورد نیاز تشکیل خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد این نقشه راه تا پایان فروردین ماه تدوین و نقش هر بخش و دستگاه در آن مشخص شود.

رئیس اتاق کرمانشاه همچنین تشکیل هیات عالی در استان برای نظارت بر ضمانت اجرایی این نقشه راه را ضروری دانست تا بر شیوه انجام کار توسط همه بخش‌ها نظارت شود.