ایرسا_ مدیر سازمان بسیج حقوق‌دانان استان کرمانشاه گفت: قانون مطبوعات در حوزه حمایت حقوقی و قضایی از خبرنگاران نیازمند اصلاحات اساسی است.

به گزارش ایرسا آنلاین، رسول بهرامی‌پور در بازدید از دفتر خبرگزاری تسنیم در کرمانشاه، رعایت اخلاق مداری را از مهمترین وظایف خبرنگاران دانست و اظهار داشت: قانون مطبوعات در حوزه حمایت حقوقی و قضایی از خبرنگاران نیازمند اصلاحات اساسی است که می‌طلبد تدابیر لازم توسط مسئولان ذیربط برای سیر مراحل تقنینی حمایت حقوقی از جبهه رسانه‌ای انقلاب اسلامی اندیشیده شود.

مدیر سازمان بسیج حقوق‌دانان استان کرمانشاه درباره حمایت قانونی از رسانه‌ها و خبرنگاران گفت: بحمدالله قوه قضاییه در دوران مدیریت آیت‌الله رئیسی گفتمان حمایت از رسانه‌ها و خبرنگاران به ویژه در زمینه افشای فساد را ایجاد کرده است.

وی افزود: البته خبرنگاران ماهر باید مراقبت کنند که غیرمستند و مستدل نگویند و ننویسند و در تهیه اخبار خود صرفاً براساس تنها محکمه بی‌نیاز از قاضی که همانا وجدان است به کار حرفه‌ای بپردازند و رضای خدا و منافع ملت، نظام و انقلاب را مدنظر قرار دهند و در عین حال در مقابل افرادی که حقوق بیت‌المال و ملت را تضییع می‌کنند و در حق نظام و انقلاب و خون پاک شهدا اجحاف می‌کند کوتاه نیایند و با سلاح بصیرت در مقابل اینگونه اشخاص هم بایستند و اجازه تضییع حقوق عامه را ندهند.

بهرامی‌پور عنوان کرد: از آنجایی که بسیاری از اقدامات و فعالیت‌های خبرنگاران دلسوز و انقلابی نوعی از امر به معروف و نهی از منکر به شمار می‌رود؛ بنابراین انجام این فریضه الهی که در شرع مقدس ما هم از فروع دین ما است و از طرف دیگر در اصل هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مورد تصریح قرار گرفته است و بحمدالله قانون حمایت از آمران به معروف و ماهیان از منکر نیز در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده که با تأیید شورای نگهبان نیز جهت اجرا ابلاغ شده و امروز در کشور لازم‌الاجرا است و دارای ضمانت اجرایی حقوقی است.

وی افزود: بنابراین خبرنگاران ما که در مسیر اجرای این فریضه الهی حرکت می‌کنند می‌توانند از ظرفیت این قانون در انجام رسالت خود استفاده کنند تا کمتر مورد بی‌مهری قرار گیرند و در بسیاری از موارد و مصادیق همین قانون، حمایت حقوقی و قضایی لازم را از آمران به معروف و ناهیان از منکر به عمل آورده و توسط مقنن پیش‌بینی شده است.

بهرامی‌پور گفت: مجموعه سازمان بسیج حقوق‌دانان استان کرمانشاه آمادگی مشارکت در برگزاری کارگاه‌های آموزشی حقوقی برای اصحاب رسانه به ویژه تبیین حقوق آمران به معروف و ناهیان از منکر که خبرنگاران هم می‌توانند در زمره آمران به معروف و ناهیان از منکر باشند، را دارد.

وی با اشاره به اینکه کار خبرنگاران در اطلاع‌رسانی اخبار به جامعه و مردم بسیار ارزشمند است گفت: بنا بر بیانات مقام معظم رهبری لحظات و اوقاتی وجود دارد که ثبت آن‌ها بسیار حائز اهمیت است و این کار تنها از عهده خبرنگاران برمی‌آید.

بهرامی‌پور افزود: اصحاب رسانه و خبرنگاران جبهه رسانه‌ای انقلاب اسلامی باید مطالبه‌گر حقوق مردم، نظام و انقلاب در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی باشند و رسالت خبرنگاران در این زمینه بسیار خطیر است.

وی بیان کرد: کار خبرنگاری به حدی حساس و ظریف است که خطای او بعضاً جبران‌ناپذیر خواهد بود؛ بنابراین همگان وظیفه دارند در راستای رسالت اطلاع‌رسانی به مردم با خبرنگاران همکاری کنند و آنان را جدای از خود ندانند.

وی با تقدیر از جبهه رسانه‌ای انقلاب اسلامی بر نقش‌آفرینی مؤثر آنان در عرصه مطالبه‌گری حقوق عامه با مسلح شدن به سلاح برنده و برنده قانون تأکید کرد و افزود: همه ما در نظام جمهوری اسلامی مکلف هستیم در حدود قوانین و مقررات حرکت کنیم همانطور که امام راحل(ره) فرمودند«همه باید مقید به این باشند که قانون را بپذیرند».

بهرامی‌پور گفت: بنابراین خبرنگاران و اصحاب رسانه تمام سعی و تلاش خود را در جهت حرکت بر مدار قانون به کار گیرند که کار آنان ارزش دو چندان پیدا خواهد کرد.

  • منبع خبر : تسنیم