نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه با تاکید بر اینکه زکات باید براساس دستوالعمل‌ها هزینه شود، گفت: این فریضه الهی برای رفع نیاز محرومان و مستمندان است، نباید صرف کارهایی که دولت و مردم باید انجام دهند، شود.

آیت الله مصطفی علما روز سه شنبه در نخستین جلسه شورای زکات که در بیت نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه برگزار شد، افزود: اجرای پروژه‌های عمرانی مانند مسجد، خانه عالم، غسالخانه پل، راه و غیره باید با هزینه دولت و مردم ساخته شود نه با پول زکات، هرچند در این پروژه‌ها اگر دولت و مردم کمک نمی کنند، چاره ای نیست.

وی در ادامه گفت: در قرآن آیات فراوانی درباره زکات داریم که نشان می دهد که خداوند متعال کمک به فقرا و نیازمندان را مدیریت و تدبیر کرده و اگر همه مردم استان به وظیفه شرعی پرداخت زکات شان عمل کنند دیگر هیچ فقیر و نیازمندی نمی ماند و این از تدابیر الهی خداوند است که به فکر مستمندان بوده است.

آیت الله علما در بخش دیگری از سخنان خود به رزمایش ملی بخشش ایرانیان مدنظر مقام معظم رهبری اشاره کرد و از مردم، سازمان ها، گروه‌ها که در این رزمایش شرکت کرده‌اند قدردانی کرد و افزود: اگر همه مردم فطریه و زکات خود را پرداخت کنند کمک عظیمی برای نیازمندان جامعه جمع آوری خواهد شد.

امام جمعه کرمانشاه همچنین به سال جهش تولید اشاره کرد و گفت: کرمانشاه یک استان بسیار توانمند در زمینه‌های مختلف کشاورزی، آبی و دامداری است که اگر خوب بر روی شاخص های اقتصادی آن برنامه ریزی و کار شود چند برابر ظرفیت جهش را دارد و انصافا در سالیان اخیر نیز خوب کار شده است.

وی همچنین به ترویج فرهنگ کار در استان اشاره کرد و گفت: اگر در کرمانشاه در زمینه ترویج فرهنگ کار و اشتغال بیشتر کار شود، فرهنگ پرداخت زکات نیز خود به خود نزد مردم جا می افتد و نیاز به تبلیغ و ترویج زکات کم می شود.

مدیرکل کمیته امداد کرمانشاه نیز کل زکات جمع آوری شده استان در سال ۹۸ را ۲۵ میلیارد تومان اعلام کرد که ۱۷۸ درصد بیشتر از تعهد ۱۴ میلیارد تومانی این نهاد در این سال بوده است.

در پایان این جلسه از چند تن از اعضای شورای زکات استان تقدیر شد.