ایرسا_ عضو هیات رئیسه اتاق ایران: از تصمیم این هیات برای سطح‌بندی کارت‌های بازرگانی صادرکنندگان خبر داد و گفت: این تصمیم به زودی ابلاغ و ظرف حدود یک ماه آینده اجرایی خواهد شد.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران: به زودی کارت‌های بازرگانی صادرکنندگان کشور سطح‌بندی خواهد شد.

به گزارش ایرسا آنلاین، کیوان کاشفی اظهار کرد: در قالب این تصمیم، برای کسانیکه بار اول است کارت بازرگانی صادرات دریافت می‌کنند سقف صادرات ۵۰۰ هزار دلاردر سال ، برای سال دوم سقف یک میلیون دلار، سال سوم دو میلیون دلار و سال سوم به بعد بدون سقف در نظر گرفته شده است.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، شرکت‌های تولیدی و کارخانجات که از بخش‌های مختلف مجوز فعالیت دارند مشمول این طرح نیز نیستند و می‌توانند صادرات خود را به هر میزان و بدون سطح انجام دهند.

کاشفی با اشاره به اینکه سطح‌بندی برای واردات کالاها در دو سال گذشته اجرا شده بود، یادآور شد: اکنون نیز بنا داریم این کار را برای صادرات کالاها و با هدف جلوگیری از ایجاد رانت و فساد انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته که سطح‌بندی وجود نداشت ممکن بود برخی افراد واردات و صادرات سنگینی طی یکسال انجام دهند و بعد دیگر در دسترس نباشند که با این روند امکان دریافت حقوق دولتی و … از آنها میسر نمی‌شد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه سطح بندی صادرات امکان نظارت بیشتر بر بازگشت ارز به کشور را نیز فراهم می‌کند، عنوان کرد: در شرایط کنونی که کشور نیازمند بازگشت ارز حاصل از صادرات باید دقت عمل بیشتری در این زمینه داشته باشیم.

به گفته کاشفی با اجرای سطح‌بندی کارت‌های بازرگانی برای صادرات، زمانی که از شیوه فعالیت یک صادرکننده و نظم وی در بازگرداندن ارز برای چند سال اطمینان حاصل شد سقف صادراتی برداشته می‌شود.