ایرسا_ رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه بر لزوم رسمی شدن مرز شوشمی و خصوصا فراهم شدن امکان تردد مسافر و تجار از این مرز تاکید کرد.

به گزارش ایرسا آنلاین به نقل از ایسنا، کیوان کاشفی در نشست اعضای هیات رییسه اتاق بازرگانی حلبچه با مسئولین استان کرمانشاه که امروز(۹ بهمن)  در استانداری کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به موقعیت استراتژیک کرمانشاه و همسایگی با عراق، گفت: کرمانشاه با سه استان حلبچه، دیالی و سلیمانیه عراق هم مرز است.

وی از قدمت دیرینه تعاملات اقتصادی کرمانشاه با اقلیم کردستان عراق و خصوصا استان حلبچه یاد کرد و ادامه داد: حلبچه را استان مستعدی می‌دانیم که در آینده نزدیک به یکی از استان‌های موفق عراق تبدیل خواهد شد.

وی خواستار افزایش تعاملات اقتصادی و تجاری بین دو استان شد و ادامه داد: برای این منظور علاوه بر همکاری اتاق‌های بازرگانی کرمانشاه و حلبچه، نیازمند حمایت و برخی اقدامات از سوی مسئولان دولتی هستیم.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران سپس به بیان اهداف سفر هیات اقتصادی حلبچه به کرمانشاه پرداخت و افزود: این سفر برای سال گذشته برنامه‌ریزی شده بود اما به دلیل شرایط کرونا به تاخیر افتاد.

وی یکی از مهمترین اهدافی که در این سفر مورد تأکید است را رسمی شدن مرز شوشمی و تردد مسافر و تجار از این مرز دانست و عنوان کرد: در مراحل بعدی رسمی شدن مرزهای دیگر مانند شیخ صله را نیز پیگیری می‌کنیم.

کاشفی معتقد است، رسمی شدن این مرزها خصوصا شوشمی به واسطه فاصله کوتاهی که بین کرمانشاه تا حلبچه دارد، تاثیر بسزایی در تسهیل تردد بین دو استان و حمل و نقل کالا خواهد داشت.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه همچنین همچنین راه‌اندازی حمل یکسره بین دو کشور و تابعیت از روش‌های حمل و نقل بین‌المللی و حذف روند تخلیه و بارگیری را نیز ضروری دانست.

وی صدور ویزای بلندمدت برای فراهم شدن امکان رفت و آمدهای مکرر بین دو استان را نیز از دیگر مواردی دانست که برای افزایش تعامل بین دو استان کرمانشاه و حلبچه ضروری است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه سپس از زمینه‌هایی یاد کرد که دو استان می‌توانند تعاملات خود را در آن گسترش دهند  یاد کرد و افزود: پتانسیل‌های قابل توجهی برای توسعه تعاملات در زمینه گردشگری، توریسم درمانی و خصوصا کشاورزی وجود دارد. به علاوه امکان تعامل خوبی در زمینه صادرات انواع محصولات و مواد اولیه وجود دارد.

وی در ادامه از امضا سند همکاری بین اتاق‌های بازرگانی کرمانشاه و حلبچه در این سفر خبر داد که با هدف افزایش تعاملات اقتصادی صورت گرفته و گامی برای شروع اقدامات عملی بیشتر است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه خاطرنشان کرد: در قالب این سند همکاری، راه‌اندازی مرکز داوری مشترک بین اتاق‌های بازرگانی دو استان دیده شده تا مشکلات  احتمالی در زمینه معاملات اقتصادی در کوتاهترین زمان حل و فصل شود.

کاشفی موضوع دیگری که در این سند همکاری دیده شده را برپایی نمایشگاه‌های سالیانه توانمندی‌های تولیدی ایران در حلبچه دانست.

وی اظهار کرد: به علاوه در قالب این سند همکاری مقرر می‌شود از این پس تبادل هیات‌های تجاری و اقتصادی بین دو استان در قالب هیات‌های تخصصی صورت بگیرد.