ایرسا_رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه خسارت اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا را در استان کرمانشاه حدود سه هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: سخت‌ترین کار در این شرایط پیشنهاد راهکار برای جبران بخشی از خسارت‌های اقتصادی ناشی از کرونا است.
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه خسارت اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا را در استان کرمانشاه حدود سه هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: سخت‌ترین کار در این شرایط پیشنهاد راهکار برای جبران بخشی از خسارت‌های اقتصادی ناشی از کرونا است.

 

به گزارش ایرسا آنلاین، کیوان کاشفی در میزگرد علمی و تخصصی « تاثیر کرونا بر اقتصاد استان کرمانشاه» با اشاره به پیامدهای کرونا که تمام جهان را درگیر خود کرده، اظهار کرد: این خسارت‌ها در بعد اقتصادی خود را بیشتر نشان داده و تا کنون کمتر بحرانی در جهان داشتیم که وسعت آن تا این حد کشورهای دنیا را درگیر کند.
وی با بیان اینکه پیامدهای اقتصادی کرونا نزدیک به ۱۷۰ کشور دنیا را تحت تاثیر قرار داده، ادامه داد: برآوردها نشان می‌دهد رشد اقتصاد جهانی به دلیل شیوع بیماری کرونا حدود سه درصد و رشد ناخالص داخلی کشورها نیز بسته به شرایط آنها بین دو تا چهار درصد کاهش یابد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران حوزه‌هایی مانند گردشگری، بخش فرهنگی و … از مهمترین بخش‌هایی دانست که بیشترین آسیب را از شیوع کرونا تا حدود ۷۰ درصد متحمل شدند و عنوان کرد: از سوی دیگر با سیل عظیم بیکاری در کشورهای مختلف نیز مواجه هستیم.

کاشفی پیامد دیگر شیوع کرونا را کاهش تقاضا برای نفت و پایین آمد نرخ آن تا رقم کم سابقه بشکه‌ای ۲۰ دلار اعلام کرد که این امر نیز بر اقتصاد بسیاری از کشورها اثرگذار بوده است.

وی معتقد است سه عامل باعث شده خسارت پیامدهای اقتصادی کرونا در جهان تشدید شود، یک عامل قطعی نبودن رفتار و زمان پایان بیماری، عامل دیگر درگیر کردن ۱۰ اقتصاد بزرگ دنیا و عامل سوم وارد کردن شوک عظیم به هر دو بخش عرضه و تقاضا است.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه ایران نیز مانند تمام دنیا تحت تاثیر این پیامدها بوده، اظهار کرد: در ایران به دلیل مشکلات اقتصادی زمینه‌ای که داشتیم پیامدهای اقتصادی کرونا تشدید شده است.این مشکلات شامل مسائل ناشی از تحریم‌ها، پایین بودن اندوخته ارزی، کاهش فروش نفت، تورم دو رقمی، رشد اقتصادی منفی، موانع کسب و کار و … است.

کاشفی با اشاره به اینکه کشورهای دنیا به فراخور شرایطی که داشتند تدابیری برای کاهش خسارت‌های اقتصادی ناشی از کرونا اندیشیدند، عنوان کرد: در کشور ما در شرایط کنونی سخت‌ترین کار پیشنهاد دادن راهکار است زیرا هر پیشنهادی که مطرح می‌شود یا با محدودیت منابع مالی یا با مشکلات ساختاری مواجه می‌گردد.

وی اضافه کرد: تنها چیزی که با قطعیت می‌توان گفت لزوم تغییر رفتارها و راهکارها است و دیگر نمی‌توان با دست فرمانی که در دی و بهمن ماه سال گذشته داشتیم در این شرایط بحرانی جلو برویم.

این کارشناس اقتصادی کار مهم دیگری که باید انجام شود را تسهیل فضای کسب و کار در شرایط کنونی دانست که نیازی به پشتوانه مالی ندارد و عمدتا نرم افزاری است و ادامه داد: باید اجازه بدهیم توده اقتصاد از درون کار خود را پیش ببرد و فقط شرایط را برای آن تسهیل کنیم.

کاشفی بر لزوم واگذاری کارها به خود مردم و بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: بخش دولتی باید در این شرایط فقط بعد نظارتی داشته باشد.

وی موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد را حمایت از واحدهای کوچک و متوسط دانست و افزود: این واحدها هیچ بار مالی برای دولت ندارند اما بیشترین آسیب را شیوع کرونا دیدند و اگر حمایت نشوند در معرض خطر قرار دارند.

کاشفی معتقد است تاب آوری واحدهای بزرگ در برابر این مشکلات اقتصادی است و از این رو نباید همه حمایت‌ها را به سمت واحدهای بزرگ معطوف کنیم.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران از برخی اقدامات انجام شده برای حمایت از بنگاه‌های اقتصادی و کاهش خسارت اقتصادی کرونا از جمله امهال تسهیلات بانکی، حق بیمه و مالیات یاد کرد و ادامه داد: تسهیلاتی هم برای حمایت از بنگاه‌ها در نظر گرفته شده اما شرط استفاده از آن داشتن اشتغال رسمی است و این در حالی است که ما آمار قابل توجهی از اشتغال غیررسمی در کشور داریم که این بخش قطعا صدمات زیادی متحمل خواهد شد.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر به نظر می‌رسد امکان تزریق مالی برای جبران خسارت‌ها محدود است زیرا بانک‌ها تا حد آستانه‌ای که می‌توانستند تسهیلات پرداخت کردند.

کاشفی همچنین از پیامدهای اقتصادی بر فقیتر شدن مردم خصوصا دهک‌های پایین جامعه هم یاد کرد و گفت: مشکلات اقتصادی که از گذشته داشتیم بر اثر شیوع کرونا تشدید شده و زندگی را برای برخی از اقشار مردم بسیار دشوار کرده است که باید جلوی این روند را بگیریم اگرچه سخت و دشوار است.

کاشفی اشاره‌ای هم به پیامد اقتصادی کرونا در استان کرمانشاه داشت و افزود: با بررسی اختصاصی که از ۸۵ حوزه کسب و کار در استان انجام دایدم خسارت اقتصادی کرونا در استان تا پایان خرداد ماه به حدود سه هزار میلیارد تومان رسیده است که بخش قابل توجهی از آن غیرقابل بازگشت است.

وی همچنین از بیکار شدن نزدیک به ۱۳ هزار نفر بر اساس درخواست ثبت شده برای بیمه بیکاری در استان یاد کرد و گفت: به نظر می‌رسد تعداد واقعی افراد بیکار شده حدود دو برابر این عدد یعنی نزدیک به ۲۶ هزار نفر باشد که البته با بازگشایی برخی کسب و کارها تعدادی از این افراد بیکار به شغل خود برگشته‌اند.
این فعال اقتصادی اظهار کرد: برخی حوزه‌ها از جمله برخی صنایع و واحدهای تولیدی و همچنین بخش کشاورزی از ابتدا متحمل زیان چندانی نشدند اما اکنون با طولانی شدن انسداد مرزها، کاهش حدود ۴۶ درصدی صادرات در سه ماهه امسال و کاهش تقاضا، شاهد زیان اقتصادی برای این بخش‌ها هم هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه هر استانی فرهنگ اقتصادی مختص به خود را دارد، یادآور شد: در کرمانشاه نیز راهکارهایی که برای کاهش پیامدهای اقتصادی کرونا اندیشیده می‌شود باید متناسب با همین فرهنگ اقتصادی باشد.